Mısır’da bir Amerikan Darbesi mi? – Esad Ebu Halil

Mursibarek

7 Aralık 2012

al-akhbar.com

Mısır’da olup bitenler tarihsel bağlamda ele alınmayı hak ediyor. Sedat, 1970’te Nasır sonrası ilk kez iktidara geldiğinde, yerini koruma şansı sıfırdı. Hiçbir siyasal itibarı yoktu ve kendine ait hiçbir tabana sahip değildi. Güç biriktirmeye 1971’de, Nasır’ın baş danışmanlarınca tezgâhlanan büyük bir solcu komplonun varlığını duyurduğu zaman (bunlara “güç merkezleri” demişti) başladı. İddiası, gizli telefon görüşmesi kayıtlarına dayanıyordu. Daha önce ABD hükümetinin Sedat’a Nasırcı rakiplerini ekarte etmesine yardım edecek “kanıtlar” sağladığı ortaya çıkmamıştı. Bir yıl sonra Sedat, muhtemelen ABD hükümetine olan borcunu ödemek için, Sovyet danışmanlarından Mısır’ı terk etmelerini istedi. Sedat ile Mübarek’in geri kalan tarihi iyi biliniyor: ABD hükümeti, Mısır’daki baskıcı devlet aygıtının (ki daha sonra Ortadoğu’daki ABD-İsrail politikalarının köşe taşı haline gelmiştir) inşa edilmesine ve gözetimine yardım etti.

Mursi yönetimindeki Mısır rejimini analiz etmek için henüz çok erken, ancak bazı net işaret ve göstergeler yok değil. ABD hükümeti (İsrail’le birlikte), Sedat-Mübarek dönemi dış politikasına dokunmadıkları veya karışmadıkları sürece Müslüman Kardeşler ile çalışabileceği kanaatine varmış durumda. Mısır istihbarat servisi ABD tarafından inşa edildi ve CIA’nın Mısır’daki bir uzantısı olarak çalışıyor. Müslüman Kardeşler’in, Mısır’ın dış politikasının kontrolünü istihbarat servisine verdiği söylenebilir. Dışişlerindeki üst kademeler, muhaberat aygıtı tarafından üstlenildi ve yeni Mısır’ın dışişleri bakanları, Sedat’ın diplomasi okulunun mezunları. Amerikan yönetimi ve Kongre, ABD için önemli olan tek kriterin Mısır-İsrail anlaşması olduğunu açıkça belirtti.

Ancak Müslüman Kardeşler’in ABD’nin güvenlik çıkarlarına ve talimatlarına sadakatini ve itaatkârlığını kanıtlaması için zaman gerekiyordu. ABD yakın takipteydi ve Arap takipçiler için İhvan’ın hızlı bir makyaja tabi tutulduğu çok açıktı. Cihatla alakalı söylemler, tüm o grotesk anti-Semitik içerik ve “maymun soyundan gelenlere” yapılan standart İslami referanslarla birlikte ortadan kalktı ve yerini “uluslararası anlaşma ve yükümlülüklere” saygının gerekliliğine dair vurgu aldı. Elbette Mısır hükümetinin “uluslararası anlaşmalara” yaptığı referans Mısır’ın Afrika ve Asya ülkeleriyle ikili anlaşmalarını hiçbir şekilde ilgilendirmiyordu. Yeni İhvan hükümetinin “laf olsun beri gelsin” cinsinden bir söylemiydi ve esas olarak ABD’ye, iktidarlarının desteklenmesi karşılığında Mübarek-Sedat dönemi dış politikasının aynen korunmasını istediklerine dair mesaj gönderiliyordu.

Müslüman Kardeşler Washington’a ulaklar gönderdi ve şehirdeki Siyonist kuruluşların önde gelen üyeleriyle görüşmeler yaptı. Senatör John McCain (Ariel Şaron’un bile sağında kalan bir adam), aniden İhvan’ın ABD’deki baş destekçilerinden biri haline geldi ve ikide bir Fox News’e çıkıp “ılımlı bir Müslüman Kardeşler”in ne kadar iyi olacağını savunmaya başladı. ABD dış politikasının bir aracından başka bir şey olmayan IMF, hemen işe dahil oldu ve iyi davranmasının karşılığında cömert bir yardım vaat etti.

Ancak asıl altın fırsat Gazze savaşıydı: Gazze savaşının nasıl patlak verdiğini ve kotarıldığını öğrenmemiz belki de yıllar alacak ancak İhvan ABD ile İsrail’in güvenini çok hızlı kazandı. Gazze’ye vahşi İsrail saldırısından sonra, Müslüman Kardeşler ve Yahudilere karşı kutsal savaş vaazı verenler (ki bu İhvan’ın klasik söylemidir), Mübarek dış politikasının çizgileriyle son derece uyum içinde, Mursi hükümetinin Mısır’ın olası en güçlü yanıtı olarak İsrail elçisini geri çağırması çağrısında bulundular. Müslüman Kardeşler Obama yönetimi ile yakın işbirliği içinde çalıştı ve Siyonistler ile ABD, Mursi hükümetine ve Müslüman Kardeşler’in sorumluluk sahibi yeni tutumuma övgüler yağdırdılar.

Mursi, başkanlık kararnamesini Gazze saldırısından sadece birkaç gün sonra yayınladı. Ve ABD’nin tepkisi, bölgedeki uydu rejimlerinden herhangi biri baskıcı tedbirlere başvurduğundakiyle aynı oldu. Daha da kötüsü, ABD hükümetinin tepkisi, protestocular Mübarek rejimine karşı ilk kez sokaklara çıktığında verdiği ile aynıydı. Obama yönetimi, tıpkı ilk başta Mısırlı protestocuların Mübarek’e karşı “şiddetini” kınadığı gibi (tersini değil), protestocuları (rejimi değil) şiddete başvurmamaları konusunda uyardı. New York Times gazetesi, bir Müslüman Kardeşler aktivistinin yaralı birini kurtarırken fotoğrafını manşete taşıdı. Araplar bu fotoğrafla epey dalga geçtiler çünkü Arap basını aynı gün İhvan çetelerinin Kahire’de barışçıl göstericilere saldırdığı sayısız fotoğraf basmıştı. Ve New York Times, Mursi’nin İsrail’e karşı tavrından o kadar memnundu ki, çadırlar kurulmasını ve Mursi karşıtı grafitiler çizilmesini muhalefetin şiddet eylemleri olarak değerlendirdi.

Yine de ABD’nin Mursi’nin darbesinde parmağı olup olmadığına dair henüz kanıt yok ancak iki yönetimin çok yakın işbirliği içinde oldukları açık. Mursi’nin bir sürü ulağı Washington’a sevk edildi ve Mursi ABD hükümetini kararnamesi konusunda Mısır kamuoyundan önce bilgilendirdi. ABD’nin İsrail’in on yıllardır böylesine işine yaramış olan baskıcı güvenlik aygıtını yeniden inşa etme konusunda Mursi ile el altından birlikte çalışıyor olması şaşırtıcı olmaz. ABD’nin bölgedeki ilişkilerini İhvan rejimlerini ABD yanlısı bir bölgesel baskıcı sisteme dahil etmek üzere yeniden düzenlemesi muhtemel. ABD’nin Mursi yönetimi üzerindeki etkisine dair kuşkular Mısır kamuoyunda çok yaygın ve neden birçok göstericinin protesto için ABD elçiliğine gittiğini ve Mübarek-Mursi güvenlik çetelerince geri çevrildiğini de açıklıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s