PKK-Türkiye çatışması Kürtlerin IŞİD’e karşı mücadelesine darbe vurabilir – Wladimir Van Wilgenburg

Çeviren: Erselan Aktan

Türkiye’nin PKK’ye karşı Temmuz’da başlattığı hava saldırılarından iki hafta önce, IŞİD, bu saldırıların olabileceği yönündeki “kehanetleri” online dergileri Dabiq’de yazmıştı. Dergi, bu gelişmenin IŞİD’in Kuzey Suriye’deki ilerlemesine yardımcı olacağını umut ediyordu.

Kürtlerin Suriye’de savaşan Halk Savunma Birlikleri (YPG) ve Irak’taki Kürdistan İşçi Partisi (PKK), Batı ülkeleri tarafından kurulan IŞİD karşıtı koalisyonun dolaylı müttefiki haline gelmişti. Temmuz ayında ise iki polisin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri PKK hedeflerine hava saldırılarını tekrar başlattı. Türkiye’nin PKK’ye tekrar yönelmesi, güç kazanan silahlı Kürt grubunun artık iki savaş cephesinde birden savaşmasına neden olacak; bir yanda Türkiye, diğer yanda Suriye ve Irak’taki cihatçı ve diğer örgütlerle. Kürtler Suriye’deki en etkili grup olduklarını göstermişken ortaya çıkan bu gelişme ABD’nin IŞİD karşıtı mücadelesine de zarar verebilir.

Türkiye’nin PKK’ye karşı Temmuz’da başlattığı hava saldırılarından iki hafta önce, IŞİD bu saldırıların olabileceği yönündeki “kehanetleri” online dergileri Dabiq’de yazmıştı. Dergi, bu gelişmenin IŞİD’in Kuzey Suriye’deki ilerlemesine yardımcı olacağını umut ediyordu. PKK ile Türkiye arasındaki ateşkes Suruç’taki bombalı saldırıda 32 insanın hayatını kaybetmesinin ardından PKK’nin de iki polisi öldürmesiyle bozulmuştu. Türkiye bu gelişmelerin akabinde Kuzey Irak’taki PKK kamplarını bombalamaya başladı. IŞİD ise PKK’nin bu durumundan yararlanmaya çalıştı. Türkiye’nin PKK hedeflerine yönelik hava saldırıları, IŞİD’e karşı savaşta saflarını sıklaştırmak için Türkiye’deki Kürtler’e giderek daha fazla bel bağlamış olan Suriye’deki YPG güçleri için çok ciddi sıkıntılar çıkarabilir mahiyette.

YPG, Tel Abyad sınır geçişi de dâhil 4100 ila 11.000 kilometre karelik alanı IŞİD’den aldıktan sonra coğrafi olarak aşırı gerilme riski ile yüz yüze kaldı. YPG’nin bölgede ilerleyebilmesinin en önemli aracı koalisyon güçlerinin 2014’ten beri sağladığı hava desteği. Pentagon’a göre 2014’ün Eylül ayından Ocak 2015’e kadar, Suriye’deki hava saldırılarının yüzde 70’i Kobane’nin geri alınması için yapıldı. IŞİD de YPG’nin kontrol ettiği alanların sadece insan gücüyle korunamayacağının farkında.

Tel Abyad’ın alınmasından sonra IŞİD’in online dergisi Dabiq’ta şunlar yazılmıştı: “PKK, müttefiki ÖSO güçleriyle Tel Abyad’ı aldığını iddia ediyor. Oysa ancak koalisyonun hava saldırıları sayesinde boşaltılmış olan mevzilere girebildiler. PKK bu gerilimli boşlukta “askeri intiharı” göze alarak ve kendisine sunulan hava desteğiyle varlık alanı bulabiliyor.”

YPG şu anda bölgede devam eden çatışmanın ve ekonomik yetersizliğin neden olduğu göç sorunuyla da karşı karşıya. YPG’li bir savaşçı Hollandalı gazeteci Harold Doornbos’a şu soruyu sormuştu: “İnsanlar Avrupa’ya gidebilmek için burayı terk ederse Avrupa’dan buraya gelen cihatçılarla kim savaşacak?” Efrin yerel yönetimi de göçmen akışının önüne geçmek için geçerli gerekçeler dışındaki göç taleplerini yasaklama yoluna gitti.

YPG’nin sadece insan gücüyle kontrol altında tutmaya çalıştığı alanlarda, sivilleri korumaya çalıştığı bölgelerde karşılaştığı zorluklara dair çokça örnek var. YPG, kuşatma altındaki bölgelere kaynak yetiştirmeye çalıştığı sırada IŞİD Kobane’ye sızmış ve 233 sivili öldürmüştü. Kobane 2014’ün Mart ayında kuşatma altındayken YPG Türkiye’den çok fazla sayıda insanı saflarına dâhil etmişti. YPG, Mart 2014 öncesinde, hâlihazırda ABD, AB ve Türkiye’nin terörist olarak tanımladığı PKK ile ilişkisinden doğabilecek imajı bertaraf etmek için daha çok Suriyeli Kürtleri saflarına katmaya çalışıyordu.

YPG’nin resmi sitesinde duyurduğu, hayatını kaybeden çoğu YPG savaşçısının Türkiye’den geldiği görülüyor. Örneğin, YPG’nin kimlik bilgilerini duyurduğu, hayatını kaybeden 16 savaşçının yalnızca ikisi Suriye’dendi. YPG, savaşçı ihtiyacını karşılamak için Temmuz 2014’te Haseke’de ve Mayıs 2015’te Afrin’de 18 ila 30 yaş arasındaki kişilere zorunlu askerlik görevi öngören maddeyi devreye soktu.

Fakat Türkiye ile Kürtlerin yoğunluk kazanan şehir savaşı ve Kuzey Irak’taki PKK hedeflerine yapılan hava saldırıları YPG’nin Türkiye Kürlerinden IŞİD’e karşı savaşçı almasını daha da zorlaştıracak. 2014’ün Ağustos ayından beri PKK Irak Kürdistan’ındaki Kerkük ve Şengal’deki cephelere çok sayıda savaşçı gönderdi. PKK’nin oradaki güçlerini geri çekip çekmeyeceği veya bunun PKK ile Türkiye arasındaki savaşın durumunu ne hale getireceği belirsizliğini koruyor.

Türk hükümetine göre çatışmaların başladığı Temmuz ayından bu yana 814 PKK savaşçısı öldürüldü; PKK ise 471 güvenlik görevlisinin öldürüldüğünü söylüyor. Abartılı olması bir yana, bu istatistik, her halükarda PKK’nin Türkiye’de savaşçı kaybettiğini gösteriyor. Bu kayıplar Türkiye’deki Kürtlerin YPG ile Irak ve Suriye’de değil daha çok Türkiye’de, devlete karşı savaşmalarını istemelerine neden olacak gibi görünüyor.

Türkiye’yle PKK’nin kısa vadede bitecek gibi görünmeyen savaşı YPG’nin Suriye Kürtlerinden ve Arap aşiretlerden militan kazanması gerekliliğini zorunlu kılıyor. PKK’nin Irak sınırındaki Dağlıca’da 31 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırısı ve Cizre’de günlerce süren çatışmalar PKK ve Türkiye arasındaki savaşın kısa vadede bitmeyeceğinin açık işaretleri. YPG, yakın gelecek için, IŞİD karşıtı koalisyonun enerjisine darbe vurduğu kuşkusuz olan, IŞİD’e karşı mücadelede kapasitesini arttırmaya çalışacak.

24 Eylül 2015

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s