Suriye: Savaş planı ve psikolojik savaş – Roads to Iraq

25 Kasım 2011

Suriye’nin sessizliğinin ve Arap inisiyatifine yanıt vermemesinin, Türkiye ve ABD tehditlerine yanıt vermemesinin bir sebebi var.

ABD nükleer uçak gemisi Suriye kıyılarına konuşlandırıldı, Türkiye ve Araplar yaptırım tehditlerinde bulunuyorlar, ABD, Suriye’ye seyahat eden vatandaşları için bir uyarı yayınladı ve Fransa kendi güvenli bölgeleri ile uçuşa yasak bölge çağrısı yaptı. Bunların hepsi sınama balonları ve Suriye bunu biliyor.

Bir Kuveyt gazetesi askeri müdahale planını bile yayınladı:

Arap hava kuvvetleri, belki de Türkiye ve ABD desteğinin katılımı ile hedefleri bombalayacak, amaç 24 saatten az bir sürede Esad’ın askeri güçlerini paralize etmek. Peki ne zaman? Gazetenin kaynağı yanıtlıyor: Arap Ligi “sivilleri koruma” maddesi uyarınca yeşil ışık yaktığında.

Bombardımandan önce, Suriye’nin kimi bölgelerinde Suriye ordusu araçlarının hareketini yasaklayacak olan bir uçuşa yasak bölge empoze edilecek. Bu yasaklama onların barışçıl protestoları cezalandırmak için şehirleri bombalama yetisini sakatlayacak.

Türkiye işgali senaryosu muhtemel değil çünkü bu Suriye ordusu ile uzun süreli bir çatışmaya yol açacaktır ancak Türkiye havaalanlarının kullanımına izin vermek gibi lojistik destek sağlamaya istekliliğini göstermiş bulunuyor.

Ve bombardımanın hedefleri:

– Başkanlık sarayı (Halkın Sarayı)
– İstihbarat servislerinin üç merkezi.
– Ordu iletişimi
– Mühimmat cephanelikleri.
– Füze rampaları, karadan havaya ve karadan karaya.
– Radar sistemleri
– Dördüncü tabur karargahı.
– Üst düzey devlet ve hükümet görevlilerinin evleri.

Ancak Lübnan gazetesi Al-Nahar‘a göre, bu senaryo olası değil ve Suriye’ye dış müdahale, Türkiye tarafından bile olsa, söz konusu değil.

Suriye Başkanı Beşir el Esad’ın durumun boyutlarını çok iyi bildiği düşünülürse, uluslararası ve ekonomik durum dünyanın herhangi bir bölgesinde yeni bir savaş başlatmaya hazır değil ve Suriye gibi hala etkili bir devlet söz konusu olduğunda durum bu. Arap ülkeleri bile sorun yaşıyor çünkü Arap inisiyatifi çözüm değil ve aynı durum sınırlarında çatışmayı göze alamayacak olan Türkiye için de geçerli.

Suriye’nin Türk sınırı yakınına en az 150 Kürt ayrılıkçı direnişçinin olduğu bir PKK kampı tahsis ederek Türkiye’ye karşı etkili kartlarından birini oynaması ardından, Türkiye, dilini yumuşatarak, daha önceki askeri müdahale tehditlerini geri çekmeye başladı.

ABD Suriye’ye komşu ülkeleri (Lübnan, Irak ve Ürdün) ekonomik yaptırımlara katılmaya ikna edemedi. Ürdün Başbakanı, ülkesinin Suriye’ye karşı hiçbir yaptırımla bağlanmayacağını çünkü bunun Ürdün’ün ticaret ve ekonomisine zarar verip etkileyeceğini söyleyerek ABD delegasyonundan resmen özür diledi. Sözleri:

Suriye’ye yaptırım uygulamak için BM sözleşmesinin 7. maddesini kullanırsanız, biz de komşu ülkeleri hariç tutan 50. maddeyi kullanırız.

Obama dahil pek çok seçim adayı, çoğunluğu kazanmak için destekçilerine Irak ve Afganistan’daki güçlerini geri çekmeyi vaat etti. Yeni bir savaş başlatmak bir “çıkmaz” ve siyasi intihar olacaktır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s