Robert Fisk: Başkan Mursi, hileli seçim ve Kahire’yi çalkalayan tilki hikayesi

Tahrir Meydanı’nda bir tilki var. Gür kuyruğu ve kalın kürküyle, her şeyi duyduğunu söylüyor. Ve diyor ki: Geçtiğimiz ayki seçimde, Mısırlı seçmenlerin yüzde 50,7’si oyunu Mübarek’in eski Başbakan’ı Ahmed Şefik’e verdi; yalnızca yüzde 49,3’ü Müslüman Kardeşler’in Özgürlük ve Adalet Partisi’nden Muhammed Mursi’ye verdi; ama ordu, Tahrir Meydanı’nda toplanan MK destekçilerinden öyle korkuyordu ki, zaferi Mursi’ye verdi.

Tilkiler aldatıcı olabilir. Ancak bu iyi bağlantılara sahip bir tilki ve Mursi’nin Mısır Askeri Konseyi’nin (SCAF) dört önde gelen üyesiyle seçim sonuçlarının açıklanmasından dört gün önce buluştuğunu ve başkanlığını yeni feshedilmiş mecliste değil anayasa mahkemesi önünde kabul etmeye razı olduğunu iddia ediyor—ki Cumartesi böyle yaptı. Bir yıl içinde yeni bir seçim olacağını söylüyor ama şüphem var.

Bu Reynard dedikodusunun ardında, Mısır ordusunun istihbarat servisinin, bazı SCAF üyelerinin (özellikle de Mursi ile buluşan dördünün) davranışı karşısında küplere bindiğine ve yozlaşmış olduğuna inandığı subaylardan kurtulmak için bir mini-devrim istediğine dair daha derin bir bilgi var – gerçekse eğer önemli bir haber. Bu genç askerler, kendilerine Yeni Liberal Subaylar diyorlar – 1952’de Kral Faruk’u deviren Özgür Subaylar Hareketi’nin farklı bir versiyonu.

Mevcut genç istihbarat subaylarının birçoğu, geçtiğimiz yılki Mısır devrimine sempati besliyordu – ve bunların pek çoğu, Mübarek’in ayrılmasından çok sonra bir Tahrir Meydanı gösterisi sırasında hükümetin keskin nişancılarınca vurularak öldürüldü. Yakında emekli olup yerini başkasına, söylendiğine göre bir başka saygı duyulan subay olan talihsiz bir ada sahip Ahmed Musad’a bırakacak olan, mevcut askeri istihbarat şefine hayranlar.

Tüm Kahire’nin “anlaşma” ile çalkalandığını söylemem gerek ve neredeyse her gazete Mursi’nin nasıl Başkan olduğuna dair bir versiyona sahip – yine de şunu da belirtmem gerekir ki hiç kimse tilki kadar ileri gitmedi. Örneğin, diyor ki, askeri istihbarat servisi – SCAF subaylarının bazıları gibi –, alışveriş merkezleri, bankalar ve büyük miktarlarda gayrimenkul de dahil, karlı dolaplarla Mısır ekonomisinin üçte birini elinde tutan generallerden kurtulmak istiyor. Mursi bu noktada nerede duruyor? Tilki bile bunu bilmiyor.

Ne de Şefik’in, seçim sonuçlarının açıklanmasından bir gün sonra, söylenene göre Suudi Arabistan’a bir umre ziyareti gerçekleştirmek için, neden Birleşik Arap Emirlikleri’ne gittiğine dair inandırıcı bir açıklama var. Şefik’e karşı Mübarek dönemine dayanan bir davadan epeyce söz ediliyor.

Mursi-SCAF buluşmasında olmayan bir adam, diyor tilki, Muhammed el Baradey, ancak pekala Mursi’nin Başbakanı olması istenebilir. Nobel ödüllü eski nükleer “gözlemci” böylesi bir rolle ilgilenmediğini ifade etti. Baradey’in atanması Mursi’nin sokakları sakin tutmasına ve Mısır’ın Uluslararası Para Fonu IMF’yi ülkeye ayakta kalmak için ihtiyaç duyduğu borç parayı vermeye ikna edecek bir ekonomik plan çıkarmasına yardımcı olacak. Askeri istihbarat ile, bazıları Mübarek karşıtı devrim sırasında Mısırlı sivillere karşı işlenen suçlar için onları mahkeme önüne çıkaracak bir başka mini devrimden korkan içişleri bakanlığı personeli arasında, büyük bir gerilim olduğuna dair de söylentiler var.

Geçen yıl protestocuları dövmek için kullanılan sivil giyimli “baltacı” çetelerinin bazı Mısır köylerinde Hıristiyanların oy vermesini engellemek için kullanıldığına dair ısrarlı söylentiler var. İlginç şekilde, Sultan Faruk sekiz gün önce başkanlık seçiminin galibi açıklamadan önce seçim usulsüzlüklerini incelerken, köy seçmenlerinin oy verme merkezlerine gitmesini kimin engellediğini bilmediğini söyledi.

Bunların hepsi söylenti. Doğrulanabilir şeyler değil – ancak Mısır, Mısır basını (bunaltıcı Mübarek gazeteleri yıllarından sonra harika bir kurum) böylesine uydururken, kendisini katı gerçeklere teslim edecek bir ülke değil. Ancak inkar edilemez bir gerçek var. Devrimci bir hayvan olduğunu göstermek istediğinde, tilki arka ayağını kaldırdı. Ve ayağında bir yıllık çok ciddi bir yara vardı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s