Suriyeli muhalifler, Türkiye’yi ABD’nin eğittiği savaşçıları Nusra’ya ihbar etmekle suçluyor

Supporters of the Al Nusra Front take part in a protest against Syrian President Bashar al-Assad and the international coalition in Aleppo on September 26, 2014. The US struck a little-known group called
Nusra Cephesi destekçileri Suriye Başkanı Beşar Esad’a ve uluslararası koalisyona karşı 26 Eylül 2014’te Halep’teki bir protesto gösterisinde. ABD az bilinen “Horasan” adlı grubu 24 Eylül’de bombalamıştı ancak uzmanlar ve aktivistler ABD’nin aslında muhaliflerle yan yana savaşan El Kaide uzantısı Nusra Cephesi’ni vurduğunu söylediler. AFP PHOTO/ Fadi al-Halabi

ABD destekli 30. Bölüğün 22 üyesi halen Nusra Cephesi’nin elinde

Suriyeli muhalif kaynaklara göre Türk yetkililer, ABD’nin eğittiği savaşçıların Suriye’ye girişini, kaçırılmalarından kısa bir süre önce Nusra Cephesi’ne ihbar etmiş.

ABD tarafından eğitilen 54 kişilik ‘ılımlı’ 30. Bölükten savaşçılar, Salı günü McClatchy’ye, Türk istihbaratının, bölüğün Suriye’ye girişi konusunda El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi’ni bilgilendirerek Nusra’nın onları kaçırmasını sağladığını söyledi.

Bir 30. Bölük askeri, “Planlarımız konusunda sadece Amerikalılar ve Türkler bilgi sahibiydi” dedi. “Türklerin Nusra’ya bu grup tarafından hedef alınacaklarını söylediğini aktaran kaynaklarımız var.”

McClatchy’nin ulaştığı bir Türk yetkilisi, hükümetin Nusra ile ilgili meseleler hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Halen yirmi iki 30. Bölük askerini elinde tutan Nusra, savaşçıları ABD ile işbirliği yapan ve Beşar Esad yönetimi yerine İslam Devleti’ne (IŞİD) odaklanan hainler olarak görüyor.

“Adamlarımızın öldürülmemiş olmasının tek sebebi Türkiye’nin onların infaz edilmesini istememesi – el Kaide CIA için çalışan Arapları daima idam eder,” dediği aktarılıyor askeri yetkilinin.

Bir başka 30. Bölük sözcüsü olan Yüzbaşı Ammar el-Wawi, Türkiye’yi doğrudan suçlamayı reddederken, bir yerlerden haber uçmuş olması gerektiğini kabul etti.

“Türkiye’de yaşamak zorundayım ve geçen ay iki kez kaçırılma veya suikast girişiminin hedefi oldum,” diyor Wawi. “Fakat Nusra ile işbirliği içindeki birilerinin onları varlığımızdan haberdar ettiğini biliyoruz. 10 dakika içinde alındılar.”

Pentagon sözcüsü Deniz Yüzbaşı Jeff Davis ise “ABD ordusunun, Türk yetkililerin Nusra Cephesi’ni uyardığına dair hiçbir belirti görmediğini” söyledi ve McClatchy’nin aktardığına göre Türkiye’nin “bir NATO müttefiki, ABD’nin yakın dostu ve uluslararası koalisyonun önemli bir partneri olduğunu” da ekledi.

Diğer gözlemciler ise 30. Bölüğün Suriye’deki savaşa dahil olacağına dair kamuoyuna yansıyan bilgiler olduğunu vurguladılar:

Nusra Türkiye tarafından resmen bir terör örgütü sayılsa da, grup Suudi Arabistan, Türkiye ve Katar’ın stratejik ve finansal desteğinden yararlanan İdlib’deki muhalif güçlerin elde ettiği kazanımların ön planında yer aldı.

McClatchy’den kimliğinin gizli tutulmasını isteyen bir 30. Bölük komutanı, Türkiye’nin Nusra ile ilişkilerinin eninde sonunda bozulacağı konusunda uyarıda bulundu.

“Türkiye sınır boyundaki müttefiklerine, yani Nusra ve Ahrar el Şam’a kötü bir şey olmasını istemiyor ve hem Amerikalıların hem de Suriye halkının Nusra, Ahrar ve DAİŞ [IŞİD] arasında hiçbir fark olmadığını göreceğini biliyor,” dedi.

Middle East Eye

Çeviri: Serap Güneş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s