Çipras-Juncker ortak açıklamasına yanıtımız – Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME, Yunanistan)

pame1bisÇeviri: Serap

6 Mayıs 2015

İşçi ve sosyal güvenlik meselelerini ilgilendiren ve bir ilerlemeymiş gibi sunulan bugün (6 Mayıs) yayınlanan Çipras-Juncker ortak açıklaması, işçi ve halk karşıtı yeni tedbirlerin geldiğini gösteriyor. Ortak açıklama, halk için giyotin benzeri yeni bir anlaşmanın habercisi: yeni bir “memorandum”.

Tıpkı “Troyka”nın “Kurumlar” olarak aklanmasında olduğu gibi, emek ilişkilerinde ve sosyal güvenlikte işçi ve halk hakları adına kalan ne varsa yok edilmesi de “modern ve etkili bir toplu sözleşme sistemi” ve “emeklilik sisteminin modernleştirilmesi” olarak sunuluyor.

Buna kanmayın! Ortak açıklama ile ilan ettikleri şey, tüm o önceki yıllar boyunca işçi haklarına ve sosyal güvenliğe yönelik saldırıların dayandığı yasalara dayanacak yeni bir saldırı. Hükümetin “bunlar bizim kırmızıçizgilerimiz!” dediği her şeyin hava cıva olduğunu pratikte gördük!

Şirketlere karlarını korumak ve katlamak için bahşedilecek yeni ayrıcalıklar işçi karşıtı bir çerçevenin daha da katılaşmasına ve güçlenmesine sebebiyet verecek.

Bu süreçte sahnelenen “toplumsal diyalog”un amacı belliydi: bir yandan işçileri kandırmak ve yeni tedbirler ve yeni Memorandumlar için halkın rızasını almak, öte yandan hükümetin ve büyük sermayenin yeni bir anlaşmanın imzalanmasına engelsiz ve dirençsiz ilerleyebilmesi için zaman kazanmak.

Buna izin vermeyelim! AB’ye, IMF’ye ve hükümete, büyük sermayeye, devlet ve işveren odaklı yeni sendikacılığa birlikte yanıt verelim.

Sesimizi daha yüksek ve net çıkarma vakti geldi! Kitlesel bir militan yanıtla, dehşet ve korku tacirliğinin umuda üstün gelmesine bir son verelim. Son beş yıl boyunca halk aynı ikilemler ve aynı şantajlar kullanılarak bastırıldı.

Yalnızca kitlesel ve uzun erimli, öncelikli olarak da işyerlerinde verilecek bir halk ve işçi mücadelesi, bu saldırıyı geri püskürtebilir.

İşçi sınıfını ve sendikaları militan kararlar almaya, yeni anlaşmayı-Memorandumu reddetmeye çağırıyoruz.

Bizim yolumuz, yoksulluk ve işsizliğin olmadığı memorandumsuz bir yol

indefenseofgreekworkers.blogspot.com

Reklamlar

Çipras-Juncker ortak açıklamasına yanıtımız – Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME, Yunanistan)” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s