Arap Ligi’nin hileli kararı Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesini destekliyor – Roads to Iraq

13.11.11

Arap siyasi tarihindeki en büyük hilelerden birinde [Irak ve Libya’dan sonra] Arap Ligi, Suriye’nin üyeliğini askıya almaya karar verdi.

Arap Ligi SözleşmesiMadde 18 – XVIII

Lig Konseyi, bu Anlaşmadan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeyen herhangi bir devleti, söz konusu devlet dışındaki tüm devletlerin oybirliği ile alınmış bir karar ile Lig’den çıkarılmış olarak değerlendirebilir.

İronik şekilde, Arap Ligi dün aynı zamanda, “Suriyelileri koruma” kisvesi altında Suriye’yi boykot etmeye karar verdi, aynı Lig Bahreyn muhalefetinin Bahreyn’le ilgili bir hakikatleri araştırma komisyonunun gönderilmesi talebini reddetti.

Arap Ligi planda üzerine düşeni yaptı (Katar’dan daha fazla baskı ile) ve Türkiye Arapların yetkilendirmesi ile askeri müdahale öncesi sonraki aşamayı başlattı.

Lübnan gazetesi Al-Markazia‘ye konuşan kaynaklara göre:

Türkiye’nin rolünün, Arap inisiyatifinin başarısız olması durumunda Batılı müttefiklerin bazıları ve Suudi Arabistan ile koordinasyon içinde ön cephede olması bekleniyor. Bu, eski Suriye Başkanı Hafız Esad ile Türk otoriteleri arasında yapılmış olan ve Türk ordusunun Suriye topraklarının beş km içine girmesine izin veren anlaşmaya dayalı olarak, Türkiye’nin Suriye topraklarına doğrudan müdahalesi için uluslararası bir bahane sağlayacak.

Suriye’nin, Esad karşıtı Batılı güçlerin ve Körfez Ülkeleri İşbirliği Örgütü’nün kafasını karıştırarak “Arap inisiyatifini” sürpriz şekilde kabulünün ardından, [Fransız Dışişleri Bakanı Alain Juppe’nin Arap inisiyatifinin “ölü doğduğuna” ilişkin hızlı tepkisine bakın], “Libya seçeneğini” deneme kararı alındı.

Havanın Suriye meselesini, Rusya ve Çin’in muhalefeti nedeniyle “Güvenlik Konseyi”ne gitmeye gerek kalmaksızın uluslararasılaştırmaya doğru gittiğini söylemek mümkün.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s