Tecavüz mağduru Afgan korku içinde yaşıyor

Sekiz adam tarafından dövülüp tecavüz edilmesinin iki yıl sonrasında, on dört yaşındaki Samiye henüz adaletin tecelli ettiğini görmüş değil.

Onun hikayesi, ABD öncülüğündeki işgalin Afganistan’daki birçok kadının durumunda ilerleme sağladığına dair Batı iddiaları ile çelişiyor.

Samiye’ye saldıran sekiz erkekten yedisi tutuklandı ancak ailesi kızlarına tecavüz edenlerin güçlü bağlantıları olduğuna ve intikam peşinde olduklarına inanıyor.

Samiye ve ailesi korku içinde yaşıyor ve öyküsü iki yıl önce El Cezire’de haber yapılan babası kızı için adalet istedikten sonra yerel bir yetkili tarafından hapse atılmış.

“Kimsenin umrunda değil”

Afganistan’ı ‘özgürleştirmek’ üzere gerçekleştirilen ABD öncülüğündeki işgalin sekiz yıl sonrasında, kadınlar halen birçok temel haktan yoksun, cinsel istismara karşı korunmasız ve sıklıkla eğitim olanaklarından uzak yaşamakta.

Afganistan kadınlar konseyi başkanı Fatana Gailini “Kadınlar kimsenin umrunda değil,” diyor.

“İnsanlar [cinsel istismarı bildirmek için] polise veya mahkemeye nasıl başvuracaklarını bilmiyorlar. Hükümet yolsuzlukla dolu. Afganistan’da güçlü siyasi ve ekonomik desteğe ihtiyacımız var.”

Fon azlığının kadınlar için yardımları tehdit ettiği uyarısında bulunuyor ve hükümetler ile bağışçılardan daha fazla destek çağrısında bulunuyor.

“Son beş yılda Afganistan’a o kadar çok para geldi ki… Ancak kadınların yaşamında olumlu yönde hiçbir değişim olmadı. Gelecek yeni kabinenin bunu değiştireceğini umuyoruz,” diyor.

Kasım’da tekrarlanan seçimi kazanan Afgan başkanı Hamid Karzai’nin birkaç gün içinde kabinesini açıklaması bekleniyor.

http://mwcnews.net/content/view/34851/195/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s