DWN: Anlaşma AB’nin siyasi birliğinin sonu

Deutsche Welle Haber: Avrupalı kreditörler Yunanistan’la bir anlaşmaya vardılar ama siyasi birliğin önceki haliyle devamı söz konusu değil. AB bölünecek, nihai bozgun artık sadece bir zaman meselesi.

Birçok uluslararası gözlemci, AB zirvesini “Yunanların aşağılanması” olarak adlandırdı. Birliğin tarihindeki en uzun görüşmelerde, AB’nin bir zamanlar bayraktarlığını yaptığı tüm değerler yok oldu.

DWN’ye göre bu, karşılıklı güvene ve demokratik prensiplere dayanan siyasi bir birlik olan AB’nin önceki haliyle sonu. Demokrasi artık marjinal bir fenomen haline geliyor. ‘Güçlü’ devletler artık ‘zayıf’ olanlara daha önce hiç yapılmamış bir şekilde ültimatomlar veriyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Pazartesi günü, “Avro Grubu ve Yunanistan Yunan borç krizini çözecek bir anlaşmaya ulaşamazsa, Avro Bölgesi’nin geleceği tehlikede olabilir” dedi.

Pazar günü, Yunanistan ve Avro Bölgesi liderlerinin en sonunda, gereken reformları hayata geçirmesi halinde, Yunanistan’ın önümüzdeki üç yıl içinde 86 milyar avro alabileceği bir anlaşmaya varabildikleri haber geldi.

Ancak dayatılan ekonomik politikalar Yunan ekonomisini yıkıma uğratacak. Birçok tasarruf sahibi parasını kaybederken, Yunan bankaları kısmen çökecek. Kemer sıkma politikası son beş buçuk yılda bir işe yaramadı ve şimdi de işe yaraması muhtemel görünmüyor, DWN’ün yorumuna göre.

Avro Bölgesi ülkeleri açısından bunun dramatik sonuçları olacak. Yunan bankacılığında panik, saniyeler içinde Avrupa bankacılığında kontrol edilemez bir paniğe dönüşebilir. Ülkeler kendi bencil çıkarları doğrultusunda hareket ederken AB’nin dayanışması da ortadan kalkıyor. Üye ülkelerin bir bütün olarak Birliğin çıkarı yerine kendi çıkarları doğrultusunda hareket edeceği mülteci krizi, AB’nin bir sonraki hezimeti olabilir, makaleye göre.

DWN’ye göre, Angela Merkel ve Wolfgang Schäuble, bir gecede AB’yi artık güvenin değil çıplak korkunun bir arada tuttuğu bir varlığa dönüştürdüler.

Yunanistan’la anlaşmanın imzalanması ile birlikte, AB için kâbus başladı. Avrupa’da hayat artık sözleşmelerle değil, orman kanunlarıyla belirlenecek, gazetenin yorumuna göre.

Kaynağın kendisine ulaşamadım, özetleyen Sputnik News

Serap çevirdi

Reklamlar

DWN: Anlaşma AB’nin siyasi birliğinin sonu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s