IŞİD’e karşı savaş: Obama, Türkiye’den Suriye sınırını kapatmasını istiyor – Patrick Cockburn

Ankara, suç ortaklığı ile değilse bile, sınırını IŞİD’e katılmak ve petrol satışı yapmak için geçiş noktası olarak kullanan teröristlere müsamaha göstermekle suçlanıyor

23-Turkish-soldiers-AFP-GettyTürk askerleri Suriye’deki Kobane kasabasına bakarken. Kürt güçleri, Türkiye sınırına yakın bölgeleri ele geçirdiler fakat Ankara, Kürtlerin daha öteye ilerlemesine askeri güçle karşılık vereceğini söylüyor

The Independent

Çeviren: Eda Zor

ABD, Türkiye’den, Paris katliamı ve diğer terör olaylarında rol almış bazı IŞİD militanları için kalan tek geçiş noktası olan Suriye sınırındaki 90 km’lik alanı kapatmasını talep ediyor.

885 km uzunluğundaki sınırın tamamen kapanması, geçtiğimiz üç yılda on binlerce İslamcı gönüllüyü sınırdan geçiren IŞİD’e büyük bir darbe olacaktır.

Paris’teki IŞİD saldırılarından sonra, Washington, sınırın IŞİD tarafından kullanılan kalan kısa bölümünde güvenlik çemberi oluşturmanın olanaksız olduğuna dair Türklerin iddialarını daha fazla kabul etmeyeceklerini Ankara’ya açıkça ifade etti. Başkan Barack Obama yönetiminden üst düzey bir yetkili, The Wall Street Journal’a verdiği demeçte Washington’un Türk hükümetine gönderdiği sert mesajı “Şartlar değişti. Bu kadar yeter. Sınırın kapanması gerekiyor” şeklinde iletti. “Bu bir uluslararası tehdit ve Suriye’den geliyor ama Türk toprakları üzerinden geliyor.”

Gazeteye göre, ABD, Türkiye’nin daha batısında bulunan Kilis şehri ve Fırat Nehri’ndeki Cerablus arasındaki sınırı kapatmak için yaklaşık olarak 30.000 askere ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor. ABD İstihbarat Teşkilatı, genellikle IŞİD tarafından kullanılan sınır bölgesinin, resmi sınır geçişinin kapatıldığı yer olan Cerablus ve Çobanbey kasabasının arasında olduğunu söylüyor.

Halk Savunma Birlikleri (YPG) olarak da bilinen Suriyeli Kürt güçleri, Haziran’da IŞİD’in başkenti Rakka’nın 96 km kuzeyindeki Tel Abyad’daki sınır geçişini ele geçirdiğinden beri, sınır bölgesi hiç olmadığı kadar kritik bir öneme sahip. Türkiye, güney kesim IŞİD’in kontrolü altındayken sınır geçişini açık tutmuştu ama YPG geçiş noktasını ele geçirince sınırı derhal kapattı. Türk yetkililer, Türkiye vatandaşı olan ve IŞİD’le savaşırken ölen YPG savaşçılarının cenazelerinin dahi Türkiye sınırlarında girişie izin vermiyorlar.

ABD’nin hamlesi, IŞİD, El Kaide’nin Suriye’deki kolu Nusra Cephesi, Ahrar-uş Şam gibi diğer aşırılıkçı cihatçı gruplara uzun süre müsamaha gösteren ve olası suç ortağı olan Türkiye’nin uluslararası çapta da artan eleştirisiyle devam ediyor. Sadece binlerce yabancı savaşçı Türkiye’den geçerek IŞİD’e katılmakla kalmadı aynı zamanda kuzeydoğu Suriye’de IŞİD tarafından ele geçirilen petrol sahasından çıkarılan ve İslam Devleti’nin gelirinin çoğunu sağlamakta olan ham petrol de satılmak üzere Türkiye’ye nakledildi.

Geçen hafta, Türk mahkemesi, önde gelen iki gazeteciyi, Suriye’deki muhalif güçlere bir Türk TIR’ı içinde askeri mühimmat sevkiyatının fotoğraflarını yayınlamaları üzerine tutuklayarak hapse attı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, silahların Suriye’de savaşan Türkiye’nin müttefikleri Türkmen paramiliterlere gitmekte olduğunu iddia etti ama bu iddia, Türkmenlere yakınlığıyla bilinen Türk siyasi liderler tarafından yalanlandı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in direk olarak Ankara’yı IŞİD ve El Kaide’ye yardım etmekle suçlamasıyla birlikte, Türkiye şu an Amerika ve Rusya tarafından ağır baskı altında. Türk jetinin Rus uçağını düşürmesi ardından, Rusya, Suriye-Türkiye batı sınırının bitimindeki bölgeyi kontrol altına almak için Suriye ordusunun ilerleyişini destekleme amaçlı ağır hava saldırıları düzenliyor. Muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dünkü Rus hava saldırısının, Ariha kentinde 18 kişiyi öldürdüğünü ve onlarca insanı yaraladığını söyledi. Bu arada, Türkiye, uçak düşürüldüğünde öldürülen pilotun cenazesini aldıklarını ve Moskova’ya göndereceklerini belirtti.

ABD’nin, Türkiye’den artık Cerablus’un batı sınırını kapatmasına yönelik talebi, Türkiye’nin razı olması halinde, IŞİD’e, artan ABD, Fransa ve Birleşik Krallık’ın olası hava saldırılarından daha fazla zarar verebilir. YPG geçen yıldan itibaren Suriye sınırının yarısını kapattı ve Kobani’deki bir diğer sınır geçişini ele geçirmeyi amaçlayan IŞİD saldırısını bertaraf etti. Suriyeli Kürt liderler, kendi cephe hatlarından Fırat Nehri’ne kadar batıya doğru ilerlemek ve burayı, Afrin’deki Kürt yerleşim bölgesiyle birleştirmek istediklerini ifade ettiler. Ama Türkiye, YPG’nin bölgede daha fazla ilerlemesine askeri güç kullanarak direneceği konusunda ısrarlı. Bunun yerine, IŞİD’in, ılımlı Suriyeli muhalif savaşçılarca geri püskürtüleceği sınırın güney tarafında bir güvenli bölge önermişti.

ABD, ılımlı kelimesinin Türkçe tanımının, ABD’nin terörist olarak hedef aldığı kişileri içerdiğinden şüphelenerek bu teklife karşı durdu. Bu, aynı zamanda, ABD hava gücü tarafından ciddi bir biçimde desteklenen ve fiilen devlet sınırını Türkiye’nin güney kanadına kadar genişleten YPG’yi durdurmak için bir taktik gibi görünüyor. ABD’li yetkililer, Türkiye’nin IŞİD militanlarına Suriye’den Türkiye’ye geçme izin vermesi ve sonrasında bu militanların Avrupa’da terör eylemleri gerçekleştirmesi durumunda, Avrupa devletlerinin Türkiye’ye “büyük bir misilleme” yapabileceğini belirtti.

Öte yandan Irak’taki yetkililer, ABD kaynaklı hava saldırılarıyla desteklenen Kürt güçlerinin bu ayın başlarında IŞİD’den geri aldığı kuzeydeki Şengal’de üç büyük toplu mezar daha bulduklarını ifade ettiler.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s