Alman “Şafak Hareketi” bankaları hedef alıyor (Spiegel)

Yanan ATM’ler

Yeni militan grup Frankfurt’taki nakit para makinelerini yakıyor

Sırada kim var? Militan Şafak Hareketi bankaları kaygılandırıyor ve polisin kafasını karıştırıyor.

Geçtiğimiz iki hafta içinde Frankfurt’taki bankalara düzenlenen bir dizi kundaklama saldırısının arkasında, daha önce bilinmeyen bir militan grup olduğu iddia ediliyor. Polis halen ele geçirilemeyen gruba götürecek kanıtların peşinde. Yorumcular ise Almanya’nın azılı terör grubu Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) ile bağlantı kuruyorlar.

İki hafta öncesine kadar kimse Bewegung Morgenlicht adını duymamıştı. Ancak şimdi, Frankfurt’taki bankalara bir dizi saldırı ile kendilerini polis radarına takmış bulunuyorlar.

İki Cumartesi önce, militanlar Dresdner Bank fuayesine benzine bulanmış bir bez attılar ve nakit para makinesini yaktılar. Yalnızca 24 saat sonra, şehrin diğer kısmında Deutsche Bank’a ait bir makine kundaklandı. Toplam hasar 110.000 avro. Saldırılarda yaralanan olmadı ancak itfaiye 10 kişinin alevler içindeki Deutsche Bank’ın üstündeki binadan çıkmasına yardımcı oldu.

Bir dizi bölgesel gazeteye gönderilen bir e-posta ile, kendilerini Bewegung Morgentlicht (Şafak Hareketi) olarak adlandıran bir grup eylemleri üstlendi. E-postalardan biri, ilk Frankfurt saldırısının, yeni grubun bir parçası olduğu iddia edilen “Makeda Komando” tarafından gerçekleştirildiğini söylüyordu. Saldırıyı “dolandırıcılıkları için yüzlerine atılmış geçmişe dönük bir şamar” diye niteliyordu. Bu esnada, grup Deutsche Bank’a yapılan ikinci saldırıyı “ekonomide köklü bir reform”u teşvik etme girişimi olarak tanımıyordu.

Ölüme mahkum hisseler

İlk e-postada bahsi geçen “dolandırıcılığın”, yatırım bankasının Eylül 2008’de batması ile bir gecede değersiz hale gelen Lehmann Brothers hisselerinin satılması olması muhtemel. Bu hafta Bewegung Morgenlicht, Frankfurter Sparkasse 1822 bankasına karşı, özellikle Lehmann iflası sebebiyle para kaybedenlerden bahseden doğrudan bir tehdit yayımladı.

Tabloid gazete Bild’e gönderlen bir mektupta, grup Sparkasse 1822’yi “yapılacaklar listemizin en üstünde” diye uyardı. Batık Lehmann Brothers hisselerini bankalardan alanlar için tazminat istediğini söylüyordu. Frankfurt tasarruf bankasının da Aralık başı itibariyle ödeme yapmamış olması halinde hedef haline geleceğini söylüyordu. Polis halen solcu olduğu varsayılan örgütle ilgili kanıtlar arıyor.

Financial Times Deutschland gazetesi, son saldırıların 1970 ve 80’ler boyunca Almanya’yı terörize eden aşırı sol Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) tarzında göründüğü söyledi. Gazete, büyük harf kullanmaktan kaçınan yazım tarzındaki benzerliklere ve eylemleri üstlenen mesajlarının hızına dikkat çekiyor.

Sevimli grup

Ancak Bewegung Morgenlicht bir Internet açıklamasında, cinayet, adam kaçırma ve uçak kaçırma gibi eylemlerden sorumlu olan Kızıl Ordu Fraksiyonu ile yapılan karşılaştırmaları önemsemediğini gösterdi. “Biz bir Kızıl Ordu Fraksiyonu’ndan çok, sevimli bir grubuz,” diye yazdılar.

Frankfurt’ta kundaklama saldırıları, Berlin’de son zamanlarda sol kanat suçlarda yaşanan artışı takip ediyor. Yalnızca bu yıl, Alman başkentinin sokaklarında toplam 190 araba kundaklandı. Çarşamba günü yayımlanan, solcu şiddete ilişkin bir hükümet raporuna göre, solcu gruplar, son altı yılda sağcı gruplara nazaran ortalama olarak iki kat daha fazla suç işlemişler. Raporun sunumu sırasında, Berlin eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting (SPD), aşırı sol Sol Parti’den politikacıları solcu militanlar arasındaki suç oranını yeterince yüksek sesle eleştirmemekle suçladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s