Barselona bir feminist devrimin eşiğinde mi? – Kate Shea Baird

1423518278_773174_1423567233_noticia_normal7 Haziran seçimleri için aday listeleri açıklandı. HDP yüzde 48’lik kadın aday oranı ve programı ile öne çıkarken, politikanın feminizasyonu ve feminist politika konusunda Katalanlara dönüp Müşterek Barselona (Barcelona en Comú) yurttaş platformuna bakmak gerek.

ROARMAG.org’daki İngilizcesinden çevirenler: Eda Ağca ve Serap Güneş

7 Nisan 2015

Ada Colau ve Barcelona en Comú yurttaş platformunun diğer kadın üyeleri, belediye politikasının aşağıdan yukarıya doğru nasıl feminize edilebileceğini gösteriyor.

Barselona’da özel bir şey gerçekleşiyor. Mayıs ayındaki yerel seçimlerde, yurttaş platformu Barcelona en Comú (Müşterek Barselona), şehir konseyinin kontrolünü almayı başardı. Başarılı olması, Barselona’nın ve belki de tüm dünya şehirlerinin kadınları için radikal sonuçlar doğurabilir.

Zorla evden çıkarmalara karşı mücadele yürüten aktivist Ada Colau’yu belediye başkanı olarak seçtirebilmek, Barcelona en Comú için zafer olacak. Şehrin ilk kadın belediye başkanı olması bile tek başına önemli bir olay fakat Colau söz konusu olduğunda bu durum özel bir öneme de sahip olacak. 2013’te ulusal arenaya hızlı çıkışı sonrası Colau, geleneksel partilerden gelen davetleri hep geri çevirdi. Ancak Barcelona en Comú’nün (ilk olarak Guanyem Barcelona olarak biliniyordu) ortaya çıkması ile birlikte, seçim politikasına girmeye karar verdi.

Platform, şehrin mahalle derneklerinden ve toplumsal hareketlerinden yükseliyor ki bunlar kadınların tarihsel olarak öncü bir role sahip oldukları mücadele alanları ve bu durum, Ada Colau ve onunla omuz omuza çalışan kadınların, erkek egemen sistemin kurallarına göre oynamak yerine kendi tasarladıkları bir inisiyatifi şekillendirmesini sağlıyor. Geleneksel politikaya özgü hiyerarşik modellerle taban tabana zıt, yatay ve ağlar oluşturan yeni liderlik biçimleri geliştiriyorlar. Barcelona en Comú, kentsel politikanın aşağıdan yukarıya nasıl feminize edilebileceğini gösteriyor.

Barcelona en Comú’nün bu açıdan ilk önemli zaferi, platformun seçim listesinin nasıl oluşturulacağına dair kimi zaman eziyetli geçen pazarlıklardan, cinsiyet eşitliği ilkesinin yara almadan çıkması oldu. Platformun adaylarının yarıdan biraz fazlası kadın ve Ada Colau başı çekiyor. Bu hem Katalonya hem de tüm İspanya’da yükselen ‘yeni politika’ için muazzam öneme sahip. Katalan Kadın Gazeteciler Derneği’nin kadınların yerel yönetimde temsili üzerine yaptığı bir araştırma, bölgenin, kadın belediye başkanları açısından sadece %14’lük oranla, İspanya’nın en kötü performans sergileyen yerlerinden biri olduğunu göstermişti. Katalan başkentinde bir kadının belediye başkanı olması, bu dengesizliği düzeltmeye yardımcı olacak ve diğer şehirlerde de kadınlar için bir model oluşturacak.

15 Mayıs 2011’de İspanya şehir meydanlarını dolduran Indignados (Öfkeliler) hareketinin belirlediği ana hedeflerden biri de kadınların seçimle gelinen makamlarda temsiliyetinin artırılmasıydı. Ancak bu konsensüse rağmen, sonrasında devam eden politik hareketlerde lider rolünü erkeklerin alması ile, bu ilkenin uygulanmasının zor olduğu görüldü. Parti listelerinde eşit temsil vaatlerine rağmen, 15M hareketinin devam partisi Podemos, en yüksek seviyelerinde erkek hâkimiyeti olan bir parti oldu. Podemos’un 16 bölge genel sekteri arasında yalnızca üç kadın bulunuyor ve partinin belediye seviyesinde öncü konumda olan kadınların oranı ise sadece %16. Barcelona en Comú bu trende itiraz ediyor ve cinsiyet eşitliğini sağlamanın, siyasi irade koyma meselesinden başka bir şey olmadığını gösteriyor.

Mahalle aktivisti Gala Pin, şehir plancısı Mercedes Vidal Lago ve anaokul öğretmeni Marta Verdejo León gibi Barcelona en Comú adayı olan kadınların çoğu seçim politikasına ilk kez adım atıyor. Platform çevresinde ve siyaset gruplarında çalışan onlarca kadın, güvencesiz işgücünü, öğrenciliği ve çocuk bakımını kendi aktivizmleri ile birleştiriyorlar ve projenin inşasında bu deneyimleri göz önünde bulunduruyorlar. Barcelona en Comú merkezinin kiralanmasından sonraki ilk girişimlerden biri ebeveynlerin, 3 yaşında bir oğlu olan Ada Colau dâhil, çalışırken çocuklarını bırakabilecekleri bir oyun alanı kurmak oldu.

Fakat Barcelona en Comú‘yü sadece siyaseti feminize etmek olarak görmemek gerek, işin içinde feminist politika yapmak da var. Platform ve kadın/erkek tüm adayları, “demokratik devrimleri” feminist olmayacaksa devrim denmeyi hak etmeyeceği konusunda hemfikirler. Cinsiyet ve cinsel çeşitlilik grubu, şehrin, bütçesinin yalnızca %0,25’inin cinsiyet eşitsizliği ile mücadeleye ayrılmasını eleştiriyor. “Cinsiyet eşitliği inisiyatiflerinin, okyanusta birer damla olduklarını ve kamu politikasını bu eşitsizliklerin ilk başta ortaya çıkmasına engel olacak şekilde dönüştürmek yerine kamu politikalarının kendisi tarafından yeniden üretilen eşitsizliklerin telafisi olarak kullanıldığını” savunuyor.

Barcelona en Comú, kadınlar konusunda sorumluluğu tek bir kuruma bırakmak yerine toplumsal cinsiyetin tüm yerel yönetim birimlerinin çalışmaları arasında ‘anaakımlaştırılmasını’ savunuyor. Bu demek oluyor ki tüm politikalar hem kadınlar hem de erkekler üzerindeki etkisi dikkate alınarak geliştirilecek. Platform şehir bütçesini, şehir planlamasını ve cinsiyet eşitliği amacıyla akılda tasarlanmış tüm kamu hizmetlerini görmek istiyor. Barcelona en Comú, kadınların kamusal alanda güvende hissetmesi, ev içi iş bölümü ve yoksulluğun kadınlaşması gibi meseleleri anaakıma taşıyor. Ada Colau’nun medya profili sayesinde, eskiden feminist politikanın üzerine kafa yorduğu meseleler, bugün yerel basında ve ilk kez Cumartesi gecesi TV’de tartışılıyor. Colau’nun bu meseleleri Barcelona yerel yönetiminin de önceliği yapıp yapamayacağını zaman gösterecek.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s