Zekâ ve Megalomani: Saddam Hüseyin’in FBI Sorguları – PATRICK COCKBURN

Aralık 2003’te ABD askerlerince yakalanması sonrasında, 2004 Şubat’ından Mayıs’ına dek geçen 4 aylık süre boyunca Saddam Hüseyin FBI tarafından 20 kez sorgulandı ve en azından beş “rastgele sohbet” gerçekleşti.

Bu sorguların çözümlemeleri geçen hafta ABD Bilgi Edinme Özgürlüğü taleplerine yanıt olarak açıklandı. En büyük başarıları sorulduğunda, eski Irak lideri bunları sıradan Iraklılar için sosyal ilerleme, Kürtlerle 1970’lerin başlarında yapılan geçici ateşkes, Irak petrollerinin 1972’de millileştirilmesi ve İsrail’le 1973’teki Ortadoğu savaşı sırasında Arap cephesine destek olarak sıralıyor.

Neyi açık edip neyi gizledikleri açısından, Saddam Hüseyin’in sorgu çözümlemeleri ilginç. Muhtemelen sona doğru, bunun ABD’nin İran hakkındaki şüphelerini teyit edeceğini bilerek, Saddam, Irak’a karşı İran tehdidinden şevkle söz ediyor. Iraklı lider, İran’a karşı ortak cephenin 1980’lerdeki Irak-ABD işbirliğinin temeli olduğunu anımsatıyor.

“Hüseyin[‘in] Irak’ın düşmanlarına, özellikle de İran’a karşı zayıf görünemeyeceğini açıkladı[ğını]” aktarıyor onu sorgulayan FBI özel ajanı George Piro. Bu, Iraklı liderin, dünyayı kitle imha silahları konusunda neden şaibe içinde bıraktığına dair el altında tuttuğu açıklama. Gerçekte ise, Iraklı lider elinde KİS olmadığını kanıtlamak için çok çaba gösterdi.

Sorgulamalarda İran karşıtı tema değişmez şekilde mevcut, ve şüphe yok ki Saddam bunu siyasi hesaplarının yanı sıra inandığı için de söylüyor. 1980-88 İran-Irak savaşı konusunda şunları söylüyor: “Irak olmasaydı Humeyni ve İran tüm Arap dünyasını işgal edecekti.”

Ancak Irak’ın 1980’deki niyetlerine ilişkin ABD istihbarat belgeleri, Saddam Hüseyin ve diğer liderlerin İran’a karşı sürpriz bir saldırı planladıklarını, çünkü İran’ın 1979 devrimi sonrasında askeri olarak zayıf olduğunu düşündüklerini gösteriyor. Ölümcül bir hesap hatası ile, savaşın kısa zamanda sona ereceğini ve 1975’te Şeyh’e karşı sahip oldukları bölgesel imtiyazları geri kazanacaklarını düşündüler.

Saddam’ın Irak iç politikasına dair değerlendirmesi akıllıcaydı ancak eylemlerine dış politikada nasıl tepkiler alacağını hesaplama konusunda ölümcül hatalar yaptı. Bu, hayatı boyunca neredeyse hiç Irak dışına çıkmamış biri için şaşırtıcı değil. Daha önemlisi, gerçekleştirdiği iki işgal yüzünden ülkesini enkaza çevirdi: 1980’de İran ve 1990’da Kuveyt.

1968 itibariyle doğru olsa da, 1958-63’te ilk kez bir güç haline geldiğinde, BAAS partisinin Sünni hâkimiyetinde olduğunu reddediyor. Uzun süreli teğmenliği sırasında Tarık Aziz’in Hıristiyan olduğunu bilmediği gibi inanılmaz bir iddiada bulunuyor. Güney Irak’ta 1991’de gerçekleşen ve 150 bin kadar insanın öldürüldüğü Şii ayaklanması sorulduğunda ise, ayaklanmacıların “hırsız, asi” olduğunu ve “İran’dan” geldiğini söylüyor. Bağdat’ın güneyindeki mezarlardan binlerce Şii erkek, kadın ve çocuğun bedenleri çıkarıldı. Kurtulan az sayıdaki kişi bunların Şii oldukları için kitlesel olarak cezalandırılmak üzere öldürüldükleri konusunda hiç şüphe bırakmıyor.

Saddam’ın, 2003’te savaşın başlangıcında, orada olduğuna dair istihbarata dayanarak ABD’nin bir füze saldırısı düzenlediği Bağdat’ın güneyindeki Dora çiftliğinde hiç bulunmadığını söylemesi ilginç. CIA’nın güvenilmez ipuçlarına dayanarak gerçekleştirilen bu gibi saldırılarda ne kadar Iraklı sivilin öldürüldüğünü bilmek de ilginç olurdu.

Saddam Hüseyin’in düşüşü aptallıktan değil kibir ve gaddarlıktan kaynaklanıyor, sorgulamalar da bunu doğruluyor. O, yarı-tanrısal özelliklere sahip olduğuna inanan zeki bir adamdı.

CounterPunch sitesindeki İngilizcesinden çevrildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s