Yıllardır cihatçı grupların güçlenmesine izin veren Türkiye’nin Rus uçağını düşürmesinin gerçek nedenlerine dikkat! – Ranj Alaaldin (Independent)

turkey-plane-2-GETTY_0

Türkiye’nin, tüm dünyanın tartıştığı, Suriye’deki çatışmanın barışçıl biçimde çözümünden yana hiçbir çıkarı yok. Erdoğan çaresizleştikçe tekrar Esad’a odaklanmaları için girişimlerde bulunacak

The Independent

Türkiye çaresizleşiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP yönetimi altında son dört yıl içinde Suriye’deki çatışmaya dair politikaları yanlış yollara çıktı ve maliyetli bir hal aldı. 2011’de çatışma başladığında Ankara Esad rejiminin gücünü yanlış biçimde hafife aldı ve onu devirmeye çalışan İslamcı grupları güçlü biçimde destekledi. Bu süreçte Türkiye aynı zamanda Kürtleri marjinalleştirdi ve İran gibi bölgesel güçleri yabancılaştırdı.

Dört yılın sonunda Esad iktidara tutunmuş görünüyor ve rejimi yabancı güçlerin geçen hafta sonu tartıştığı geçiş planının merkezi bir parçası. Türkiye’nin bölgesel rakibi İran, Batı tarafından daha fazla görmezden gelinemeyecek önemli bir aktör. Mesele Esad yanlısı koalisyonun, Rusya’yı sağlam biçimde yanına almış olmasından ibaret değil, uluslararası toplum da artık rejimin yıkılması yerine IŞİD gibi cihatçı grupların yenilmesine odaklanmış durumda.

Bu odak değişimi Erdoğan için önemli bir gerileme. Nusra Cephesi (El Kaide’nin Suriye kolu) ve Ahrar el Şam gibi İslami muhafazakar gruplara yıllardır yapılan destek ve yatırım boşa gitmek üzere. Ankara IŞİD ve diğer cihatçıların Suriye ve bölgede gelişmesinde önemli rol oynadı. Türkiye cihatçı grupların kendi toprakları üzerinden Suriye’ye girmesine göz yumduğu gibi, Suriye’ye silah ve yardım malzemesi sokmak için transit geçiş noktası olarak kullanmalarına da izin verdi.

Bu arada Suriye’deki Kürtler güvenilir bir Batı müttefiki haline geldiler ve bu süreçte Kürtleri bastırmak için şiddetli askeri operasyonlar sürdüren Türkiye’yi korkutacak biçimde, Türkiye’de ve bölgede Kürt milliyetçiliğinin yeniden canlanmasına neden olan otonom bir Kürt bölgesi yarattılar.

Kısacası Türkiye’nin, dünya güçlerinin gündemindeki, Suriye’deki çatışmanın barışçıl biçimde çözülmesinden yana hiçbir çıkarı yok. Türkiye çaresizleştikçe tekrar Esad rejimine odaklanılmasını sağlamak ve hem Suriye’deki hem de jeopolitik kayıplarını tersine çevirme girişimlerinde bulunacaktır. Dolayısıyla, Rus jeti bildiğimiz kadarıyla Türkiye’nin ulusal güvenliğine karşı bir tehdit oluşturmadığından, düşürülmesi kararının ardında başka siyasi etkenlerin olması olasıdır.

Ülke içinde Erdoğan bir korku ve belirsizlik iklimi üzerinde yükseliyor. Bu durum ülkenin bu ay başında yaptığı hızlı yeniden seçimde işine yaradı ve aylar süren bombalamalar, şiddet ve ayrıştırıcı söylem sonrasında Haziran ayında kaybettiği çoğunluğu yeniden kazandı.

Ankara’nın Rus jetini düşürmesi, geçtiğimiz günlerde milletvekilleri saldırıya uğrayan Kürt ili Mardin’de olmak üzere Kürtlere karşı yoğunlaştırdığı askeri eylemler için faydalı bir şaşırtmaca olabilir. İki gün önce genel seçimlerde uluslararası beğeni kazanan Kürt ağırlıklı Halkların Demokratik Partisi (HDP) başkanı Selahattin Demirtaş Kürt şehri Diyarbakır’da bir suikast girişiminden kurtuldu.

Bu taktiklerin uzun vadeli bedelleri olacak ve Batı’nın IŞİD’i yenme çabalarının ve Suriye’de barış şansının altını oyacak.

Batı, seçim koşturmacasındaki Ankara ile mülteci krizinde bir anlaşmaya varmak için Erdoğan’ın sırtını sıvazladı ve onu destekledi. Şimdi buna pişman olabilir. Erdoğan sadece sıkı bir pazarlığı zorlamakla kalmaz masadan da kalkabilir.

AB’yi hiçbir zaman çok umursamadı ve sadece ülke içinde baskı altındayken Batı ile anlaşma aradı. Ancak Türkiye vazgeçilmez bir müttefik değil ve böyle de düşünülmemeli. Batı ciddi olarak baskı uygulamaya başlamadığı sürece Erdoğan’ın bu habis politikalarını durdurmaya niyeti yok.

Çeviren: Barış Satılmış

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s