Türkiye’de ipleri Pennsylvania’daki imam mı tutuyor? – JUSTIN VELA

8 Haziran 2012

Türk futbol takımı Fenerbahçe’nin taraftarları, Haziran başında, takımın adının karıştığı bir şike davasının görüldüğü İstanbul’da mahkeme önünde eylem yapıyorlar (Justin Vela)
Pennsylvania kırındaki Saylorsburg, anavatanındaki etkisini artırmak isteyen bir Türk hocanın sıra dışı üssü. Yine de, dünyanın en büyük İslami ağlarından birinin kurucusu olan 71 yaşındaki Fethullah Gülen, Allentown ile Scranton arasındaki güvenlikli çiftliğinden, Türkiye’nin en popüler futbol takımı Fenerbahçe’nin karıştığı bir şike skandalına bulaştı.
Gülen, ABD’den sığınma aldığı 1990’ların sonlarından beri Türkiye’ye gitmedi. Uzatmalı ikameti, CIA ile olduğu iddia edilen ilişkisine bağlı olabilir. Ancak takipçileri, vatanına ülkesinde şiddetlenen kültür savaşlarını alevlendirmek istemediği için dönmediğinden emin. “Bazı insanlar Türkiye’de oluşunu şiddetlerine bahane olarak kullanabilirler ve Türkiye uzun zamandır beklediği istikrarı yeniden kaybedebilir,” diyor Gülen’e yakın İstanbul’daki Gazeteci ve Yazarlar Vakfı’nın başkanı Mustafa Yeşil.
Ancak mesafe, Gülen’in Türkiye’de ihtilaf çıkarmasına asla engel olmamış. Gülen’in sözde “hareketi” – bazen Cemaat veya Hizmet olarak adlandırılıyor – geçtiğimiz yıllar içinde pek çok skandala karıştı.
Cemaat, kamuoyu önünde dinler arası diyalogu destekliyor ve bilim ve eğitime destek veriyor. Gülen, hareketin, bir akademik araştırma merkezi olan Houston Üniversitesi’nin Gülen Enstitüsü’ne ev sahipliği yaptığı ABD de dahil 140 ülkedeki okulları üzerinden Müslümanların “altın neslini” yaratmak istiyor.

Fethullah Gülen, izni olmaksızın fotoğrafının kullanılmasını yasaklamış ancak izin talebine de yanıt vermiyor. Bu resim, Türkiye’de verdiği bir vaaz videosundan alındı. (YouTube’dan)
Ancak eleştirmenler, vaizin Türk gazetecilerin tutuklanmasının arkasında olduğunu, ABD fonlarını özel okulları için kötüye kullandığını ve ittifakı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne ordunun Türk toplumundaki rolünü azaltmada yardım etmek için sahte belge düzenlediğini de söylüyorlar.
Generallere karşı
Türkiye’nin güçlü generalleri, çoğunlukla, Müslüman ülkedeki laikliği korumak için, 1960’tan beri dört demokratik hükümeti devirdiler. Gülen, Erdoğan ve AKP, İslam’ın daha büyük bir etkiye sahip olmasını istiyor. Gülen, takipçilerine, 2010’da yapılan ve ordunun yetkilerini azaltacak bir anayasa değişikliği referandumu da dahil, dinci AKP’yi seçimlerde desteklemelerini söyledi.
Şimdi, Gülen’in Türkiye’nin yargı ve polis gücündeki takipçileri, üst düzey İstanbul kulübünde etki kazanmak için Fenerbahçe’ye karşı bir şike soruşturması başlatmakla suçlanıyorlar. Geçen yıl, soruşturma, Türk ordusunun önemli bir dostu olan kulüp başkanı Aziz Yıldırım’ın tutuklanması ile sonuçlandı. Yakın zamanda Twitter’da, muhalif medyada ve bloglarda suçlamalar yayıldı. Yıldırım’ın davası sürüyor. Hüküm giymesi halinde, 13 yıldan fazla ceza alacak.
Erdoğan’ın şike soruşturmasına onay verdiği çünkü sayısız şirketi kontrol eden damadının sahibi olduğu iş Çalık Grubu’nun, genellikle Yıldırım’ın aldığı askeri ihaleleri kazanmak istediği söyleniyor.
Takipçileri Gülen’in röportaj vermediğini söylüyorlar. Hasta olduğu söyleniyor.

Takımın stadyumunun bulunduğu Kadıköy’de bir Fenerbahçe yazılaması. (Justin Vela)
New York’un Yankee’leri veya Boston’un Red Sox’ı gibi, Fenerbahçe de Gülen’in mesajını tüm Türkiye’ye yaygınlaştırmasına yardımcı olabilecek bir kültürel çekim merkezi. “Bu kötü bir şaka gibi, değil mi?” diyor, Turkey: What Everyone Needs to Know (Türkiye: Herkesin Bilmesi Gereken) Andrew Finkel. “Fenerbahçe kazanılması gereken bir mevzi.”
Gerçekten de, Fenerbahçe’nin prestiji o kadar büyük ki, bazı Gülen takipçileri bile takımla bozuşmaktan çekiniyor. “Bu doğruysa, Cemaat bölünür,” diyor 36 yaşındaki bir Gülen takipçisi olan ve kendini Fenerbahçe fanatiği olarak tanımlayan ve soyadının yayınlanmamasını isteyen Cemil. “Hareket Yıldırım’a saldırmayı denediyse, hareketin içindeki Fenerbahçe taraftarlarının sayısı nedeniyle bu ayrışmaya neden olacaktır. Cemaatin bundan kazanacağı hiçbir şey yok.”
Uzmanlar Gülen’in riskli oynadığında hemfikir.
“Bu, popüler bir kulübün sevilen bir başkanının dahi güvencede olmadığını gösterme amaçlı bir güç gösterisiydi,” diyor bir New York araştırma firması olan Global Source Partners’ın İstanbul’daki analisti Atilla Yeşilada. “Geri teptiğini düşüyorum. Bu, ordunun Türk toplumundaki etkisine son vermeden Gülencilerin durmayacağının kanıtı oldu. O zamandan beri aniden karanlıktan çıktılar ve herkes Gülen cemaatini tartışıyor ve onun bunu istediğini sanmıyorum.”
Ancak şike soruşturması Yıldırım’ın gücünü halihazırda zayıflatmış olabilir. 20 Mayıs’ta, Yıldırım Fenerbahçe başkanlığına yeniden seçildi. Ama kulüp yönetimine AKP’ye yakın dört kişi de seçildi.
Gülen ve CIA
Bu arada, Gülen ABD’de de güçlü müttefiklere sahip görünüyor.
“Sıra dışı becerilere sahip bir yabancı” olarak değerlendirilen Gülen, 2008’de ABD yeşil kartı aldı. Bu yeşil kartlar yabancı sanatçılara, akademisyenlere, sporculara vb. veriliyor.
Gülen on yıldır yeşil kartını bekliyordu, Türk yetkililer onun devlet içine takipçilerini yerleştirme girişimlerini araştırıyordu. Suçlamaları reddetti ve 2006’da aklandı.
Soruşturmalar sırasında, Türkiye ABD’den Gülen’i iade etmesini istedi. Ancak önceki CIA yetkililerinin onun lehine müdahale ettiği bildiriliyor.
“Gülen’i hiç de bir radikal veya tehlikeli biri olarak görmüyorum,” diyor Gülen’in ABD’de kalması için lobi yaptığı belirtilen eski CIA ajanı Graham Fuller Washington Post’a. “Aslında bana göre – ve ben dünyadaki epeyce İslamcı hareketi inceledim – bu hareket belki de çağdaş İslami politik ve sosyal düşüncenin gelişmesi açısından en cesaret verici olanı.”
WP haberi, Gülen’in okullarının CIA ajanlarına Kırgızistan ve Özbekistan gibi ülkelerde casusluk için paravan sağlamış olabileceğini belirtiyor.
Ancak, takipçileri Gülen’in ABD’deki yaşamını sürgün olarak görüyorlar. “Şu an ABD’de kalması tamamen kişisel bir fedakarlık,” diyor Yeşil. “Özellikle de ülkesini bu kadar seven biri için.”

Latitude News

Reklamlar

Türkiye’de ipleri Pennsylvania’daki imam mı tutuyor? – JUSTIN VELA” üzerine 2 yorum

  1. “şikeye karışan demiyor… şike davasında adı geçen anlamında şike davasındaki takım diyor…” eleştirisi sonrasında güncellendi. kesinlikle kötü niyet yok. ön kabulün (siz önyargı diyebilirsiniz) hızlı çeviri ile birleşmesinin sonucu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s