Feministler ırkçı Fransız yasalarını destekleyerek Müslüman kadınları yüzüstü bırakıyorlar – Christine Delphy

a2074ac2-4227-4dd2-bbaf-69290b56bceb-620x372Çeviri: Eda Ağca & Serap Güneş

“Kadın grupları başörtülü Müslümanları baskı altındaki bir azınlık olarak görüyorlarsa, bu, onları sahiplenmenin ve nedenini anlamaya çalışmanın gerekçesi olmalı, Fransız toplumu içinde derinleşmekte olan en berbat yarılmalardan birine ortak olmanın değil.”

Anaakım Fransız feminizmi ırkçı mı? 1977’de Simone de Beauvoir’yla birlikte Nouvelles Questions Feministes’i (Yeni Feminist Sorunlar) kurduk ve uzun süre Kadınların Kurtuluş Hareketi (Mouvement de Libération des Femmes [MLF]) ile ilgilendim. Fakat, benim için zamanla daha açık bir hal aldı ki; Fransa’da başörtüsüne ve Müslüman kadınlara yönelik alınan tutumlar sadece anlaşılmaz değil aynı zamanda ayıptı.

“Dini sembollerin” siyasal sekülerizme – laïcité – aykırı olduğu inancına dayanarak kız öğrencilerin okula başörtüsüyle gelmesini yasaklayan ilk açık Müslüman karşıtı yasa 2004’te kabul edildi. Fakat İslam’a karşı ideolojik savaş daha 40 yıl öncesinden başlamıştı. Gazeteci Thomas Deltombe, 1980’ler ile 2000’lerin ortası arasında, iki büyük Fransız haftalık yayınından birinde “İslam’dan korkmalı mıyız?” ya da “İslam demokrasiyle bağdaşmaz mı?” gibi bir manşet atılmadan geçen tek bir hafta bile olmadığını saptamış.

Günlük gazeteler, radyo ve TV programları da aynı saplantıyı sergiledi. İzleyiciler, genel olarak İslam’ın Batı medeniyetini tehdit ettiğine ve bu tehlikenin Fransa’da yaşayan beş milyon Kuzey Afrika göçmeninin – Müslüman olabilir veya olmayabilir – oğullarında ve kızlarında vücut bulduğuna ikna edildi.

Bu yasa, politikacılar, gazeteciler ve lobiciler tarafından daha radikal şekilde yeniden yorumlandığından, Laiklik artık Müslümanlara karşı bir argüman olarak kullanılarak tahrif ediliyor. Said Bouamama’nın 2004’te yazdığı gibi, kendini siyasal sekülerizm olarak yutturmaya çalışan Fransız uyarlaması İslamofobi, ırkçılığı saygın kılmanın bir yolundan ibaret. Başörtülü gençlerin, temel haklardan biri olan eğitim haklarından mahrum kalacak şekilde okulların dışında bırakılması anlamına gelen 2004 tarihli yasadan önce bile Fransa’nın var olan feminist toplulukları başörtülü kadınları toplantılarına kabul etmiyordu.

Madem ki başörtüsü baskının sembolüydü, o zaman bu kadınlar feminist olamazlardı, hatta feminizmin temsil ettiği her şeye karşı olmalıydılar. Bu ayrımcı yasaya karşı çıkan birkaçımız, yüksek topukların, rujun ve çeşitli kadınsı sinyallerin de baskı sembolleri olarak etiketlenip etiketlenmeyeceğini tartışmaya başladık.

Ancak bu aşağılama bir yandan da oldukça ironik: Başörtülü kadınları ailelerindeki erkeklerin zorladığı varsayılıyor; bu zorlamaya karşı çözüm olarak sunulan ise onları okuldan uzaklaştırmak ve aynı baskıcı ailelere geri göndermek oluyor. Fransız feministler başörtülü Müslümanları baskı altındaki kadınlar olarak görüyorlarsa, bu, onları sahiplenmenin ve nedenini anlamaya çalışmanın gerekçesi olmalı, onları okuldan uzaklaştırmanın veya hareketlerini kısıtlamanın değil. Ülke genelinde, Müslüman kadınlar “gerçek” Fransız olarak görülmüyor.

Bu şartlar altında dini bir sembol taşımanın; Müslüman kadınların kendileriyle aynı ırktan insanlarla dayanışmasını ifade etmesi, dinin onlara sunduğu maneviyata sığınarak bu durumdan kaçma girişimi ya da düzene karşı üstü kapalı bir başkaldırı yöntemi gibi birçok olası anlama gelmesi mümkün olabilir. Başörtülü kadınlar, üzerine eklenen ırk ayrımcılığı handikabı ile birlikte, ataerkil baskıyı paylaşıyorlar.

Beyaz feministler, bu kadınların kendi koşullarını temel alan kendi feminizmlerini geliştirmek istemelerini ve bu feminizmin onların İslami kültürünü de göz önünde bulunduracağını kabul etmeliler. Bunun yerine feminist dostlarım, zaman hızla azalırken, Fransız toplumu içindeki en berbat yarılmalardan birinin derinleştirilmesine ortak oluyorlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s