Artık Bakan Değilim! – Yanis Varoufakis

varouf

Serap çevirdi

6 Temmuz 2015

5 Temmuz referandumu, küçük bir Avrupa ülkesinin borç köleliğine karşı ayağa kalktığı eşsiz bir an olarak tarihteki yerini alacak.

25 Haziran tarihli Eurogroup ültimatomunun bu reddinin, tüm demokratik hak mücadeleleri gibi bir bedeli olacak. Bu yüzden, hükümetimize bu müthiş HAYIR oyu ile verilen oğalanüstü desteğin, vakit kaybetmeden düzgün bir çözüme – borç yeniden yapılandırmasını, daha az kemer sıkmayı, muhtaçlar yararına yeniden dağıtımı ve gerçek reformları içeren bir anlaşmaya – EVET’e yatırıma dönüştürülmesi gerekiyor.

Referandum sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra, bazı Eurogroup katılımcılarının ve muhtelif ortakların, “toplantılarında” bulunmamamı tercih ettiğinden haberdar edildim; bu, Başbakan’ın da, bir anlaşmaya varmak için faydalı olabileceğini düşündüğü bir fikir. Bu sebeple bugün Maliye Bakanlığı görevinden ayrılıyorum.

Görevimin, Alexis Tispras’ın, Yunan halkının dünkü referandumla bize verdiği desteği uygun gördüğü şekilde kullanmasına yardımcı olmak olduğunu düşünüyorum.

Kreditörlerin bu hoşnutsuzluğundan ise gurur duyuyorum.

Bizler sosyalistler olarak, makam ayrıcalıklarına hiçbir önem vermeksizin kolektif şekilde nasıl hareket edileceğini biliriz. Başbakan Tsipras’ı, yeni Maliye Bakanı’nı ve hükümetimizi tamamen destekleyeceğim.

Yunanistan’ın cesur halkını onurlandırmak için sarf edilen insanüstü çaba ve bu halkın dünya üzerindeki tüm demokratlara hediye ettiği muazzam OXI (HAYIR), sadece başlangıç.

Reklamlar

Artık Bakan Değilim! – Yanis Varoufakis” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s