“FARC ve Kolombiya hükümeti barış görüşmelerine başlayacak”

Siyasal skalanın zıt yanlarındaki iki önemli medya grubunun geçtiği haberle, Kolombiya hükümeti ile ülkenin en büyük gerilla grubunun, 50 yıllık çatışmayı sona erdirebilecek barış görüşmelerine başlamanın eşiğinde olduğuna dair söylentiler Pazartesi günü heyecan yarattı.

Kolombiya’nın RCN Radyosu ile Venezüela’nın TeleSur televizyon istasyonuna göre, Juan Manuel Santos yönetimi ile Kolombiya Silahlı Devrimci Güçleri (FARC) en geç önümüzdeki ay müzakereler için masaya oturacak.

Kolombiya başkanlığından doğrulama gelmedi ancak haberler doğruysa, 1999’dan beri ülkede ilk kez barış görüşmeleri gerçekleşecek.

Haberlere göre, sürece Venezüela ve Norveç de dahil olmuş ve görüşmelerin ilk resmi turu Oslo’da gerçekleşebilir.

The Miami Herald

Venezüella haber ağı TeleSur’un pazartesi günü verdiği habere göre, Kolombiya hükümeti, FARC’la ülkeyi 1964’ten bu yana yakıp yıkan silahlı çatışmayı sona erdirecek barış görüşmelerine başlamak için resmi bir anlaşma imzaladı.

TeleSur’a göre, “Juan Manuel Santos hükümeti içindeki üst düzey görevliler ile FARC, resmi bir barış diyalogu başlatmak için anlaşma imzalamış durumda.”

Venezüella haber ağı, Kolombiya televizyon istasyonu RCN’nin, resmi barış görüşmelerinin Norveç’in başkenti Oslo’da Ekim’de planlandığına dair bir haberi doğruladı. Norveç Dışişleri Bakanı Colombia Reports için bunu doğrulamadı.

TeleSur, Kolombiya başkanının yakın zamanda anlaşma ve görüşmelerle ilgili resmi bir açıklama yapacağını bildirdi.

El Espectador gazetesi, Pazar günü üst düzey güvenlik danışmanı Sergio Jaramillo’nun hükümet ile 1964 yılında kuruluşundan bu yana devletle savaş halinde olan gerilla grubu arasında resmi barış görüşmeleri hazırlamaya çalışan Küba’da hükümet komisyonuna başkanlık ettiğini bildirmişti.

Jaramillo’nun yardımcısının, ABD gizli diplomatik yazışmalarına göre eski Başkan Alvaro Uribe döneminde barış temsilcisi olarak görev yaparken FARC ile temas kurmak için çalışmalara başlayan Çevre Bakanı Frank Pearl olduğu bildiriliyor.

Kolombiya’nın Küba elçisi Gustavo Bell’in de görüşmelere dâhil olduğu bildiriliyor. RCN’ye göre, Santos’un kardeşi Enrique de toplantılara katılmış.

Gazetenin haberine göre, Venezüella hükümeti hazırlık aşamasında doğrudan dâhil olmasa da, görüşmelerin tıkandığı bir anda aracı olarak devreye girmiş (çağrı üzerine).

Hem El Espectador hem de TeleSur’a göre, FARC’ın Küba’daki sözcüsü, “söylentilere göre” en az bir kez gerilla komutanı “Ivan Marquez”in eşlik ettiği, gerillaların siyasal liderliğinin üyelerinden biri olan “El Medico” lakaplı Mauricio Jaramillo.

RCN hükümetin ajandasında altı temel unsur olduğunu bildiriyor. Bunlar: FARC’ın tasfiyesi, ateşkes ve silahsızlanma. Bunların tümü önceki barış görüşmelerinde tıkayan unsurlardı.

Geçtiğimiz hafta radyo istasyonu W’nin bildirdiğine göre, gerilla grubunun koşulları ise tarım reformu, çokuluslu şirketlerin petrol ve madencilik sektörlerindeki varlığının yeniden müzakere edilmesi, çevre sorunları ve nihai barış görüşmelerine toplumsal örgütlerin katılımı.

Ön müzakerelerle ilgili söylentiler Ocak’ta çıkmış olsa da, halen doğrulanmamış müzakereler Kolombiya kamuoyunun ve siyasal gündeminin en tepesine Uribe tarafından taşındı.

Uribe’nin barış görüşmelerini reddetmesi, siyasal partilerin çoğunluğunun 48 yıllık silahlı çatışmaya müzakereler yoluyla son verilmesine destek verdiği Kolombiya kongresinde ters tepki aldı ve eski başkan ile müttefiklerini yalnız bıraktı.

El Tiempo gazetesinin bir haberine göre, Uribe hükümeti FARC ile 2005 ve 2010 arasında görüşmek istiyordu.

Colombiareports.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s