ABD Hava Kuvvetleri, insansız hava uçağı ‘Beast of Kandahar’ı doğruladı

Salı, 8 Aralık 2009

WASHINGTON (AFP) – ABD Hava Kuvvetleri Salı günü ilk kez, fotoğraflarda gösterilen esrarengiz insansız uçağın “Beast of Kandahar” (Kandahar Canavarı) olarak bilinen insansız bir uçak olduğunu doğruladı.

Hava kuvvetleri, kısa açıklamasında, RQ-170 Sentinel’in Lockheed Martin tarafından geliştirildiğini ve “cephede konuşlanmış savaş güçlerine keşif ve teknik destek sağlamak” üzere tasarlandığını söyledi.

Uçağın “RQ” kısaltması, füze ve nokta atışlı bomba donanımlı Predator ve Reaper uçağı için kullanılan “MQ” tasarımın aksine, silahsız bir insansız uçak olduğunu gösteriyor.

Hava uzmanları, 2007’de çekilmiş olan ve bu yılın başında ortaya çıkan, Güney Afganistan’da gizli bir uçağı gösteren fotoğrafların ardından insansız uçağa “Beast of Kandahar” (Kandahar Canavarı) adını vermişti.

Resim B-2 bombardıman uçağının daha küçük bir versiyonuna benzeyen, radardan kaçınan hayalet uçak tasarımlı bir insansız uçağı gösteriyor.

Fransız gazetesi Liberation’da bir blog, bu hafta bir başka fotoğraf daha yayınlayarak gizli insansız uçak hakkında havacılık camiasındaki spekülasyonları arttırdı.

Hava kuvvetleri, uçağın Lockheed Martin’in, İleri Geliştirme Programları, Kaliforniya – U-2 casus uçağı, F-22 savaş jeti ve F-177 Nighthawk dahil, sofistike ve gizli savunma projelerinin çıktığı yer – olarak da bilinen “Skunk Works”ünden çıktığını söyledi.

Afganistan’daki insansız uçak fotoğrafı, direnişçilerin hiçbir radar sistemine sahip olmadığı bir ülkede ABD’nin neden hayalet bir insansız uçak kullandığına ilişkin sorulara neden oldu ve Washington’un insansız uçakları komşu İran ve Pakistan’daki olası casusluk görevleri için kullandığı spekülasyonlarına yol açtı.

Yayınlanan fotoğraflara göre, Sentinel’in, kuyruksuz bir uçan kanat tasarımına sahip olduğuna ve her bir kanadın üst kısmına monte edilmiş sensörlerle dizayn edildiğine inanılıyor.

Hava kuvvetleri, RQ-170’in, Savunma Bakanı Robert Gates’in daha fazla istihbarat ve takip kaynağı talebi ve Hava Kuvvetleri komutanlığının insansız uçak filosunu genişletme planlarıyla örtüştüğünü söyledi.

Yeni insansız uçak, Hava Muharebe Komutası’nın Nevada’daki Creech Hava Üssü’ndeki 432. Filosu altındaki Nevada’daki Tonopah Test Alanı’ndan çıkan 30. Keşif Filosu tarafından uçuruluyor.

Birleşik Devletler, Pakistan’daki El Kaide elemanlarına karşı, Predator ve daha büyük Reaper insansız uçakları kullanarak, kapsamlı bir bombardıman kampanyası gerçekleştirmişti.

Irak ve Afganistan’da, havada ve karada artık binlerce robot veya “insansız sistem”, havadan saatlerce casusluk yapmak, bubi tuzaklarını ortaya çıkarmak ve ABD askerlerini riske sokmaksızın ölümcül füzeler ateşlemek üzere kullanılıyor.

YAHOO! NEWS

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s