Öfke. Tiksinti. Korku. Üzüntü. Aşağılanma.

Görsel

Tahrir’de kadınlara cinsel tacizde bulunanların, ceza olarak yüzleri boyanıyor

Neyle meşgulsen HEMEN BIRAK ve bu videoyu izle.

Milyonlarca Mısırlı bu ülkeyi yeniden inşa etmek ve çocuklarımız için daha iyi bir gelecek sağlamak için hayatlarını riske atarken, kalabalık protestolardan yararlanıp toplu cinsel taciz peşinde koşanlar var.

Ülke için aynı şekilde öne atılan kadınları. 25 Ocak 2011 devriminin ön cephesinde olan kadınları. Kız kardeşleri, kızları veya eşleri olabilecek kadınları.

İki yıl önce Mübarek’in devrilmesiyle kazandığımız sözde konuşma “özgürlüğü”, beraberinde bir güçlenme algısı da getirdi. Mısırlılar artık yüzler, binler, milyonlarla sokaklara çıkıp fikirlerini dile getiriyorlar ve hükümetlerinden hesap vermesini talep ediyorlar. Ancak bu aynı zamanda, cinsel taciz için daha önce hiç tanık olunmamış bir yol da açıyor. Büyük çaplı toplanmalar, sıklıkla örgütsüz, kaotik ve şiddetli de olabiliyor/oluyor. Tam da bu yüzden çeteler kadınlara karşı cinsel tacizde bulunmak için protestolardan faydalanıyorlar. Bunları yazarken, öfke, tiksinme, korku, üzüntü ve aşağılanma duyguları arasında gelip gidiyorum.

Şu videoyu izleyin. Ülkemizin ne hale geldiğini görün.

“Bu bir kavga değil. Bu çemberin içinde sıkışmış bir genç kadın var. Bu genç kadın cinsel saldırıya maruz kalıyor. Tam şu anda, pantolonunun içinde 3-4, bluzunun içinde 3-4 el var. Onu çekiştirip duran 10 kadar insan var ve tam şu anda, pantolonunu çıkaran diğerleri bu işi daha kolay yapabilsin diye biri de ayakkabılarını çıkarıyor. Şu anda genç kadını biri tutuyor ve ona onu koruduğu söylüyor. Ancak o da diğerleri gibi onu taciz ediyor ve elleri şu anda iç çamaşırlarında.

Kadına vermek için kendi pantolonunu çıkaran bir erkek var. Bir başkası ceketini çıkarıyor ve onu örtmeye çalışıyor, onlarcası ise bıçakla bu ikisini durdurmaya çalışıyor.

Kadını kurtarmaya çalışanlar ona kaçmasını söylüyorlar. Kadın çığlık atıyor ve etrafındakilerin ona yardım etmeye çalışmadıklarını, tersine onu geri çektiklerini, düşmekten korktuğunu, birinin yeniden pantolonunu çıkarmaya çalıştığını söylemeye çalışıyor ama kimse onu duymuyor. Bu kadın çekiştirilmekten, itilip kakılmaktan nefes alamaz duruma gelmiş ve bayılmak üzere. Şükür ki başörtüsü takmıyordu, yoksa ikinci kadına yaptıkları gibi onu da örtüyle boğmaya çalışabilirlerdi. Veya bıçakla tehdit ettikleri üçüncü kadın gibi. Veya arabalara atılıp kaçırılmaya çalışılan ama kurtulmayı başaran dördüncü ve beşinci kadın gibi. Veya çocuğunun önünde saldırıya uğrayan anne gibi.

Bu kadınlar toplu tecavüze uğradılar, herkesin gözü önünde, güpegündüz. Bu kadınlar hayatta kalabileceklerini düşünemiyorlardı. Bu kadınlar kahramanlıklarını öven insanlarca ziyaret edilmeyecekler. Çünkü hiç kimse bu kadınlar hakkında bir şey bilmek istemiyor. Hiç kimse bu kadınlar hakkında bir şey duymak, okumak veya görmek istemiyor.

Ama bizler sessiz kalmayacağız. Yılgınlığa kapılmayacağız. Utanan biz olmayacağız.

Tahrir Meydanı ve çevresi, toplu cinsel taciz/tecavüz mekânlarına dönüşmüş durumda. Oraya gidin ve cinsel saldırılara karşı mücadele edin, çünkü evde oturmaya hiç de niyetimiz yok. Bu Meydan bizim Meydan. Bu devrim bizim devrimimiz. Ve biz, son nefesimize kadar bu kavgada dövüşeceğiz.

Bu sizi gözyaşlarına boğduysa, memnunum.

Bu sizi sarstıysa, sarsılmalısınız.

Bunun korkunç olduğunu düşünüyorsanız, insansınız demektir.

Sebeplere takılmayın. Komplo teorilerine zerre değer vermiyorum. Bu tip davranışların sosyal, dini, ekonomik, siyasi motivasyonları umurumda bile değil. HİÇBİRİ değil. Bunları duymak bile istemiyorum. BUNLAR ASLA OLMAMALI. HİÇBİR İNSAN BUNLARA MARUZ KALMAMALI. HİÇBİR KADIN HAYATINDAN ENDİŞE EDECEK DURUMA GETİRİLMEMELİ, HEM DE ÜLKESİ İÇİN MÜCADELE EDERKEN.

Bunu daha önce de söyledim, söylemeye de devam edeceğim – bu devrimden çıkacak en iyi şey, cinsel tacizin olduğu gibi kamuoyunun gözleri önüne çıkmış olması. Bu bazılarını rahatsız etse de, buna katılmıyorum. Cinsel Taciz Karşıtı Operasyon (ki bu videoyu onlar hazırladı, onlara çok teşekkür ediyorum) ve Tahrir Korumaları gibi inisiyatifler, yalnızca Tahrir’de kadınları korumak için etkin şekilde çalışmakla kalmıyor, bunu aynı zamanda kadınların kamusal siyasal yaşama katılımını korumanın bir parçası olarak da ısrarla yürütüyorlar. Kadınlar artık, cinsel tacizin rahatsız edici örneklerini tartışmak için radyo programlarına konuk oluyorlar, medyayı ve sosyal medyayı kullanıyorlar. Cinsel tacizle anılmaya başlamış bir ülkede bunun önemi ASLA küçümsenmemeli.

Bu inisiyatifin her bir üyesine ve güvenliğimi sağlamak için sokaklarda olan daha birçoklarına teşekkür ediyorum. Başkalarına güç vermek için öne çıkıp acısını açıkça dile getiren tüm o kadınlara teşekkür ediyorum. Bu meseleyi daha ayrıntılı şekilde ele alabilmek, sözlerimize güçlü bir şekilde son verebilmek isterdim ama yapamıyorum. Dürüstçe söylemeliyim ki duygularımı kelimelere dökemiyorum. Yapabildiğim tel şey benden daha güçlü olanlara teşekkür etmek, buna maruz bırakılanlardan özür dilemek ve cinsel tacizlere en ufak şekilde dahi olsun dâhil olmuş HERKESİ açıktan lanetlemek. İster bu toplu tacizlere katılmış, isterse de sözüm ona yuhalayarak kenarda durmuş olun, beni tiksindiriyorsunuz ve bu ülkenin kadınlarının kendi ülkelerinde güvensiz hissetmesinin sebebi sizsiniz.

Diyoruz ki: Elinizden ne geliyorsa yardımcı olmak için, Cinsel Tacize Karşı Operasyona veya Tahrir Korumalarına katılın. Bundan etkilenmeyen tek bir kişi yok. İster siz olsun, isterse kız kardeşiniz, eşiniz, kızınız, iş arkadaşınız veya devrimin ön cephesinde birlikte dövüştüğünüz biri. Bunu onlara borçlusunuz. BİZE borçlusunuz.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s