Zengin ve güçlüler açlığa çözümü geciktiriyor (Climate and Capitalism)

“Küba, demagojinin ve oportünizmin veya açlık ve kötü beslenmeden kaynaklı sorunlar yaşayan 862 milyon insanın yaşamını ve saygınlığını kurtarmak için ortaya konulan sorumlulukları karşılamak konusundaki eylemsizliğin ve ihmalin karşısında sessiz kalmayacak ve suç ortağı olmayacak.”


Elson Concepcion Perez
Granma, 6 Haziran 2008

Roma, 5 Haziran – Gıda güvenliği, iklim değişiminin etkileri ve biyo-enerji zirvesi, Perşembe günü akşamı, devlet ve hükümet başkanlarının, bakanların ve diğer temsilcilerin, dünya gıda arzını güvenceye alma ve süregiden bir ulusal politika olarak açlık sorununu çözme vaadi ile kapanışa geldi.

Dünya gıda güvenliğine ulaşma çabasında BM Gıda ve Tarım Örgütü’nü (FAO) destekleme konusunda görüş birliği varken, gelişmemiş ülkelerden sayısız temsilci belgenin zengin devletlerin mevcut kriz konusundaki sorumluluğunu vurgulama konusunda eksik olduğunu belirtti.

Küba Delegasyonu’ndan açıklama

Küba Dış Yatırım ve Ekonomik İşbirliği (MINVEC) Başkan Yardımcısı Orlando Requeijo Küba delegasyonu adına, nihai zirve deklarasyonunun içeriğinin, Kuzey ülkelerinin mevcut dünya gıda krizine adil ve uzun süreli bir çözümü destekleme konusundaki politik niyetini ortaya koymada yetersiz olduğu konusunda uyaran bir belge okudu.

Açıklama nüfusun gıda üzerindeki hakkına karşı olan tek ülke olan Birleşik Devletler’in, zirvedeki müdahalelerin büyük çoğunluğunda doğrulandığı üzere, uluslararası toplumun umutlarının boşa düşmesinin, ana sorumlusu olduğunu belirterek sürüyor.

Küba ayrıca zirve deklarasyonunun dünyadaki açlığın ana sebeplerini analiz etme hedefine de ulaşamadığını belirtmekte. Belgenin hiçbir yerinde Güney’in çiftçilerini mahfeden tarım sübvansiyonlarının ve gıda dağıtım tekellerinin etkisi gibi konulara atıfta bulunulmuyor. Tahıl ve hububatı yakıta dönüştürmek üzerine kötü niyetli strateji, sürdürülemez üretim yöntemlerinin etkisi, Kuzey’deki kontrol dışı tüketim oranları, iklim değişikliği, mali spekülasyonun sonuçları ve gıda fiyatlarındaki artış da değinilmeyen konular arasında.

“Ortak ancak farklılaştırılmış sorumluluklar prensibini dâhil etmek veya İklim Değişikliği hakkında Çerçeve Konvansiyon’a referansta bulunmak neden reddediliyor? Adil bir şekilde gerçekleştirildiklerinde ihracatın sınırlandırılması önlemleri neden sorgulanıyor?” sorularını soruyor Küba.

Küba, demagojinin ve oportünizmin veya açlık ve kötü beslenmeden kaynaklı sorunlar yaşayan 862 milyon insanın yaşamını ve saygınlığını kurtarmak için ortaya konulan sorumlulukları karşılamak konusundaki eylemsizliğin ve ihmalin karşısında sessiz kalmayacak ve suç ortağı olmayacak.

Belge adanın adaleti, eşitliği ve dayanışmayı savunma konusunda çalışmaya devam edeceğini de bildiriyor.

Açlığı ve yoksulluğu koruyan ve açlık karşısında acil ihtiyaçlara rağmen yetersiz nihai zirve deklarasyonu gibi metinler benimseyen adaletsiz dünya düzenine karşı mücadele çağrısı yapıyor.

Ablukayı sonlandırmak

Küba delegasyonu ayrıca ABD’nin gıdayı bir politik ve ekonomik baskı aracı olarak kullanan abluka ve saldırganlık politikasına karşı farkındalığı arttırma fırsatı da buldu. Nihai genel kurulda Orlando Requeijo tarafından okunan Küba deklarasyonu, devletlerin büyük çoğunluğunun, özellikle de Latin Amerika ve Karayipler’in, adanın, açlığı Küba halkı tarafından müdafa edilen bağımsızlığı kırmak için kullanmayı amaçlayan ABD ablukasına son verme konusundaki çabalara olan desteğine de teşekkür etmekte.

Belge şu sözlerle bitiyor:

“Küba konsensüse karşı çıkmayacak, çünkü tüm sınırlamalara rağmen, açlıkla mücadele sürecinde bir adım olabileceği kriterine saygı duyuyoruz. Önemli görevini yerine getirme konusunda FAO’ya ve onun başkanına olan desteğimizi tekrar belirtiyoruz.

“Konferansın en azından, gelişmemiş ülkelerin büyük çoğunluğunun karşı karşıya kaldığı ciddi ve acil sorunlar konusunda daha büyük bir farkındalık yaratma konusunda yararı olduğunu umuyoruz. Açlığın yaşanmadığı daha adil bir dünya isteyenlerle birlikte çalışacağız. Dünya açlığına gerçek ve uygulanabilir cevaplar olmaksızın devam ediyoruz. Zengin ve güçlü olanlar çözümleri geciktirmeye devam ediyor… Çok da uzak olmayan bir gelecekte açlığın insanlık tarihinden silinmiş bir şey haline gelmesi için mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Nihai genel kurulda, Venezüella, Arjantin, Nikaragua, Ekvator ve Bolivya temsilcileri Küba’nın açıklamasını desteklediler.

06.06.08

Climate and Capitalism sitesindeki İngilizcesinden çevrildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s