Jeolog, Eylül 2008’de Haiti’de deprem riski konusunda uyarmış – Phoenix Delacroix

Global Research, 13.01.2010 / Le Matin – 25.09.2008

Haiti’nin Le Martin [28 Eylül 2008] gazetesinde çıkmış bir makalede, 65 yaşındaki jeolog ve Havana Jeoloji Enstitüsü eski profesörü Patrick Charles’ın “Port-au-Prince’de büyük sismik faaliyetler için koşullar olgun, Haiti başkentinde yaşayanların kendilerini gerçekleşmesi kaçınılmaz olay karşısında hazırlamaları gerekiyor…” dediği aktarılıyor.

Port-au-Prince’de Deprem Olasılığı?

Profesöre göre tehlike çok yakın. “Tanrıya şükür bilim bize bu tür olayları önceden tahmin etmemizi sağlayacak ve bu sonuçlara nasıl vardığımızı gösterecek araçlar sağladı,” diye de ekliyor.

Patrick Charles’a göre, Port-au-Prince , Enriquillo Fay Zonu’nun parçası olan büyük bir fayın üzerinde bulunuyor. Fay Petionville’den başlayıp Güney Yarımada’yı takip ederek Tiburon’da sonlanıyor. 1751 ve 1771’de, bu kasaba bir depremde tamamen yıkılmış. İddialarına kanıt olarak, Petionville, Delmas, Croix des Bouquets ve La Plaine’de yakın zamanda gerçekleşen yer sarsıntılarını gösteriyor. Bunlar gibi küçük yer sarsıntıları, genellikle daha büyük depremlerin geleceğinin işareti.

Haiti, büyük depremlere yabancı değil, 1842’de Citadelle yakınındaki Palais Sans Souci böyle bir depremde yerle bir olmuş. Ayrıca Port-au-Prince’de büyük bir sismik aktivite gerçekleşeli beri 200 yıl olmuş. Bu, toprakta biriken gerilim ve enerjinin bir gün Richter Ölçeği’ne göre 7.2 veya üstü bir kuvvette bir depreme yol açacak şekilde boşalabileceği anlamına geliyor. Bu, gevşek imar kanunlarına sahip, dere yataklarına ve diğer uygunsuz yerlere inşa edilmiş gecekondularla dolu bir şehirde felaket ölçeğinde sonuçlara yol açabilir. Süper zenginler bile bu felaketten bağışık olmayabilirler çünkü birçoğu geniş manzaralı ancak tehlikeli bir şekilde dağ eteklerine kondurulmuş ve heyelan tehdidi altındaki evlere sahipler.

Şehirdeki resmi makamlar bu olasılığı sıklıkla tartışmasına rağmen, bu konuda hiçbir önlem alınmadığı not ediliyor. Bay Charles aşağıdaki çarpıcı senaryodan bahsediyor: Azuéi Gölü’ne (namı diğer Étang Saumâtre) kadar uzanan dev bir tsunami La Plaine’de sele sebep oluyor ve şu anda çürük gecekondularla dolu olan Morne l’Hopital’i tamamen harabeye çeviriyor. Arka arkaya yaşanan kasırgaların ne kadar yıkıcı olduğunu düşündük, ancak yoğun nüfusa sahip Haiti başkentinde yaşanacak büyük bir depremin yanında bunlar sönük kalacaktır.

Bu bilimsel bir retorikten mi ibaret yoksa Haiti makamlarının ciddiye alması gereken bir şey mi?

Le Martin’deki makaleyi okumak için tıklayın:

HAÏTI/ MENACE DE CATASTROPHE NATURELLE / Risque sismique élevé sur Port-au-Prince, 25 Eylül 2008

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s