Erdoğan Suriye’de ABD ihanetinden korkuyor – Finian Cunningham

erdogan_obama7

Kobane’deki insani kriz, görmek isteyen herkes için açık. Bu krizin en büyük sebeplerinden biri, ABD ve Türkiye’nin Suriye’de rejim değişikliği için oynadığı kedi-fare oyunu.

ABD ve Türkiye, insani durumun vahametini veya IŞİD terör örgütünün yenilgiye uğratılmasını pek umursamıyor. Nasıl umursuyor olabilirler ki? İki hükümet de son üç yıldır Suriye halkına devasa acılar çektirmeleri için örtülü şekilde IŞİD çetelerini ve diğerlerini destekliyordu.

Hayır, bütün mesele Washington’un şu anda Türkiye’yi Suriye’de kara harekatına sokmaya çalışıyor olması ancak aynı zamanda Ankara’yı Suriye hükümetine karşı bir topyekün saldırıdan da alıkoymaya çalışması.

Yani, ABD, Türkiye’nin saldırganlığını dizginlemeye çalışıyor.

Washington ve Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığındaki Türkiye, ABD öncülüğündeki askeri koalisyonun nasıl ilerlemesi gerektiğini tartışarak değerli zamanı ve canları heba ederken, Kobane’nin büyük oranda Kürt olan nüfusu IŞİD terör örgütünün üç haftadır süren saldırılarına karşı direniyor.

Görünürde kuzey Suriye’deki IŞİD güçlerini defetmesi beklenen ABD öncülüğündeki hava saldırılarının iki haftalık bombardımana rağmen bu amaca ulaşamadığı açık. Öte yandan Kürtler, ilerleme kaydeden IŞİD güçlerine karşı ümitsiz bir son direnişte bulunurken, Türk ordusu sınırın öte yanındaki tanklarda, süren savaşı dürbünden izleyerek boş boş beklemekte.

İnsani krize bir adım kalmışken sergilenen bu hayret verici piyes, ABD öncülüğündeki sözde IŞİD karşıtı koalisyonunun düzenbazlığını gösteriyor. ABD ve onun despot Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ortakları, kuzey Suriye’ye yüzlerce füze vb. fırlattılar ama IŞİD “ölüm ağı” (ABD başkanı Barack Obama’nın sözleri ile) azgınlığından hiçbir şey kaybetmiş değil.

Kobane’den yalnızca birkaç kilometre ötede, Türk ordusunun tankları ve askerleri Kürtlerin Türkiye’den sınırı geçip Suriye tarafındaki kardeşlerinin yardımına gitmesini engelliyor.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı bu hafta başında Dışişleri Bakanı John Kerry’nin Erdoğan ve onun Başbakanı Ahmet Davutoğlu ile Türkiye’nin Amerika öncülüğündeki askeri koalisyonda oynayacağı rolü “belirlemek üzere aktif görüşmeler” yürüttüğünü açıkladı.

Beyaz Saray, General John Allen’ı işi halletmesi için bu hafta Ankara’ya yolladı.

ABD ile Türkiye arasındaki çekişmenin konusunun Suriye’de rejim değişikliği hedefi doğrultusunda nasıl ilerleneceğine dair taktikler olduğu açık. Hem Washington hem de Ankara, Beşar Esad başkanlığındaki Suriye hükümetini devirme nihai hedefi konusunda birleşiyor. Mesele, bu hedefe nasıl ulaşılacağı.

Erdoğan’ın meclisi, geçtiğimiz hafta Türk askerlerinin Suriye’de konuşlanması yönünde tezkereyi onayladı. Ancak Ankara, Washington’dan Türkiye’nin Şam’a yönelik bir askeri hamlesine ABD’nin tam desteğinin eşlik edeceği garantisini almadan adım atmıyor.

Türk başkanı oylama öncesinde şöyle dedi: “Teröre karşı verilecek mücadelede, ülke olarak her türlü işbirliğine açığız ve hazırız. Ancak şunu da herkes bilmelidir ki Türkiye, geçici çözüm arayışlarında, kendisini kullandıracak bir ülke de değildir.”

Erdoğan “Şam yönetiminin derhal uzaklaştırılması, önceliğimiz olmaya devam edecektir” diye de ekledi.

Bu sözlerin gizlediği ise Erdoğan ve onun yeni Osmanlıcı AKP’sinin, Suriye’ye tank ve kara gücü göndermeleri halinde, ABD’nin, Esad’a karşı topyekün bir savaşa dahil olmayarak onları bir başlarına bırakacağından korkmaları.

ABD’nin de kendi endişeleri var. Washington rejim değişikliği niyetini, Türkiye’nin arzu ettiği gibi, bu kadar açıktan veya bu kadar hızla açık etmek istemiyor. Suriye’nin kuzeyine yönelik bir Türk işgali Şam’a açık bir saldırıya dönüşürse, ABD öncülüğündeki koalisyon, IŞİD terörüne karşı mücadele bahanesiyle gayrimeşru bir rejim değişikliği manevrası yapmakla suçlanacak. Yani Deli Dumrul Erdoğan ve onun yeni Osmanlıları, Washington’a göre fazla hesapsız hareket ediyorlar.

Bu yüzden Obama yönetimi son günlerde Erdoğan’la ilgili memnuniyetsizlik sergiliyor. Amerikalılar Türklerin Suriye’de hava operasyonları düzenleyen güçlerine karada askeri destek sağlamasını istiyor ancak bu taktiğin, ham bir rejim değişikliği saldırısı olarak görülmemesi için, yeterli halkla ilişkiler dekoru hazırlandıktan sonra uygulamaya konması gerekli.

New York Times gazetesi, bu hafta Obama yönetiminden bir yetkilinin şu sözlerine yer verdi: “Suriye’deki insanî felaket konusunda bunca ateş püskürtmeden sonra, bir başka felaketi engellemek için harekete geçmemek amacıyla nedenler üretiyorlar. Sınırından bir taş atımlık mesafede cehennem meydana gelirken bir NATO müttefikinin davranışı bu olmamalı.”

NYT ayrıca, Türkiye’nin hiçbir şey yapmamasının, “Türkiye’nin İslam Devleti’ne karşı daha güçlü adımlar atmasını ve Esad’la olan kavgasını bu işin dışında tutmasını isteyen Başkan Obama ile gerilimi derinleştirdiğini” de bildirdi.

Gazetenin esas kastettiği, Obama’nın Esad’la olan kavgayı daha sonraki bir vakte bırakmak istediği.

Erdoğan geri duruyor çünkü Makyavelist zihniyetinin ta derinlerinde biliyor ki, ABD’ye güven olmaz. Hain Amerikalılar, tüm uydu rejimlerine eninde sonunda yapmaya meyilli oldukları gibi, onu arkadan hançerlerse, ölümcül Suriye batağına saplanmış vaziyette terk edilebilir.

10 Ekim 2014

Erdogan Fears US Treachery Over Syria

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s