Radikal Kolektif Bakım Projesi

Kapitalizmin mevcut krizinde kendisi de krizle birlikte anılan “toplumsal yeniden üretim” alanında yapılan çalışmaların, ortaya çıkan deneyimlerin ve araştırmaların değerlendirilmesine yönelik bir proje olan Radikal Kolektif Bakım Projesinin blogundaki tanıtım yazısını bu alandaki yerel çabalara bir katkı olması için çevirdik. Blogda pek çok değerlendirme mevcut, mümkün oldukça Türkçeleştireceğiz. Türkiye’den örneklerle karşılaştırmak ve kendi deneyimlerimizle de yan yana getirmek daha da güzel bir katkı olabilir.

526577_495960713786979_1902323482_nHakkında

Bu blog, toplumsal hareketlerle bağlantılı olarak kolektif bakım, yeniden üretim ve karşılıklı yardım pratiklerinin incelendiği bir kolektif araştırma sürecinin parçasıdır. Bakım, barınma ve gıda üretimine alanında radikal pratiklere ilişkin örnekler topluyoruz. Çalışmamız bu çevrimiçi araç kutusunda yayınlanan araştırma sunumlarının rotasına dayanıyor. Bu proje Manuela Zechner, Julia Wieger ve Bue Rübner Hansern tarafından 2012’de VBKÖ Viyana’da başlatıldı ve kimisini burada yayınladığımız çeşitli bağlamlarda ve biçimlerde devam ediyor.

Örneğin mevcut krize yanıt olarak ortaya çıkan çağdaş hareketlerin yanı sıra tarihsel kadın veya işçi hareketlerinin açığa çıkardığı pratiklerle de ilgileniyoruz. Dolayısıyla belirli otonom yeniden üretim pratiklerinin potansiyelleri ve sınırlılıkları hakkında düşünmemize yardımcı olabilecek, aynı zamanda bunlardan doğru hareket noktaları geliştirmemizi de sağlayabilecek ‘vaka çalışmalarını’ topluyor ve tartışıyoruz. Avrupa ve ötesinde hayata geçirilen bazı inisiyatiflerin haritasını çıkarmak, bunların iç ilişkilerini ve içinde yer aldıkları ağları izlemek, mikropolitikalarını incelemek ve devletle olan ilişkilerini kavramak istiyoruz.

İçerik

Avrupa’yı, özellikle de PIIGS’yi (Portekiz, İtalya, İrlanda, Yunanistan ve İspanya) baştan sona saran mevcut toplumsal krizin ışığında, kafa kafaya (ve el ele, kalp kalbe) verip yeniden üretim ve bakımın olası kolektif modelleri üzerine düşünmenin aciliyetini gördük. Hızla artan işsizlik, güvencesizlik, yoksulluk ve mülksüzleşme, yeni toplumsal kurumların ve karşılıklı güvenlik ağlarının aşağıdan yaratılmasının aciliyetini gösteriyor.

Destek ağları, dayanışma ekonomileri ve müşterek kurumlar, kolektif bakım pratiklerinin nasıl mümkün ve sürdürülebilir olabileceği konusunda faydalı ipuçları sunuyorlar. Bu gibi yeni ve eski örnekleri bulup paylaşıyor, özörgütlenmeye yönelik araçları tartışıyor ve geliştiriyoruz.

Kamu kurumlarının ve temsili demokrasinin süregiden krizi, gündelik yaşamlarımızı belirleyen kimi yapıları yeniden oluşturma konusunda epeyce fırsat sunmakta. Hem de sürüsüne bereket! Ama sadece bu da değil: bir yandan rekabet ve kemer sıkmayı dayatırken işbirliğinden de faydalanan politika modelleri ile birlikte. Devlet ile özyönetim arasındaki ilişki bir kez daha milyon dolarlık soru olmuş gibi görünüyor! Bu olguyu mevcut durumumuz içinde düşünmeye çalışıyoruz.

Örnekler

Vaka çalışmalarına şu örnekleri verebiliriz: Kara Panterlerin ücretsiz kahvaltısı; Occupy Sandy’nin karşılıklı yardımı; Wiener Deewan’ın “gönlünden kopanı öde” restoranı; Einküchenhäuser; San Francisco Solano’nun Toplum Sağlığı Merkezi; halk mutfakları – krizdeki Yunanistan’ın yanı sıra 30’lar Avrupa’sında; Viyana yakınlarındaki Ochsenherz çiftliğinde toplum destekli tarım; yerel üreticilerden topluluk temelli alışverişin örgütlendiği İtalya’daki GAS ağı; karşılıklı yardım ve akıl sağlığı desteği için Icarus projesi; tarihsel kadın hareketlerinden, kreşler veya sağlık hizmeti gibi inisiyatifler; erken dönem işçi hareketlerinin öz-değerlemeli kurumları vb.

Bu proje nasıl yürütülüyor?

Toplumsal yeniden üretim ve bakım alanlarında örgütlenen, çalışan ve araştırma yapan insanların bir araya gelerek görüş alışverişlerinde bulunmalarını teşvik etmek istiyoruz.  Dolayısıyla finansal metodolojimiz şu ana dek çalışmalarımızı sanatsal mekânlara dayandırmak ve bundan aldığımız parayı (şimdiki veya gelecekteki) sunumları için insanlara ödemek şeklinde oldu. Bu epey güvencesiz bir iş ve açık ki bu projeyi karşılıksız sürdürüyoruz ama bulabildiğimiz müddetçe parayı paylaşmak bizim için önemli. Örnekler sunmanız ve sunumlara ve tartışmalara katılmanız dileğiyle.

Bize ulaşmak için blogumuza bir yorum bırakmanız veya bir toplantıya gelmeniz yeterli.

Radical Collective Care Practices Project

Radikal Kolektif Bakım Projesi” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s