Guardian’ın Türkiye’nin IŞİD’e karşı hava saldırılarına ilişkin görüşü: Tehlikeli bölge

3312Başyazı

Türkiye kendi iç politikasındaki çelişkiler nedeniyle harekete geçmek zorunda kaldı. Ülkenin PKK ile barış görüşmelerini yenilemesi artık hayati önemde.

Türk savaş uçaklarının bu hafta Suriye’deki İslam Devleti pozisyonlarına saldırması ve Ankara’nın en sonunda ABD’nin IŞİD’e karşı operasyonlarında kendi üslerini kullanabileceğini kabul etmesi ile birlikte, Ortadoğu’da çok önemli bir olası değişikliğin sinyali verildi. IŞİD ajanı ve Kürt militan olma şüphesi ile insanların gözaltına alındığı büyük bir emniyet operasyonuna, bu askeri harekâtlar eşlik etti. Türkiye bu yeni yönelimde devam ederse, IŞİD’e karşı hava kampanyası güçlenecek ve Türkiye üzerinden Suriye’deki IŞİD’e insan, para ve silah akışı engellenecektir. Ancak hem IŞİD hem de Kürdistan İşçi Partisi’nin (PKK) birlikte hedef alınıyor olması, sonucun Türkiye için karmaşık ve tehlikeli olabileceğini gösteriyor.

Burada sorun Ankara’nın IŞİD ve PKK’yi birbirlerine karşı oyunda tutmaya çalışmış olması. Ankara, Türkiye’deki köklü ve önemli Kürt ayrılıkçı hareketi PKK ve onun hapisteki lideri Abdullah Öcalan ile 2012’den beri müzakereler yürütüyor olmasına rağmen, diğer yöne de bakıyor ve belki de IŞİD PKK’nin Suriye’deki kardeş partisi PYD’ye karşı savaşırken yardımda bile bulunuyordu. Sol elin verdiğini sağ elin bilmediği böylesine çelişkili bir politikanın, bir aşamada ters gitmemesi neredeyse imkânsızdı. Türk hükümeti bu nedenle, hafta başında Suriye sınırına yakın bir kasabada 32 kişiyi öldüren ve IŞİD ile ilişkilendirilen bir intihar bombası saldırısının ardından, PKK ile IŞİD arasındaki düşmanlığın Türk topraklarında tezahür etmesinden korktuğu için şimdi harekete geçmiş olabilir. Bunu Türkiyeli Kürtleri korumadığı gerekçesiyle gerçekleştirilen Türk polisine yönelik PKK saldırıları izledi.

Muhalif basın hükümetin IŞİD’e karşı kararlı tutum almadığına yönelik öfkeli suçlamalarla dolu. Durum kesinlikle, Türkiye’nin bir adım ötede tutmayı becerdiği bir savaşın, büyük oranda iki düşmanı manipüle etme şeklindeki, tabiatı gereği ikiyüzlü ve riskli olan politikası yüzünden, artık kendi sınırlarının içine sirayet etmekle tehdit etmesi gibi görünüyor.

Türkiye, hem bölgeye öncülük edip şekillendirmeye yönelik kendi boş çıkan hırsları, hem de çatışmanın kendi topraklarındaki Kürt ayrılıkçılığını güçlendirebileceğine dair kaygıları ile bağlantılı sebeplerden, IŞİD karşıtı koalisyonun rahatsız bir üyesiydi. Gerçekten de, Türkiye’nin IŞİD’i zapt etmeye yönelik mücadeledeki kaçamak konumunun temel nedeni, en başından beri, hem Irak hem de Suriye’de kazananın en sonunda Kürtler olması ve Türkiye’nin kendi Kürtlerinin, merkezi Türk devletini tehdit edecek özerklik talebini güçlendirmesi ihtimalinden korkmasıydı.

Ankara’nın ideal IŞİD sonrası dünyasında, Türkiye’nin elini, özerklik arzularından yalnızca sınırlı tavizler verecek olan kendi Kürtleri ile bir anlaşmaya varma noktasında serbest bırakacak şekilde, hem Suriye hem de Irak’ın, kendi Kürt azınlıklarını kontrol eden ve memnun eden güçlü ulus devletler olarak hayata dönmesi vardı. Türkiye Suriye’de bir taviz koparmaya çalıştı ve başarısız oldu, ardından yeniden Beşar Esad’a karşı pozisyon alarak, bir yandan Suriye Kürtlerine faydası olabilecek sorumluluklardan kaçınırken, diğer yandan da oradaki bazı isyancı gruplara destek vermeyi denedi. Bu haftaki gelişmeler Türkiye’yi IŞİD karşıtı ittifaka daha fazla yakınlaştırabilir ancak ülkenin, Kürt hareketini İslamcılarla pek de adil ve akıllıca olmayan şekilde aynı paranteze sokmak yerine, PKK ile barış görüşmelerini yenilemesi de gerekiyor.

Çeviri: Serap Güneş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s