6 maddede referandumda neden HAYIR demeliyiz? – Yanis Varoufakis

varufakis-euro-grubu-na-uyeligimiz-pazarliga--7462704_o.jpg

  1. Müzakereler, Yunanistan’ın kreditörleri (a) ödenemez devlet borcumuzu azaltmayı reddettiği ve (b) bu borcun toplumumuzun en zayıf üyeleri ve onların çocukları ve torunları tarafından ‘parametrik olarak’ ödenmesi gerektiğinde ısrar ettikleri için tıkandı.
  2. IMF, ABD hükümeti, dünya üzerindeki birçok başka hükümet ve en bağımsız ekonomistler, borcun yeniden yapılandırılması gerektiği konusunda bizimle hemfikir.
  3. Avro grubu daha önce (Kasım 2012) borcun yeniden yapılandırılması gerektiğini kabul etmişti ama bir borç yapılandırmasına girişmeyi reddediyor.
  4. Referandumun ilanından bu yana resmi Avrupa, borç yeniden yapılandırmasını tartışmaya hazır oldukları konusunda sinyaller gönderiyor. Bu sinyaller resmi Avrupa’nın kendi ‘son’ teklifine kendisinin de HAYIR oyu vereceğini gösteriyor.
  5. Yunanistan Avro içinde kalacak. Yunan bankalarındaki mevduatlar güvende. Kreditörler banka kapatmalarına dayanan bir şantaj stratejisini seçmiş durumdalar. Mevcut açmaz, kreditörlerin yaptığı bu tercihten kaynaklanıyor, Yunan hükümetinin müzakerelere devam etmemesi veya Yunan tarafında Avro’dan çıkma veya devalüasyon gibi bir fikir olmasından değil. Yunanistan’ın Avro bölgesindeki ve Avrupa Birliği’ndeki yeri pazarlığa açık değildir.
  6. Gelecek, Avro bölgesi içinde ve Avrupa’nın kalbinde onurlu bir Yunanistan talep ediyor. Bu gelecek, Yunanların Pazar günü koca bir HAYIR cevabı vermesini, Avro bölgesinde kalmamızı ve bu HAYIR cevabının bize vereceği güçle, Yunanistan’ın devlet borcunu, zenginlerle yoksullar arasında yükün nasıl dağıtılacağı ile birlikte, yeniden müzakere etmemizi talep ediyor.
    Serap çevirdi
Reklamlar

6 maddede referandumda neden HAYIR demeliyiz? – Yanis Varoufakis” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s