Suriye Fas’taki Arap Ligi toplantılarına neden katılmamaya karar verdi? – Roads to Iraq

16.11.11

Başlamasından saatler önce Suriye’nin Arap Ligi’nin Fas’taki toplantısına katılmamaya karar vermesinin sebebi ne? Oysa ki Fas’taki Arap Ligi toplantısı Suriye’ye karşı daha “yumuşak” bir tonla başlamıştı [son haberlere göre, Araplar Suriye’ye karşı asla işe yaramayacağını bildikleri yaptırımlar empoze etmeye çalışıyorlar].

Suriye’deki olayların başlangıcından bu yana, bazıları Batılı güçlerin (NATO) Suriye’ye Libya’da olduğu gibi “sivilleri koruma” kisvesi altında savaş açmasını beklediler. Suriye muhalefeti “Ulusal Konsey” bile, Batılı güçlerden hiçbir sonuç veya pozitif reaksiyon olmaksızın bu fikri dolaşıma sokmaya başladı ve NATO gelecekte bile asla bu kadar ileri gitmeyecek.

Başkan Esad’ın elinde şu ana dek hiç kullanmadığı bir sürü bölgesel kart var (Irak, Lübnan, Türkiye, Filistin, Ürdün). Halen onu destekleyebilecek müttefiklere sahip ve bunlar onu hiçbir zaman terk etmeyecek. Damas-Post bir sırrı açıklayan emekli Türk generalinden şöyle alıntı yapıyor:

İran, Türkiye güçlerini Suriye’ye karşı harekete geçirirse, Arap Körfezi’nde Türkiye’ye ve ABD varlığına karşı savaş açma tehdidinde bulundu. İran’ın Türkiye’nin Suriye’ye karşı herhangi bir müdahalesini savaş ilanı olarak görerek misillemede bulunma kararı, bir manevra değil, yakın zamanda en yakın yardımcılarını Suriye’ye elçi olarak gönderen İran Yüksek Lideri Ali Hamaney tarafından alınmış bir karardır.

Batılı güçlerin güvenceleri, kapasiteleri ve baskısına rağmen, Türk ordu generalleri Suriye’ye müdahale etmeyecektir çünkü İran büyüklüğündeki bir ülke ile savaşa girmek istememektedirler. Çünkü İran ile savaşa girmek, Türk halkının hiçbir şekilde yararına olmayacaktır.

Önemli bir diğer nokta ise, Suriye ordusunun halen sağlam durumda olmasıdır, subaylar sistemin düşmesi halinde kaderlerinin, Saddam Hüseyin’in düşüşü sonrasında işlerinden atılan ve “Irak BAAS Partisi”ne üye olmakla suçlanan Irak ordusu subaylarınınki ile aynı olacağının farkındadırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s