Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu kuruluş deklarasyonu

Mısır: Yeni bağımsız sendika federasyonunun kuruluş deklarasyonu

Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu Kurucu Organı

Mısır tarihsel anlardan geçiyor… Halkı insana yakışır bir yaşam sürme hakkını, saygı görme, özgürlük ve sosyal adalet, makul fırsatlar ve adil ücret, herkes için her bir vatandaşa refahtan ve milli gelirden pay sunan demokratik bir toplum, nüfusun geri kalanı toplu taşımaya bile para ayıramazken azınlık bir grubun özel jetler almasına izin vermeyen bir toplum, piramitin tepesindekilere asgari ücretin binlerce katı maaş vermeyi reddeden bir toplum hakkını savunmak için cesaretle mücadele ediyor.

Halkının özgürce nefed almasına, özgürce konuşmasına, birbirini etkilemesine ve kendini ifade etmesine izin veren bir toplum, her kategoriden ve sınıftan insanın kendi çıkarlarını savunmasına ve özgürce tartışmasına izin veren bir toplum, kendi halkını bastırmayan, işçilerin olanaklarını ve kendi yaşam koşullarını geliştirmeleri için kendi hırslarına ve doğal eğilimlerine ket vuran bir toplum.

İşçiler ve halk on yıllardır mücadele ediyor ve özellikle 4 yıldır, yasal haklarını savunmak için benzeri görülmemiş yinelenen protesto eylemlerine katılıyor. Çabaları, on yıllardır parça parça çalınan bağımsız sendika örgütü eksikliğine rağmen başarıya ulaştı. Geniş toplumsal kesimleri etkilemede ve Mısır toplumunda, işçilerinde ve sendikal harekette daha büyük sempati yaratmada başarılı oldular.

İşçiler, gençliği yiyip bitiren işsizlik canavarı karşısında çalışma haklarını savundular ve tüm işçiler için insanca bir yaşamı güvenceye alan yeni bir adil asgari ücret belirlenmesini talep ettiler. Demokratik örgütlenme özgürlüklerini savunmak ve bağımsız sendika örgütleri yaratmak için cesaretle savaştılar.

Bugünün halk devriminin yolunu işçi mücadelesi döşedi. Bu yüzden Mısır işçileri ve emekçileri, onları temsil eden ve onlar adına konuşan “devlet” genel federasyonunu toptan reddediyolar, çünkü bu federasyon onların hak ve taleplerini sıkça inkar etti ve hatta bu dönemde her protesto eylemine karşı çıkılmasını savunan ünlü 27 Ocak açıklamasını yayınladı.

Bu nedenle, bağımsız sendikalar ve komiteler [RETA, Emekli İşçiler Sendikası, Sağlık Çalışanları Sendikası, Bağımsız Öğretmen Sendikası], sanayideki bağımsız işçi grupları ile birlikte Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu’nun ve onun kurucu organının 30 Ocak 2011 Pazar itibariyle kuruluşunu deklare etmekte ve şunları vurgulamaktadır:

  1. Mısır vatandaşlarının çalışma hakkı ve devletin işsizlik tazminatı ödeme zorunluluğu.
  2. Enflasyonla orantılı yıllık ücret artışı ile 1200 LE’den az olmamak kaydıyla bir asgari ücret belirlenmesi; işin değerine göre işçilerin prim ve yardım haklarının güvenceye alınması, özellikle de iş kazasına maruz kalanlar için iş tazminatı. Bunun yanı sıra, en yüksek ücretin asgari ücreti on kattan fazla aşmaması.
  3. Tüm Mısır vatandaşları için, sağlık hizmeti, barınma, “bilim ve teknolojinin gelişimine pararlel şekilde özgür eğitim ve müfredat gelişimi sağlayacak” eğitim de dahil olmak üzere sosyal güvenlik hakkı, tüm emekliler için insanca aylık ve sosyal yardım hakkı.
  4. İşçiler ve çalışanların örgütlenme, kendi içtüzüklerini oluşturma hakkı, bu hakka ilişkin tüm yasal kısıtlamaların kaldırılması.
  5. 25 Ocak sonrasında tutuklananların serbest bırakılması.

Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu Kurucu Organı, bu kritik dönemde işyerlerini, işçileri ve vatandaşları korumak için tüm Mısırlı işçileri sivil komiteler oluşturmaya ve Mısır halkının taleplerini gerçekleştirmek için hayati sektörlerdeki işyerleri hariç işyerlerinde protesto eylemleri ve grevler örgütlemeye çağırır.

Mısır Bağımsız Sendikalar Federasyonu

“Kurucu Organ”

30/01/2011

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s