Dünya AIDS Gününde Afrikalı Gerçekler – SUSAN GALLEYMORE

Halen Milyonları Öldürüyor

1 Aralık, Dünya AIDS günüydü. ABD ve Avrupa nüfusları, 1980’lerdeki HIV/AIDS salgınına eşlik eden paniği artık yaşamıyorlar. Sahara Altı Afrika’da ise, HIV/AIDS artık her yıl yüz binlerce ölüme yol açan süregiden bir acil durum.

Josh Ruxin, Columbia Üniversitesi’nde Küresel Sağlık ve Ekonomik Gelişme Merkezi’ndeki AIDS, Tüberküloz ve Sıtmayla Mücadele Küresel Fonu için Erişim Projesi’nin Direktörü. Şu anda Ruanda’da yaşıyor ve HIV/AIDS’le ilişkili sayısız sorun üzerine çalışıyor: “Yoksulluğun azaltılması ve refah yaratılması, aynı gelişme paradigmasının parçaları,” diyor. “Ruanda’da HIV/AIDS’e karşı mücadeleye dikkat çekmek mümkün çünkü hükümet bütünleşmiş bir yaklaşım sergiliyor ve yaygınlık bazı Sahara altı ülkelerdekinden daha düşük olma eğiliminde. Raunda nüfusunun yüzde üçe yakını hastalığı taşıyor ve Ruanda hastalığı ciddiye alıyor ve salgınının önüne geçmek için gereken anti-retro-viral (ARV) tedaviler, bakım ve önleyici programlar sağlıyor.”

Güney Afrika’da durum böyle değil. Thabo Mbeki’nin yıkıcı inkâr politikası sonrasında, Güney Afrika nüfusunun dörtte biri hastalığa yakalandı. Bu, hızla eyleme geçilmezse, yılda yüz bin kişinin öleceği anlamına geliyor. Bilim insanlar Mbeki döneminde AIDS bağlantılı hastalıklar nedeniyle 330 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini söylüyorlar; bazı ölümler yaşamı uzatan ARV tedavisinin zamanında ve amaca dönük uygulanması durumunda engellenebilecekti. Bir ANC (Afrika Ulusal Konseyi) milletvekili, partinin Mbeki’nin inkârcılığı nedeniyle ulustan resmi olarak özür dilemeyi planladığını söyledi. “Ulusa bunu borçluyuz. Milletvekili olarak, oradaydık ve karşı çıkmadık.” Bugün, Mbeki’nin soykırımla suçlanacağı söylentileri var. Ruxin, “Politikası diğer Sahara altı ülkeleri de etkilediği için, Mbeki’nin sorumluluğu Güney Afrika ile sınırlı değil. Mbeki’nin ellerinde kan olduğuna kuşku yok …[ancak] benim gibi, gerçek bir soykırımın yaşandığı bir ülkede yaşarken, bu sözcüğün uygunsuz bir kullanımı oluyor.”

Başkan Zuma Dünya AIDS Günü’nde önceki siyasi ataleti atlatmak üzere bir girişim olarak bir HIV testi yaptıracağına söz vermiş olmasına rağmen, Güney Afrika’da salgının bir sonraki aşaması yolda. Bu Zuma için doğru yönde atılmış bir adım. Eski Başkan Yardımcısı olarak, enfeksiyon riskini azaltacağına inandığı için, HIV-pozitif bir kadınla ilişkiye girdikten sonra duş aldığını söyledi. AIDS günü konuşmasında Zuma, bir yaşın altındaki tüm HIV-pozitif Güney Afrikalı bebeklerin, tedavi kapsamındaki büyük bir genişletmenin parçası olarak anti-retroviral ilaçlar alacağını söyledi. Ancak aileler bütün olarak enfekte durumda, Ruxin’in açıkladığı üzere “bu, toplumsal dokuyu yıkıma uğratırken salgının bir sonraki dalgası için zemin hazırlıyor.” Altyapı, eğitim ve iş sağlayamayan bir ülkede her iki ebeveyn de öldüğünde, yetim çocuklar hayatta kalmak için seks işçiliği dahil her işi yapıyor. Veya okul ücreti gibi diğer faydalar sağlayan tehlikeli cinsel ilişkilere yöneliyorlar. Bu Uganda’da da yaygın.

Uganda Bush Yönetimi tarafından gerçek bir başarı hikâyesi olarak sunuldu çünkü “cinsel perhiz, sadakat ve gerekirse kondom kullanmak” şeklindeki Bush politikasını hayata geçirmişti. Ruxin, “o kadar çok insan ölüyordu ki yaygınlık oranı biz hiçbir şey yapmadan önce düşmeye başladı, bundan söz etmeyi unuttular,” diyor. Bu politika ile yaygınlık oranını düşürmenin tek yolu çok sayıda insanın doğması…veya ölmesi. Veriler gerçekten şişirildi…[Uganda] etkili bir cevap üretemedi, salgın, aile planlaması, kondom kullanımı – yokluktan – ve yolsuzluk gibi sorunlar nedeniyle halen alarm verici bir oranda yayılıyor. Uganda 2005’te ülkenin Sağlık Bakanlığı’nda birinin Küresel Fon’u 280 bin dolar dolandırdığının açığa çıkmasının ardından HIV/AIDS fonunu kaybetti.

Botswana dünyadaki en yaygın salgına sahip: Yetişkin Botswana nüfusunun yüzde 40’ı enfekte. Yine de Botswana iyi kaynaklara ve iyi yönetime sahip. On yıl kadar önce salgına karşı organize olmaya başladığından bu yana, Botswana insanları ARV tedavisine alma ve yayılmayı önleme konusunda etkili oldu. Ölüm oranı büyük ölçüde düştü.

Ruxin, bu kadar uzun süredir bizimle olan bu virüs hakkındaki üzüntü verici şeyin, korkunç yıkıcı kamu sağlığı sorunları olduğunu çok az insanın anlaması olduğunu belirtiyor. Çünkü basitçe Orta Afrika’da sağlık gözetim sistemlerine veya iyi gelişme programlarına sahip değiliz. 60’larda ve 70’lerde bölgede daha iyi gelişme programlarımız olsaydı, ortaya çıkmakta olan salgını daha erken fark edebilirdik. “SARS ve diğer virüslerden insanların diğer türlerle yakın temasa girdiği ve iyi sağlık hizmetlerine erişim olmayan yerlerde, yerinde iyi gözetimimiz olması gerektiğini öğreniyoruz. Süregiden bu acil durumu bastırmak için aracımız yok ve HIV/AIDS gezegende olduğu sürece, bu enfeksiyon sayısının önüne geçse bile herkesin tutarlı şekilde kondom kullanmasını sağlamamız olası görünmüyor. Sahip olmadığımız iki şey için çalışmamız gerekecek: Etkili bir aşı ve tedavi.”

UNAIDS enfeksiyondan ölenlerin sayısındaki azalma konusunda iyimser olsa da, Ruxin dünyanın halen bir salgının başında olduğunu söylüyor. Dünya AIDS Günü’nde iddia edilenin aksine, “bu milyonları öldüren bir hastalık, yüzlerce değilse bile on binlerce aileyi yok ediyor ve ülkeleri tam ortasından yarıyor,” diyor. Liderlerimizden, özellikle de ABD hükümetinden – USAID, CDC ve bu salgınla mücadele etmek için milyonlarca dolar harcayan diğer kuruluşlar – buna kulak vermelerini ve çok daha fazlasını yapmalarını talep etmemiz gerekiyor çünkü gerçek bir etki yaratmanın çok uzağındayız.

http://www.counterpunch.org/galleymore12022009.html

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s