Yunanistan’ın kısa tarihi

Önemli olayların kronolojisi:

•             MÖ 486: Partenon’un inşası tamamlandı

•             MÖ 88: Romalılar Atina’yı yağmaladı

•             1456: Türkler şehri işgal etti

•             1833: Atina Yunanistan Krallığı’nın başkenti oldu

1924 – Yunanlar monarşinin ilgasını oyladı, ülke cumhuriyet oldu.

1935 – Monarşi yeniden kuruldu.

1936 – General Metaxas, Kral tarafından başbakan olarak atandı ve sağcı bir diktatörlük kurdu.

1940 – Mussolini güçleri İtalyan işgali altındaki Arnavutluk üzerinden Yunanistan’a saldırdı ancak püskürtüldü.

1941 – Metaxas öldü. Yunanistan Almanya tarafından işgal edildi. 100.000 kişi kıtlıktan öldü. Kral 2. George ve hükümet Mısır’a kaçtı.

1942-1944 – Komünist ve kralcı fraksiyonlardan işgale karşı şiddetli direnişler.

1944 – İngiliz ve Yunan güçleri, Nazi’leri geri çekilmeye zorlamak için birleştiler. Georgios Papandreou, İngiliz desteği ile başbakan oldu. Komünistler bunu protesto etti. Gerilim arttı ve yer yer şiddet olayları yaşandı.

1946 – 1949 – Seçimleri kralcı partiler kazandı, monarşi yeniden kuruldu. Bunu izleyen iç savaş, komünist güçlerin yenilgisiyle sonuçlandı.

1952 – Yeni anayasa, Yunanistan’ın, devletin başında kralın olduğu parlamenter bir demokrasi olduğunu deklare etti. Yunanistan NATO’ya katıldı.

1955 – Konstantinos Karamanlis başbakan oldu.

1964 – Kral 2. Constantine, babası Paul’ün yerine geçti.

1967 – Bir grup subay askeri darbe ile iktidarı ele geçirdi (Albaylar Cuntası). Seçimler süresiz olarak ertelendi ve Albay George Papadopoulos başbakan oldu. Gaddar ve baskıcı rejim tarafından yüzlerce siyasal aktivist tutuklandı.

1973 – Yunanistan’da cumhuriyet ilan edildi, monarşi ilga edildi ve Papadopoulos başkan oldu. Askeri yönetime karşı muhalefet, artan tutuklamalarla yüz yüze kaldı. Papadopoulos, askeri inzibat komutanı Tuğgeneral Demetrios Ioannidis tarafından kansız bir darbe ile devrildi. Sivil idareyi kısmen geri getirdi ancak iktidar üzerindeki geniş kontrolünü korudu.

1974 – Kıbrıs Başkanı Makarios’a karşı Atina destekli bir darbeyi, adanın kuzeyinin işgal edildiği Türk müdahalesi izledi. Ioannidis hükümeti çöktü. Sürgündeki Karamanlis geri çağrıldı ve başbakan olarak yemin etti. Monarşinin yeniden kurulması referandumda reddedildi.

Parlamenter cumhuriyet

1975 – Yeni anayasa ile Yunanistan, bazı yürütme güçlerinin başkana verildiği parlamenter bir cumhuriyet olarak ilan edildi.

1980 – Karamanlis başkan seçildi.

1967 – Askeri yönetim ilan edildi

1981 – Yunanistan AB’ye katıldı. Andreas Papandreou’nun Sosyalist Partisi (Pasok) seçimleri kazandı.

1985 – Karamanlis, hükümetin başkanın yetkilerini azaltma planını protesto ederek istifa etti. Christos Sartzetakis devlet başkanı oldu.

1986 – Anayasal değişiklik ile başkanın bazı yetkileri yasama gücüne devredildi.

1990 – Merkez sağ Yeni Demokrasi partisi, parti lideri Constantine Mitsotakis öncülüğünde hükümeti oluşturdu.

1991 – Makedonya Yugoslavya’dan bağımsızlığını ilan etti. Yunanistan, Makedonya Cumhuriyeti’nin adına ve bayrağına, Yunanistan’ın Makedonya vilayeti üzerinde toprak hakkı ima ettiğini gerekçesiyle itiraz etti.

1993 – Seçim sonucunda Papandreou iktidara geri döndü.

1995 – Makedonya ile ilişkiler normalleşti.

1996 – Yunanistan ile Türkiye arasında Ege’deki Kardak adacığı üzerine gerilim çıktı. Papandreou, hastalık sebebiyle istifa etmesinin kısa süre ardından öldü. Yerini Kostas Simitis aldı.

1999 – Eylül – Deprem Atina’yı vurdu. Onlarca kişi hayatını kaybetti, binlercesi evsiz kaldı.

2000 – Haziran – Kıdemli İngiliz diplomat, Tuğgeneral Stephen Saunders, solcu 17 Kasım örgütü tarafından Atina’da vurularak öldürüldü.

2002 – Ocak – Drahma yerini Avro’ya bıraktı.

2002 – Mart – Yunanistan ve Türkiye hükümetleri, Türkiye’nin Yunanistan’a doğalgaz tedariki sağlayacağı bir doğalgaz boru hattının inşası üzerinde anlaştı.

2002 – Temmuz – İddiaya göre aralarından birinin kendi bombasının patlaması sonucu yaralanması ve polise bilgi vermesi sonrasında, 17 Kasım örgütünün lideri ile üyeleri oldukları iddia edilen kişiler tutuklandı.

2003 – Aralık – 17 Kasım örgütü sanıklarının davası hükümle sonuçlandı. Örgütün liderinin yanı sıra baş tetikçisi ömür boyu hapse mahkum oldu.

2004 – Şubat – Kostas Simitis, Mart’ta erken seçim yapılması çağrısında bulundu ve Pasok liderliğini bıraktı. George Papandreou parti liderliğine getirildi.

Hükümet değişikliği

2004 – Mart – Costas Karamanlis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi partisi, genel seçimleri kazandı ve on yıllık Pasok iktidarına son verdi.

2000 – İngiliz ataşesi Atina’da vurularak öldürüldü

2004 – Ağustos – Atina Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptı.

2004 – Aralık – Avrupa Komisyonu, Yunanistan’ın Avro bölgesine katılmak için bütçe açığı verilerinde oynama yaptığının ortaya çıkması ardından resmi bir uyarı yayınladı.

2005 – Mart – Sendikalar, artan işsizliği ve yüksek enflasyonu protesto etmek için 24 saatlik grev başlattı.

2005 – Nisan – Parlamento AB anayasasını onayladı.

2005 – Aralık – Ulaşım çalışanlarının protesto grevlerinin ortasında, parlamento, kamu sektöründe iş garantisinin sona erdirilmesi de dahil, iş yasasındaki değişiklikleri onayladı. Planlar Haziran’da grevlere sebep oldu.

2006 – Mart – Kamu sektörü çalışanları ücret talebi ile ve iş güvenliği yasalarını sulandırma ve özelleştirmeleri yoğunlaştırma amaçlı hükümet planlarını protesto etmek amacıyla greve gittiler.

2006 – Mayıs – Yunan ve Türk savaş uçakları havada çarpıştıktan sonra Ege denizine düştüler.

2006 – Eylül – Yunanistan, Rusya ve Bulgaristan, Rus petrolünü Yunanistan’ın Alexandropoulis şehri üzerinden Avrupa’ya taşıyacak bir petrol boru hattı inşa edilmesi için uzun zamandır gündemde olan bir anlaşmadan vazgeçtiler.

2007 – Ocak – Solcu bir gerilla grubu, Atina’daki ABD elçiliğine yapılan bir roket saldırısını üstlendi. Saldırıda zarar gören olmadı.

2007 – Şubat – Muhafazakar hükümet bir güvenoyu oylamasını geçti ve reformları ilerletmeyi vaat etti.

2007 – Ağustos – Reformları için güven tazelemek isteyen hükümet, erken seçim tarihi olarak 16 Eylül’ü belirledi. Ana karayı ve adaları etkisi altına alan orman yangınlarında onlarca kişi öldü.

2007 – Eylül – Hükümetinin yangınla baş etme konusunda eleştirilmesine karşın, Başbakan Karamanlis seçimleri az bir çoğunlukla kazandı. Reformları sürdürmek için destek tazelediğini söyledi ancak çoğunluk için ulusal birliği sağlayacağına dair güvence verdi.

2008 – Mart – Yunanistan, eski Yugoslavya cumhuriyetinin adı konusundaki anlaşmazlığın çözülmediği gerekçesiyle Makedonya’nın NATO’ya katılmasını veto etti. Parlamento, kamu sektöründeki genel grevlere ve kitlesel protestolara rağmen hükümetin tartışmalı emeklilik reformu yasa tasarısını az farkla onayladı.

2008 – Ekim – On binlerce kamu sektörü çalışanı ve profesyonel, özelleştirmeleri, ücret tavanlarını ve emeklilik reformunu protesto etmek için greve gitti.

2008 – Aralık – Öğrenciler ve gençler, polisin Atina’da 15 yaşındaki Alexis Grigoropoulos’u öldürmesi ardından ülke çapında protestolar ve ayaklanmalar için sokaklara çıktılar. Başlıca kamu sektörlerinde grevler ile hükümetin ekonomi politikalarına yönelik baskılar arttı.

2009 – Ağustos – Ülke çapında yangınlar sebebiyle 10.000 civarında insan evlerinden tahliye edildi.

2009 – Ekim – Muhalefetteki Pasok sosyalist partisi Başbakan Karamanlis’in çağrısı ile düzenlenen seçimleri kazandı ve lider George Papandreou yeni başbakan oldu.

Borç krizi

2009 – Aralık – Alexis Grigoropoulos’un polis tarafından öldürülmesinin birinci yıldönümünde Atina’da çatışmalar çıktı.

2009 BÜTÇE KRİZİ

Yunanistan’ın 300 milyar Avroluk borcu ülkeyi 2009’da krize sürükledi. Yunanistan’ın kredi puanı, hükümetin şişen borçlarını ödeyemeyeceği korkuları arasında, dünyanın önde gelen üç derecelendirme kuruluşundan biri tarafından düşürüldü. Başbakan George Papandreou, sert kamu harcaması kısıtlamaları programını duyurdu.

2010 – Ocak – Hükümet, kamu sektöründe ücret kesintileri, yakıt zamları ve vergi kaçırmaya karşı sıkı önlemlerin dahil olduğu ikinci tur sert kemer sıkma önlemlerini açıkladı.

2010 – Şubat – Hükümetin kemer sıkma önlemleri Mart’a kadar devam eden bir dizi genel grevi ve protestoyu tetikledi.

2010 – Mart – Başbakan George Papandreou, bütçe krizini bir “savaş zamanı durumu”na benzeterek üçüncü tur vergi artışlarını ve harcamalarda toplamda 6,5 milyar dolarlık kesintileri açıkladı.

Kurtarma paketi

2010 – Nisan/Mayıs – Yunanistan’ın borçlarını ödeyemeyeceği korkusu, Avro bölgesi ülkelerini 145 milyar dolarlık (110 milyar Avro; 91 milyar pound) bir kurtarma paketini onaylamaya sevk etti. Kurtarma anlaşmasının parçası olarak, Papandreou daha da sert kemer sıkma politikalarını duyurdu. Sendikalar protesto amaçlı olarak genel grev çağrısında bulundu.

2010 – Ekim – Hükümet, 2011 taslak bütçesi için çok daha katı, yeni kemer sıkma önlemlerini duyurdu. Önlemler arasında yeni vergiler ve daha yüksek KDV oranı bulunuyordu.

2011 – Şubat – Uluslararası kredi kuruluşları, şimdiye kadar uygulanan kemer sıkma önlemlerinin yeterli olmadığını ve Yunanistan’ın maliyesini düzeltmek için reformları hızlandırması gerektiğini belirttiler.

2011 – Haziran – 24 saatlik genel grev. On binlerce protestocu, hükümetin yeni kemer sıkma yasalarını geçirme çabalarını protesto etmek için parlamentoya yürüdü.

Kriz derinleşiyor

2011 – Temmuz – Avrupa Birliği liderleri, Avrupa Finansal İstikrar Fonu üzerinden 109 milyar Avro aktararak Yunanistan’ın borç krizini aşması için büyük bir kurtarma planında anlaştılar. Üç büyük kredi derecelendirme kuruluşunun tümü de, Yunanistan’ın puanını ciddi temerrüde düşme riski ile ilişkilendirilen bir düzeye indirdiler.

2011 – Eylül – Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Yunanistan’ın borçlarını geri ödeyebileceği konusundaki endişeler nedeniyle sekiz Yunan bankasının notunu düşürdü.

2011 – Ekim – Avro bölgesi liderleri, daha sıkı kemer sıkma önlemleri karşılığında Yunanistan’ın borçlarının yüzde 50’sinin silinmesini kabul ettiler. Başbakan George Papandreou, kurtarma paketinin halk oylamasına sunulacağını açıkladı.

2011 – Kasım – Referandum planı sert eleştirilerle karşılanan Başbakan Papandreou geri adım atarak istifa etti. İktidardaki Pasok liderleri ile muhalefetteki merkez sağ Yeni Demokrasi partisi ve milliyetçi Laos partisi arasındaki görüşmeler sonucunda bir ulusal birlik hükümeti kuruldu. Eski bir Yunanistan Merkez Bankası başkanı olan Lucas Papademos, ülkeyi Şubat 2012’de düzenlenmesi öngörülen seçimlere kadar rayına sokma görevi ile geçici başbakan oldu.

Haber BBC NEWS

Yunanistan’ın kısa tarihi” üzerine 3 yorum

  1. MAALESEF VERDİĞİNİZ BİRÇOK TARİH DOĞRU DEĞİL MESELA ATİNA YUNANİSTA’NIN BAŞKENTİ 1834 SENESİNDE OLDU……….SİZ 1833 YAZDINIZ PARTENON M.Ö 447 DE INŞA EDİLDİ…..SİZ 486 YAZDINIZ……….

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s