İslam Devleti’nin Irak ve Suriye’deki stratejisi, taktikleri ve komutanları – Daveed Gartenstein-Ross

56165
21 Ekim 2014, Salı

Georgetown’dan Daveed Gartenstein-Ross ile İslam Devleti’nin Irak ve Suriye’deki stratejisi, taktikleri ve komutanları üzerine…

Daveed Gartenstein-Ross, Foundation for Defense of Democracies’in kıdemli üyesi ve Georgetown Üniversitesi’nde geçici yardımcı doçent. Yakın zamanda, İslam Devleti’nin Anbar saldırısını ve komutanlarından biri olan Ebu Ömer El Şişhani’nin rolünü belgeleyen War on the Rocks kitabında “İslam Devletinin Anbar Saldırısı ve Ebu Ömer El Şişhani” başlıklı bir makale yayınladı. Bu isyancı lidere ve İslam Devleti’nin Irak ve Suriye’deki strateji ve taktiklerine ışık tutmak için, Gartenstein-Ross ile bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisini Twitter’da @DaveedGR hesabından takip edebilirsiniz.

  1. İslam Devleti’nin Anbar saldırısı üzerine kısa bir süre önce harika bir makale yazdınız ve komutanlarından birine, Ebu Ömer El Şişhani’ye odaklandınız. Şişhani’nin geçmişinden söz edebilir misiniz?

Ömer El Şişhani Çeçen kökenli. Esasen Gürcistan’da, Pankisi Vadisi’nde doğmuş. Gürcistan ordusunda askerlik yapmış ve Rusya ile yapılan 2008’deki savaşta yer almış. Ön cephede görevli olan bir istihbarat birimindeymiş, burada Rus tankçı hatlarında casusluk yapmış ve koordinatlarını Gürcü topçu birliklerine iletmiş.

Şişhani, kendisine verem teşhisi konması ardından ordudan ayrılmak zorunda kalmış. Başı kanunlarla derde girmiş ve görünen o ki Çeçenistan’daki militan gruplara destek amacıyla yasadışı silah bulundurmak suçundan on beş ay cezaevinde kalmış.

Ardından Şişhani bırakılır bırakılmaz Gürcistan’dan ayrılıyor ve ta 2013’te Suriye’de Muhacirler ve Partizanlar Ordusu adlı bir militan grubun lideri olarak ortaya çıkıyor.

  1. Makalenizde ele aldığınız ilginç noktalardan biri İD’nin şu anda Bağdat’a odaklanmıyor görünürken Anbar’a bu büyük saldırıyı başlatması ve Suriye’de Kobane’yi ele geçirmeye çalışması. Görünen o ki birbiriyle çelişen önceliklere sahipler ve bunlar kimi zaman amaçlarına hizmet ederken kimi zaman etmiyor. Bunu biraz açar mısınız?

Bu gibi hızlı saldırılarda buna benzer silahlı kamyonların (doçka toyota’lar, çn) kullanımı, Anbar’da Şişhani tarafından kullanılan taktiklerin ayırt edici özelliği (Şafak News)

Bağdat’ın onlar için önemli olduğunu düşünüyorum. İslam Devleti lideri Ebu Ömer el Bağdadi, Bağdat’ı bir akın düzenleyerek ele geçirmek ister ancak bu kapasite meselesi. Bağdat alınması zor bir hedef.

Taktiklerine gelince, bir bölgeden diğerine farklılık gösteriyorlar. Öncelikle de komutanlarının kim olduğuna bağlı olarak. Ancak Şişhani İD komutanları arasında bir şekilde kendini belli ediyor. Şişhani bir isyancı gibi (kafa tutarak) savaşıyor. Anbar’da, Kobane’yi almaya çalışan birimlerine kıyasla çok küçük bir gruba dayanarak karmaşık bir stil kullanıyor. Şişhani’nin güçleri hız ve çeviklikleri ile öne çıkıyorlar. Aynı gün içinde birden fazla hedefi vuruyorlar ve düşmanı, yani Irak güvenlik güçlerini veya Sahva’yı üzerlerine çekmek için taciz saldırıları düzenliyorlar. Ardından üzerine çekip peşine taktığı insanları tuzağa düşürmeye bayılıyor.

Bunun aksine, Kobane’de İD isyancı taktiklere en ufak benzerlik göstermeyen son derece konvansiyonel bir savaş yürütüyor. Şehri almak için sürekli daha fazla adam gönderiyorlar. Bu İslam Devleti için inanılmaz maliyetli bir hal aldı.

Genel olarak, İD’nin birçok hata yaptığını düşünüyorum ancak Şişhani’yi ele aldığınızda, çok az hata yaptı. Onun son derece dikkat çekici bir komutan olduğunu düşünüyorum.

  1. İslam Devleti’nin, pek de stratejik bir şehir gibi görünmemesine rağmen Kobane’ye neden bu kadar zaman ve çaba harcadığını düşünüyorsunuz? Büyük oranda Kürt nüfusa sahip. Türk sınırının hemen dibi. Bu durum esas dert ettiği Esad yönetimi olduğu için İD’ye göz yuman Ankara’yı ağır bir baskı altına sokuyor. Kobane İD’ye yarardan çok zarar getiriyor gibi. Bu şehri neden bu kadar zorladıklarını düşünüyorsunuz?

İD’nin bunu yapmasının hata olduğunu düşünüyorum. Ancak Kobane’deki ilerlemelerinden bazı somut kazanımlar elde ettiler. Hiçbir şey değilse bile, Kobane’deki ilerleyişleri bile onlar için (değişmekte olmasına rağmen) bir PR zaferi. Zaman geçtikçe ve İD Kobane’yi ele geçiremedikçe, saldırısı bir güçten çok zayıflığa işaret etmeye başlıyor. İD’nin iş modeli büyük oranda sürekli kazanmaya dayanıyor. Hem yabancı ülkelerden savaşçı çekmek hem de saflarındaki kaçışları engellemek zorundalar. Mevcut insan güçlerinin epeycesi İD’nin görünürdeki gücü karşısından onlara Suriye’de katılanlardan oluşuyor. Ancak İD’nin cephede kaybetmeye başlaması ile, grup epeyce insan gücü kaybına uğrayabilir. Ki eninde sonunda bunun olacağını düşünüyorum.

Öte yandan, coğrafi konum açısından, Kobane oldukça sapa bir bölge. İD bu bölgeyi ele geçirmek için epeyce hasar aldı. Kobane’yi ele geçirmek için harekete geçmeleri ile birlikte Türkiye ordusunu sınıra konuşlandırdı ki bu İD’nin kazanacağı bir zaferi kalıcılaştırmasını da olağanüstü zorlaştırıyor. Dolayısıyla Kobane, ele geçirseler bile onlar için pek kazançlı değil. Stratejik bir ilerleme değil. Tersine, Şişhani’nin Anbar’daki ilerlemesinden ise büyük kazanım elde ettiler.

  1. İD’nin önümüzdeki birkaç ay içinde nasıl bir ilerleme göstereceğini öngörüyorsunuz? Ne tür hedefler peşindeler?

Söylemesi zor. Bağdat’a doğru hamleler yaptıkları açık. Bundan önce Ramadi’yi ele geçirmeye çalışacaklar. Kilit soru ciddi bir askeri basınç altında kalıp kalmayacakları. Koalisyon güçleri Musul’a karşı bir saldırı başlatırsa örneğin, bu İD’yi geri bastırabilir. Yeni bölgeler ele geçirmeye çalışmak yerine ellerindekini savunmaya itebilir.

Kaynaklar

Gartenstein-Ross, Daveed, “The Islamic State’s Anbar Offensive and Abu Umar al-Shishani,” War on the Rocks, 9 Ekim 14

MUSINGS ON IRAQ

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s