Müşterek Barselona’nın belediye başkan adayı Ada Colau: “Saygı talep ediyoruz”

Çevirenler: Baybars Külebi, Pelin Doğan

Tüm içtenlik ve samimiyetimle, tek başıma bir hiç olduğumun bilinci ile buradayım ve şunun da farkındayım ki burada olmamın tek sebebi gerçeklere sadık kalarak yönetilebileceğini kanıtlamak istememiz.

40 yıldır (40 yıl önce) Lizbon sokaklarında söylenen şarkı gibi (Portekizce şarkı sözleri)

24 Mayıs’ta Barselonalılar olarak açıkça iki farklı şehir modeli arasında seçim yapabileceğiz: Xavier Trias ve CiU liderliğindeki özelleştirilmiş, eşitsizliğe ve adaletsizliğe dayalı bir kent modeli ya da halkın önderliğini yaptığı müşterek bir şehir.

Uygulanan korku politikası karşısında ellerine oynamayacağız. Ne korku içinde olmak istiyoruz ne de kimseyi ürkütmek. Buradan çok açık bir mesajı iletmeliyiz; saygı talep ediyoruz. Saygı talep etmek için buradayız. Halk için ve kamu (müştereklerin) yararı için saygı talep ediyoruz. Şehrimiz için, Barselona için, Barselona’nın her mahallesi ve her mahallelisi için saygı talep ediyoruz. CiU ve Trias’ın; Diagonal ve Passeig de Gracia (mağazaların bulunduğu ticari caddeler) için talep ettiği saygının aynısını Ciutat Meridiana, Trinitat, Bon Pastor, Besòs ve Maresme, La Marina ya da Sants (birçoğu kentin çeperinde olan kentsel dönüşümün hedefi olan emekçi mahalleleri) mahalleleri ve mahallelileri için talep ediyoruz .

Xavier Trias’a buradan sesleniyoruz, ne sadaka ne de seçim yatırımı istiyoruz. Hakkaniyet istiyoruz, haklarımızı ve zaten bize ait olması gerekeni talep ediyoruz. Kamu yararını sağlacak olan ciddi bir siyaset talep ediyoruz. Ekonomiden başlayarak her şey hakkında karar sahibi olmak istiyoruz. Sadece ayrıcalıklı bir azınlığın değil kentinin tamamının yararına olacak sürdürülebilir bir ekonomik model istiyoruz. Adaletlilik, sağlıklılık ve demokratiklik konusunda dünyada referans olacak bir şehir istiyoruz. Şehrimiz ile gurur duymak istiyoruz.

Bütün çalışmalarımız ve gayretimiz sonunda Barselona’yı kazanmak için bugün itibariyle 70 günümüz kaldı. Tarihi bir sorumluluğumuz var ama bu bizi korkutmuyor. Çünkü cesuruz, birlikteyiz ve bizi harekete geçiren inanılmaz büyüklükte bir coşkumuz var. Aylardır inşa ettiğimiz şeyi, şimdi burada beraberce hissettiğimiz şeyi koruyalım/içimizde saklayalım. Bunu herkesle paylaşalıyız, okulda, fırında, pazarda, işyerinde, kuaförde, apartmanda, merdivenlerde, sesimiz yayılsın.

Bugün Müşterek Barcelona’nın belediye başkan adayı olarak, ama her şeyden önce bu çok sevdiğim şehrin bir sakini olarak, buradaki herkese bütün kalbimle bunun gerçekleşmesini sağladığınız için teşekkür ediyorum. Onlar inanmasa da, biz, basit ve sıradan insanlar, kazanacağız.

https://barcelonaencomu.cat/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s