İran’ın Suriye’de bir savaş için “sessiz” hazırlığı – “Irak tampon devlet” – Roads to Iraq

20.11.11

Askeri açıdan

İran’ın Türkiye’yi Suriye’ye karşı bir savaşta Suriye ile birlikte davranacağı konusunda tehdit ettiğini zaten yazmıştık, ve dün de Irak Türk uçaklarının kendi topraklarına inmesine yasak koyarak kendi küçük manevrasını yaptı.

Hayalleri Yıkmak” adında bir operasyonda, Suriye ordusu 20 km.lik bir askeri bölge oluşturdu, binlerce tank, top ve füzeyi Türkiye ve Ürdün sınırlarına konuşlandırdı. Bu, İran ordu danışmanlarından oluşan bir delegasyonun Suriye’ye resmi bir ziyaret için varmasının birkaç saat sonrasında gerçekleşti. Suriye ordusunun Irak-Suriye sınırına hiçbir konuşlanma yapmasının gerekmediği, çünkü bölgede hiç silahlı güç olmadığını yazan yukarıdaki bağlantıya dikkat edin.

Birkaç gün önce, İran Başbakanı Mahmud Ahmedinejad, Irak Genelkurmay Başkanı Gen. Babakir Zebari ile bir toplantıda, İran ve Irak halklarının, “kibir güçleri” olarak adlandırdığı güçlere karşı yakın bağlara sahip olduğunu vurguladı. Ahmedinejad’ın bu açıklaması, İran’ın Irak’ı “bölgede ve ötesindeki ortak düşmanlara karşı” askeri bir işbirliğine zorlamasından günler sonra geldi.

O günden beri, İran’dan Irak’taki Şii milislere silah kaçakçılığında artış olduğuna dair haberler var.

Irak askeri kaynakları İran Genelkurmayının, İran’ın geri çekilme sonrasında ABD askerleri tarafından terk edilen Irak askeri üslerini yönetmeye hazır olduğunu resmen belirttiğini sızdırdı.

Kaynaklar, İran’ın, geniş piste sahip bazı hava üslerinin yabancı uçaklar tarafından kullanılabileceği endişesi ile, Irak hükümetinden tüm hava üslerini en kısa zamanda kontrol etmesini istediğini belirtti.

Siyasi ve lojistik açıdan

Bağdat yalnızca Suriye krizinin uluslararasılaştırılmasına ve Şam’a ekonomik ambargo uygulanmasına karşı çıkmakla kalmıyor, Irak hükümeti, Suriye’ye ve İran’a Irak’tan Suriye’ye silah akışını önleme ve Irak-Suriye sınırından geçen mültecileri engelleme sözü de verdi. Maliki’nin konumu şu ifadeleri kullanan ABD’yi rahatsız etti [yukarıdaki bağlantı]:

Tüm dünyanın Irak’ta demokratik değişimi izlediği bir dönemde, Irak hükümeti, Esad rejimini destekleme konusunda bölgesel bir devletin baskısına maruz kaldı.

BAE gazetesi, İran’ın, Anbar Eyaletindeki Sünni aşiretlere, Tahran’ın Irak hükümetine karşı Sünnilerin taleplerini desteklemesi karşılığında, Suriye’deki Esad rejimini desteklemek için güvenli bir geçiş yolu önerdiğini yazdı.

Irak hükümeti, İran’dan Suriye başkenti Şam’daki medya ofislerini açması için “emirler” aldı, medya ofisleri mali olarak İran tarafından desteklenecek.

Dini açıdan

Ammar Al-Hakim [İran’la olan ilişkileriyle tanınan Yüksek Dini Konsey lideri], son Cuma vaazında [Arap Ligi’nin Suriye’ye ültimatom kararından sonraki gün] Suriye’den bahsetmedi, ancak ilginç şekilde, Arap Ligi’nden Arap ülkelerindeki mevcut değişimlere uygun şekilde “reform” istedi.

Mukteda el Sadr resmi olarak halen İran’ın Kum kentinde ancak “tuhaf” bir pozisyon ortaya koydu; Suriyeli göstericilere karşı sempati ile yaklaşıyor ancak Esad rejiminin kalmasını istiyor.

Yine de, en kötüsüne hazırlıklı olarak ve bölgesel bir savaş durumunda, İran’ın tüm ihtiyacı olan birkaç Yüksek İmam’ın Cihad ilan etmesi [ve bu yalnızca Sistani’ye de bağlı değil]. Bu bir hafta önce tüm Irak medyası tarafından yazıldı:

10 Yüksek İmam Ayetullah, İran’ın Kum kentinden kalıcı olarak yerleşmek üzere Irak’ın Necef kentine geldi, aralarında Irak’ın Maliki “Dava Partisi” yeni Yüksek referansı el Şahrudi [eski Dava Partisi referansı Muhammed Hüseyin Fadallah’ın ölümünden sonra] de var.

Bu neden önemli? Ayetullah el Şahrudi adı, Milisler ve gerilla savaşı ile ilişkili. İşte kısa bir biyografi:

İran’daki dini lider kurumla ilişkili ve İran’da sekiz yıllığına yargıçların başı olarak atandı ve İran Uygunluk Konseyi’nin bir üyesi olmasının yanı sıra İran Muhafız Konseyi’nin bir üyesi.

Irak’ta İslami Devrim Yüksek Konseyi’nin ilk lideri ve 80’lerden Irak rejiminin düşüşüne dek Yüksek Konsey ile İran otoriteleri arasındaki ilişkinin mimarı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s