Rapor yeni İsrail savaş doktrininin sivilleri hedeflediğini gösteriyor

Basın bülteni, İsrail’de İşkenceye Karşı Kamu Komitesi, 3 Aralık 2009


İsrail’de İşkenceye Karşı Kamu Komitesi (Public Committee Against Torture in Israel  – PCATI) 2 Aralık’ta, “Dökme Kurşun” operasyonunun kovuşturulması ve yüksek rütbeli askeri görevliler ile üst düzey İsrail devlet yetkilileri tarafından verilen sayısız kamuya açık sözlü ve yazılı beyan ışığında ortaya çıkan İsrail’in savaş doktrinindeki değişimi ortaya koyan yeni bir rapor yayınladı.

“Tereddüt Yok: ‘Dökme Kurşun’ Operasyonu Işığında, IDF’nin Savaş Doktrinindeki Değişimler” adlı rapor, İsrail’in Gazze’deki savaş sırasında iki temel ilkeye bağlı yeni bir savaş doktrini uyguladığını gösteriyor:

“Sıfır Kayıp”: Filistinli siviller için artan riski görmezden gelerek, IDF’nin [İsrail ordusu] kayıplarını önlemek için tam bir öncelik. Bu politikanın uygulanması kendini, savaşçılar ile siviller arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin ateş gücünün yoğun kullanımında, yoğun nüfusa sahip alanlarda beyaz fosfor silahlarının kullanımında ve sokaklardaki Filistinlilere ateş etmede gösteriyor – öyle ki IDF sivillerin evlerinden çıkarılması emrini verdikten sonra bile sürdü.

“Dahiyah Doktrini”: Hizbullah’ın yoğun desteğe sahip olduğu ve ayrıca merkezinin bulunduğu Beyrut’taki yerleşim yeri Dahiyah’tan adını alır. Bölge İkinci Lübnan Savaşı sırasında IDF tarafından yoğun şekilde bombalanmıştı. Doktrin, yaygın yıkıma ve sivil nüfus arasında, İsrail muhaliflerine (Hamas ve Hizbullah) karşı halk muhalefetini kışkırtmak üzere acıya yol açmak için sivil altyapının hedeflenmesini teşvik eder.

Bu ilkelerin uygulanmasının sonucu olarak, Gazze Şeridi’ndeki savaş, yüzlerce savaşçı olmayan sivilin öldürülmesinin yanı sıra (sivilleri kasten öldürmeye dair resmi bir politika olmamasına rağmen), sivil altyapıda kasıtlı ve büyük çaplı hasara yol açtı. İsrail’in eylemleri, IDF’nin uluslararası savaş hukukuna uygun şekilde hareket ettiğine ve asker olmayan sivillere zarar gelmesini önlemek için mümkün olan tüm önlemleri aldığına dair resmi beyanlarıyla doğrudan çelişmekte.

Bu savaş doktrini İsrail vatandaşlarını moral olarak lekelemekte. İsrail’in uluslararası izolasyonuna ve İsrail askerlerinin, görevlilerinin ve liderlerinin İsrail dışında tutuklanmalarına ve savaş suçları ile yargılanmalarına yol açabilir. Raporun yazarları şöyle özetliyor: “IDF’nin savaş doktrininde, böylesi uzun erimli etkilere sahip olan bu köklü değişim, sadece Genel Kurmay’da veya Güvenlik Kabinesi’nde yapılan kapalı forumlarda gerçekleştirilemez, kamuoyunca enine boyuna tartışılması gerekir.”

Raporun tamamı için tıklayın. (İngilizce)

Electronic Intifada

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s