Suriye anlaşması: Cezayir-Irak (ve İran) ittifakı, Katar-Türkiye komplosunu nasıl önledi? – Roads to Iraq

2 Kasım 2011

Yazan: Sappho

Çelişkili haberlerin ardından, Suriye, Arap Ligi’nin planını kabul etti, ancak Suriye’nin anlaşmayı kabul etmesine yol açan koşullar daha ilginç.

Irak hükümetinin Suriye rejimini desteklediği sır değil, ancak Irak-Cezayir-İran ittifakı, Suriye’yi, Müslüman Kardeşler savaşçılarının Suriye’yi ve ardından tüm Ortadoğu’yu ele geçirmesi için güvenli bir geçiş yaratılmasına izin veren Katar-Türkiye komplosundan kurtardı [Arapça anlıyorsanız, Suriyeli göstericilerin “İslami Halifelik Devleti istiyoruz” yazılı afişler taşıdığı bu videoyu izleyin].

Arapça gazetelere göre:

Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Irak ve Cezayir’in, Suriye ile Türkiye arasında yaralı Suriyelilerin taşınması için güvenli bir sınır koridoru oluşturulması konusunda Katar tarafından yapılan bir teklifi reddettiğini söyledi. Irak ve Cezayir bu teklifi ayaklanmacıların Suriye topraklarına geçmesi için güvenli bir koridor yaratacağı için reddettiler.

Lübnan gazetesi Al-Mustaqbal, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin şu açıklamayı yaptığı sürpriz ziyareti haber yaptı: “Suriyeliler için parlak günler ufukta” başlıklı haberde:

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi’nin Irak’a son ziyareti Başkan Beşşar Esed’in Suriye rejiminin desteklenmesi konusunda ortak bir mutabakatla sonuçlandı… Bağdat ve Tahran, Suriye’ye, karadan silah tedariki aktarılmasını ve Bağdat’ın, İran uçaklarının Irak hava sahasından geçişine izin vermesini teklif ettiler.

ABD Yönetimi için Irak’ın 2. dönem Maliki hükümeti konusunda daha fazla hayal kırıklığı.

Roads to Iraq

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s