Ivana Hoffman bir feminist, bir sosyalist ve bir savaşçıydı. Ve IŞİD ondan korkuyordu – Owen Jones

Ivana Hoffman
Asi bir duruş ve özgürlüğü tatmış bir bakış… Yabancı savaşçının yüzüne kazınmış ifade bu. 19 yaşındaki Ivana Hoffman, Almanya’dan elbette IŞİD ile savaşmak için değil, Kürtlerin mücadelesine katılmak için ayrılmıştı.

Çeviren: Serap Güneş

IŞİD’e karşı savaşan devrimci Kürtler neden desteğimizi hak ediyor?

IŞİD’ın Suriye’den püskürtülmesine yardım eden Ivana Hoffman gibi radikal feministler, uluslararası sol için muazzam bir gurur kaynağı olmalı

Asi bir duruş ve özgürlüğü tatmış bir bakış… Yabancı savaşçının yüzüne kazınmış ifade bu. 19 yaşındaki Ivana Hoffman, Almanya’dan elbette IŞİD ile savaşmak için değil, Kürtlerin mücadelesine katılmak için ayrılmıştı.

Yaygın şekilde dolaşımda olan fotoğrafta, sembolik orak çekiç ambleminin önünde duruyor. Hoffman, bir komünistti, kendi sözleriyle, “devrimi savunmak” için savaşıyordu. Unutulan şey, kuzey Suriye’deki büyük savaşın basitçe IŞİD barbarlığına karşı bir savunma mücadelesi olmayıp aynı zamanda kendi başına bir devrim olduğu ve Hoffman gibilerin solun kahramanları olduğu.

Suriye’nin özgürleştirilmiş Kürt kantonlarının Ortadoğu için neye işaret ettiğini düşünün. Bölge batı destekli diktatörlüklerin, köktenci tiranlıkların ve cani gerici teröristlerin egemenliği altında. İsrail Ortadoğu’nun tek liberal demokrasisi olmakla övünüyor; oysa ülkenin Filistin’i zorla kontrol altında tutması ve işgali, bu iddiayı kesin şekilde yalanlıyor.
Kuzey Suriye’deki mücadele, Kürdistan İşçi Partisi’ne yakın radikal demokratik, feminist, solcu bir güç olan Demokratik Birlik Partisi’nin öncülüğünde sürüyor. Bir zamanlar Stalinist olan PKK, evrim geçirdi ve artık Amerikalı teorisyen Murray Bookchin’in liberter sosyalizminden ilham alıyor. “Bu özgün bir devrim,” diyor kantonları ziyaret eden David Graeber. Nihai hedefin, polis gücünün ortadan kaldırılması için tüm yurttaşlara altı haftalık polislik eğitimi vermek olduğunu anlatıyor. Seküler bir diktatörlük ile gerici köktencilerin paramparça ettiği Suriye’de, anarşist bir vaha mı oluşuyor?

IŞİD kadın düşmanlığı ile ünlü. Buna uygun şekilde, baş düşmanları da radikal feministler. Kürt aktivist Mehmet Aksoy, bana bu durumu özellikle bir “kadın devrimi” olarak açıklıyor. Sadece Ortadoğu’da kadınların bastırılmışlığı ve sömürüsü, siyasette ve sivil toplumda temsil edilmemeleri değil bu devrimi tetikleyen, aynı zamanda PKK’nin kendi özel tarih okuması da etkili bunda.

“İlk devrim, tarım devrimi, kadınlar tarafından gerçekleştirildi,” diyor, “ve ilk karşı devrim ve ilk negatif hiyerarşiler ise erkekler tarafından geliştirildi.” Artık bir Türk hapishanesinde olan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yazdığı bir broşürde şöyle deniliyor: “Zihniyetleri ve yaşamı değiştirecek radikal bir kadın devrimi olmaksızın yaşamın özgürleştirilmesi imkânsızdır.” “Total kopuş” veya “beş bin yıllık erkek egemen kültürden kopma becerisi” kavramlarını kullanıyor.

Bir yıl önce, üç kantonun temel ilkelerini belirleyen bir “toplum sözleşmesi” oluşturuldu. Bu sözleşme “otoriterlikten, militarizmden, merkeziyetçilikten ve dini otoritenin kamusal işlere müdahalesinden özgür bir toplum” vaat ediyor. İktidar ise “halk oylaması ile seçilecek” yönetim konseylerinde olacak. Tüm azınlıklar koruma altında ve eşit haklara sahip olacak.

Solun, eleştirilerini saklı tutarak, hâkim konsensüsten ayrılan tüm demokratik deneyimleri sahiplenmesi gerekli. Ortadoğu, fazla egzotik, batılı toplumların gündelik gerçeklerinden fazla kopmuş görünüyor. Fakat farklı, radikal şekilde demokratik bir toplum yaratma yönündeki bu girişime pek az ilgi var.

Bu silahlı güçler (YPJ&YPG, çn.) dünyadaki en şiddetli gerici kitlesel politik güce karşı savaşırken, radikal solun çoğu, mücadelenin batı emperyalizmi ile ilişkisinden korkusu nedeniyle geri duruyor. Bu Kürt özgürlük savaşçıları, batılı güçlere karşı savaşıyor olsaydı eğer, davaları kesin baş gündem olurdu.

Bu, ister Suudi Arabistan’daki zalim despotları, isterse Mısır’da demokrasiyi gasp eden cuntayı desteklemek ya da Filistin halkının bastırılması veya Irak’ın işgali gibi tahripkâr savaşlar şeklinde olsun, hepsi de aşırılıkçı cihatçı grupların yükselişinde kritik pay sahibi olan, batı emperyalizminin bölgedeki yıkıcı rolüne karşı çıkılmasın demek değil. Fakat bu demokratik mücadelenin kendisi batının tehdidi altında.

PKK halen ABD gibi ülkeler tarafından terör örgütü sayılıyor. Kilit bir NATO ülkesi olan Türkiye, 80’ler ve 90’lar boyunca kirli savaş yürüttü, İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre 3000 köy bu kirli savaş sırasında haritadan silindi.

Türkiye, IŞİD’in yükselişinde pay sahibi, militanlarının sınırdan Suriye’ye akmasına izin verdi. Kuzey Irak’ta hâlihazırda de facto bir Kürt devleti mevcut, Türkiye özgürleşmiş bir bölgenin daha olmasının kendi Kürt azınlığını gaza getirebileceğinden korkuyor. Suudi Arabistan, Katar ve Kuveyt gibi batı müttefiklerinin, cihatçı grupları fonlamanın ve silahlandırmanın yanı sıra köktenci ideolojinin ihracında da çok ciddi rol oynadıkları ispatlandı.

IŞİD Esad’ın Suriye halkına yönelik baskılarının, yıkıcı batı müdahalesinin ve Arap despotlarının rezil rolünün bir sonucu. IŞİD’in püskürtülmesine yardım eden sosyalistler ve anarşistler, uluslararası sol için muazzam bir gurur kaynağı olmalı.

Belki de – sadece belki – bu mücadele farklı bir Ortadoğu’nun tohumlarını içinde barındırıyor. Bölgenin bir zamanlar güçlü seküler solcuları, dinci gericilerin gölgesinde kalalı epey oluyor. Fakat kuzey Suriye’de radikal demokrat ve feminist çizgide yeni bir toplum doğuyor olabilir. IŞİD çoktan bunun telaşına düştü. Başarısız olan Arap baharının sonrasında bu devrim kazanırsa, özgürlük isteyen herkesin gönlünde yer edebilir.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s