Çipras Başbakanlık Yolunda – Yiannis Baboulias

tsipras_0

Muhalefet lideri ve radikal sol parti Syriza’nın başkanı Alexis Çipras Atina’daki bir seçim mitinginde destekçilerini selamlıyor, 22 Ocak 2015

Saat gece on bir. 12 Ocak. Ve radikal sol Syriza partisinin başkanı Alexis Çipras, Yunan televizyonunda canlı yayında. Kamuoyu yoklamalarında, iktidardaki muhafazakar parti Yeni Demokrasi’den en az yüzde 3,5 daha önde olan bir adamın özgüveniyle konuşurken, 25 Ocak’taki gerçek seçimden iki hafta önce, ilk başbakanlık röportajını veriyormuş gibi görünüyor.

“Yeterince fedakarlık yaptık. Avro içinde adalet, dayanışma ve demokrasi ile kalmak. Hak ettiğimiz ve istediğimiz şey bu. … Başka bir ‘alternatif’ yok, ‘başka yol’ yok,” diyor. Yunanistan’da birçoklarının artık politikacıları dinlemeye tahammülünün kalmadığı bir zamanda, o gece röportajı 650 bin kişi izledi. İki gün sonra, Çipras Twitter’da sorular aldı ve o gün #AskTsipras Yunanistan’da birinci, dünyada ise üçüncü hashtag oldu.

Syriza marjinal bir politik güçken anaakıma giriş yaptığı Avro karşıtı bir maceracıdan artık uzak imajıyla Çipras, Avro bölgesinde kalmaya devam ederken, kemer sıkma politikalarına son vermeyi ve Yunanistan’ın (şu anda ülke GSMH’sinin yüzde 170’inden fazlasını oluşturan) devasa borcunu yeniden müzakere etmeyi vaat ediyor. Ancak halen keskin bir tavırla, Yunan oligarkları ile mücadele etme sözü veriyor ki bu, yolsuzlukla dolu bu ülkede geleneksel siyasetle bağları koparma arzusunun şiddetini gösteren bir niyet.

Oyların ancak yüzde 4,6’sını kazanabilmiş küçük bir partinin lideri olduğu eski günleri hatırlayanlar için, Çipras’ın geçmiş ve bugünkü imajı arasında devasa bir karşıtlık var. Bir mühendisin devlet okulunda okumuş oğlu olarak 2006’da Syriza’nın (o zamanlar Synaspismos) başına geçtiğinde, ülkedeki en genç politik lider olmuştu.

2013’te, New Statesman için onunla bir arabanın arka koltuğunda röportaj yaptığımda (en genç oğlu kucağında, Tottenham Hotspur maçına gitmek üzere Londra’dan geçerken), kendinden fevkalade emin bir izlenim bırakmıştı. Sadece bir hafta içinde iki büyük konuşma yapmış ve solcu İngiliz basını ondan saygı ile söz etmişti.

Şimdi, 2015’te, Avrupa solunun yüzü haline geliyor ve yine de hakkında bu kadar az şey biliniyor olması şaşırtıcı. 1978 doğumlu Çipras, okul aşkı ile evli ve iki çocuk babası, halen onları her sabah okula bırakmaya çalışıyor. Aile Atina merkezinde, birçok kişinin zor bulacağı bir yerde – son yetmiş yıldır Yunan siyasi hayatına yön vermiş siyasi ailelerin oğul ve kızlarının millerce uzağında – yaşıyor.

Yunan siyasal yaşamına ilk adım atışı, 1990’larda Yunanistan’ı sarsan okul işgalleri dalgası döneminde, erken yaşlarda oldu. Ardından uzun saçlı öğrenci ve komünist parti gençliğinin bir üyesi olarak Çipras, bir grup okulun temsilcisi oldu ve kısa sürede politika oyununa ısındı.

Komünist partideki bir ayrışmadan sonra Synaspismos gençlik hareketine katıldı ve 1999’dan 2003’e kadar sadece 500 kişilik bir grubun liderliğini yürüttü. Ancak yıldızı 2006’da Atina belediye başkanlığına adaylığını koyduğunda ve oyların yüzde 10’unu aldığında parladı. Partinin lideri Aleksos Alavanos, onu halefi olarak belirledi ve 2008’de parti üyelerince yüzde 70’lik bir oranla Synaspismos lideri seçildi. Bir yıl sonrasına, yani 2009’daki seçimlere kadar milletvekili seçilmemişti.

Gelgitli üç yıl içinde 35 yaşındaki Çipras şimdi Syriza olan (Radikal Sol Koalisyon) partiyi 2009’daki yüzde 4,6’dan 2012’de yüzde 26,7’ye getirdi ve de-facto muhalefete dönüştürdü.

tsipras-and-iglesias_0

Ancak bugün Çipras’ın başka bir boyutu daha var, İspanya’nın Podemos partisinin lideri Pablo Iglesias ile bağları. Bloomberg’den Joe Weisenthal tarafından ikisinin isminin birleşiminden türetilen “Tsiglesias” ile anılan ikili, Avrupa solunun yeni yüzü olarak gösteriliyorlar. Podemos aktivistleri, Çipras’ın İspanya ziyaretinde kahraman muamelesi gördüğünü söylüyorlar.

Çipras’ın sosyal harcamalarda 12 milyon Avro artırım öngören kemer sıkma karşıtı politikası, Yunanistan’ı Avrupa Birliği ile çatışma içine sokacak ancak kamuoyu yoklamaları Yunanların yüzde 70’inin ülkenin tek para birimi içinde kalmasını istediğini gösteriyor. Bu satırların yazıldığı esnada, anketlerde muhtemel sonuç hiçbir partinin çoğunluğu kazanamayacağı yönündeydi. Çipras hızla yükselen merkez sol To Potami ile bir koalisyon olmayacağını kamuoyuna açıkça duyurduysa da bir iktidar paylaşımı anlaşması Syriza’nın enerjik liderine radikal önerilerini yumuşatması ve Avrupa Birliği ile açıktan bir çatışmadan kaçınması için geçerli bir sebep verecektir.

23 Ocak 2015

Newsweek

Reklamlar

Çipras Başbakanlık Yolunda – Yiannis Baboulias” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s