Irak eski başbakanı Rusya-Türkiye gerilimi ardından “yeni dünya savaşı” uyarısında bulundu

671533-iraq-unrest-qaedaÇeviren: Engin Doğan

Kaynak: Middle East Eye

Irak eski başbakanı Türkiye’nin salı bir Rus savaş uçağını düşürerek “yeni bir dünya savaşını” tetiklediği uyarısında bulundu.

Yakın geçmişte Irak başbakan yardımcılığı yapan Nuri El Maliki perşembe günü verdiği bir demeçte Türkiye’nin Suriye’deki tutumunun provakatif olduğunu belirtti.

Demecinde “Erdoğan’ın Rusya uçağının Türkiye hava sahasına birkaç saniyeliğine girdiğini söylerken, kendi uçaklarının Irak ve Suriye hava sahasını her gün ihlal ettiğini unuttuğunu” belirtti.

“Erdoğan’ın çifte standartları ve agresif politikaları yeni bir dünya savaşını tetikliyor.”
Çoğu kişi Rusya’yı Suriye lideri Beşar Esad’a karşı savaşan muhalif güçleri hedef almakla suçlarken, Irak, Rusya’nın IŞİD’e bağlı noktaları hedef aldığı ileri sürülen müdahalesini savundu.

Salı günü Suriye’nin kuzeyinde bir Rus savaş jetinin düşürülmesi – ve ardından pilotlardan birinin Türkmenler tarafından öldürülmesinin Türkiye ile ilişkilendirilmesi – Türkiye ve Rusya arasındaki gerilimi tırmandırdı.

Irak’ın Türkiye ile ilişkisi ülkenin kuzeyinde bulunan Kandil dağındaki PKK (Kürdistan İşçi Partisi) üyelerine karşı Türkiye ordusu tarafından operasyona başlanılması üzerine zaten gergindi.

Şu anki Irak başbakanı Haydar El Abadi “Irak’ın egemenliğini tehdit eden”, PKK karşıtı müdahaleleri kınadı.

Maliki, IŞİD’e karşı bir dizi askeri yenilgiler ile mezhepçilik ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle ABD baskısı sonucu istifa etmeden önce 2006-2014 yılları arısında Irak başbakanıydı.

Makamın yolsuzluğu ortadan kaldırmak için Abadi tarafından feshedileceği 2015 Ağustos’una kadar başbakan yardımcılığı görevini devam ettirdi.

Geçen ay Irak Bütünlüğü Komisyonu tarafından, Maliki’nin başbakanlık görevi süresi boyunca 500.000 dolardan fazla cebine indirdiği iddia edilen bir rapor yayımlandı.

Bakan, bakan yardımcıları, danışmanlar ve genel müdürleri kapsayan yaklaşık 600 resmi yetkili yolsuzlukla ilgili dava edildi. Komisyon sözcüsü Adil Nuri, 130 sene hapis cezasına çarptırılan resmi yetkililerin olduğunu da belirtti.

“Irak eski başbakanı Nuri El Maliki de yolsuzlukla ilgili dava edilenler arasında, fakat henüz kesin bir karar ve gelişme sağlanmadığı için hapiste değil.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s