Rusya’nın Suriye planı: Savaşı yükseltmek ve BM ateşkesi – Roads to Iraq

Araplar, Batılı ülkeleri “histeri” içinde bırakan oyunun yeni kurallarına karar verecek olan yeni güçlerin (Çin ve Rusya) öncülük ettiği yeni bir dünya düzeninin ortaya çıktığını ve bu mesajı anlayan ilk dünya gücünün ABD olduğunu unutuyorlar.

Yarınki Suriye ziyaretinde Rus Dışişleri Bakanı Lavarov’a istihbarat şefi Frad­kov (İsrail karşıtı Rus Yahudisi) eşlik edecek olması, Rusya’nın Suriyeli yetkililerle görüşmek istediği daha derinlikli güvenlik meseleleri olduğu izlenimini veriyor.

Moskova Güvenlik Konseyi taslağının Suriye’ye askeri müdahalenin önünü açan bir Madde içerdiğini ifşa etti. Pravda, ABD, Suudi Arabistan ve İsrail arasındaki mevcut üçlü ilişkiye ilişkin mükemmel bir açıklama sunuyor bize, ama Alakhbar daha da ileri giderek Batılı ülkelerin neden Suriye’de bir askeri müdahaleyi zorladığını açıklıyor:

Rusya ve Çin, Suriye’ye askeri müdahale konusundaki Batı – Arap planının, İran’la savaşa girmeye karar vermeleri halinde sınırlarında bir savaş tehlikesi ile yüz yüze olan Körfez Arap ülkelerinin savunulmasının parçası olduğunu biliyorlar. Suriye’de öncelikleri, Moskova, Pekin ve Tahran’ı dışarıda bırakacak yeni temellerde, gelecekte bölgesel haritanın yeniden çizilmesi olasılığına karşı kayıpları azaltmak ve zaferi garantiye almak.

Lavarov planı, Suriyeli yetkililerle önümüzdeki günlerde askeri bir zafere ulaşma olasılığını görüşmek, ardından Rusya BMGK’nden derhal ateşkes ilan edilmesine ilişkin bir acil toplantı talep edecek (daimi üye olarak hakkı var). Muhalefetin (sözde Özgür Suriye Ordusu) bunu reddetmesi halinde, Suriye makamları askeri operasyonlarına devam etmekte haklı duruma gelecek. Bu yüzden veto sonrasında Suriye ordusunun askeri operasyonlarını yükselttiğine şahit oluyoruz (Aljazeera: Mil­i­tary esca­la­tion in many areas in Syria – Suriye’nin birçok bölgesinde askeri operasyonlar tırmanışta). Assafir sitesine göre:

Rus askeri uzmanları, Suriye ordusunu hâlihazırda muhaliflerin denetimindeki alanlarda kontrolü yeniden sağlaması için, ayrıca Batı tarafından desteklenen bir darbeyi önlemek üzere eğitmeye başladı.

Batı medyası, ABD, İngiltere ve Fransa gibi dünya güçlerinin neden maziden yankılar olduklarını açıklamak için akla karayı seçiyor.

Roads to Iraq

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s