‘Göbek deliği’ seksi ve IŞİD’den kaçan seks köleleri: Stacey Dooley’den Türkiye’de cinsellik üzerine


47565439

Stacey Dooley, BBC Three belgeseli için, cinselliğin Türk kadınlarına ne ifade ettiğini görmek üzere Türkiye’deydi

Bir ayağı Avrupa’da, bir ayağı Ortadoğu’da; Türkiye’deki kültür keşmekeşi karmaşık bir yere doğru ilerliyor. Muhafazakar Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (Başkan Erdoğan 2014’te göreve geldi) yeniden seçilmesi, ivmelenen Suriyeli mülteci krizi ve sınırın hemen ötesindeki ‘dinci’ aşırılıkçı IŞİD’in tehdidi ile birlikte, işler her gün giderek daha karmaşıklaşıyor.

Pek de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, ülkedeki sorunların birçoğu kadınları doğrudan etkiliyor. Türkiye, Stacey Dooley’nin dünya çapında cinsel yaşamlara odaklanan serisinin parçası olarak çektiği yeni bir BBC Three belgeselinin konusu.

Türkiye’deki genelevler, geleneksel evlilik norm olmasına rağmen epey işlek. Stacey’nin belgeselde bir genelevin dışında buluştuğu çekici bir adam, Türk erkeklerinin eşlerinin, seks yapmak için çok “şişman, çirkin ve yaşlı” olduğunu ve erkeklerin yapmak isteyeceği türden şeyleri yapmayacaklarını söylüyor. Türkiye’de bazı kadınlar evlendiklerinde, cinsel iştahlarının olmayacağı gibi bir varsayım var,” diyor Stacey. “Onlara seksin erkeğe zihnen hizmet etmekten ibaret olduğu söyleniyor! Epey insan kocalarıyla sevişmeye bayılıyor; onu tatmin etmek ve tatmin olmak istiyorsun.” Ama filme göre, birçok Türk evliliğinde tam tersi söz konusu. “Çocuklara bakıyorsun, evi temizliyorsun, canı çektiğinde erkeğini tatmin ediyorsun,” diyor Stacey. “Sonra pis, erotik, kural dışı seks için bir fahişeye gidiyorlar.”

Sorunun büyük kısmı, Türkiye’de cinselliği sarmalayan sayısız yanlış algıyla ilgili. Cinsel eğitim yok. Hatta Stacey’nin konuştuğu Hülya adında bir seks işçisi, oral seksin ne olduğunu bilmeyen, daha da şok edicisi, penisini göbek deliğine sokmaya çalışan müşterilerden bahsediyor – çünkü öyle yapılacağını zannediyorlarmış! Evde, göbek deliğine sokma girişiminin ceremesini, kendisi de cinsel eğitim almamış olan kadın çekiyor. Kadınların seksten kocaları gibi keyif almaması şaşırtıcı mı?

Göbek deliği seksi kulağa gülünç gelebilir ama seks konusunda ulusal bir anlatının olmamasının çok daha karanlık bir yönü var. Kendisine kızlarının adıyla hitap edip edemeyeceğini soran bir erkekten bahsederken Hülya’nın sesi üzüntüyle doluyor ve erkeğin ensest fantezilerini kendisi üzerinde hayata geçirmesinin, adamın kızını çok daha karanlık bir akıbetten kurtarmış olabileceğini fark ettiğini söylüyor. Hülya müşterilerinin üçte birinin benzer fantezilere sahip olduğunu belirtiyor. “Evet, bu çok daha karanlık bir mesele,” diyor Stacey. “Kafanızda böylesine korkunç düşünceler varken açıkça ifade etmemeye, susmaya teşvik ediliyorsanız bunun bir faydası olmuyor.”

Türkiye’de fahişe olmak pek gıpta edilen bir iş değil. Ancak şu an yasal. Sektörün kendisi yasalarla düzenleniyor ve birçok genelevin devletten ruhsatı var. Ama işler değişmekte. Muhafazakar hükümet yeni seks işçilerinin ruhsat almasını engelliyor ve birçok genelev yıkıldı. Bunun anlamı, belgesele göre şu an 1500 ruhsatlı geneleve karşın 100.000 ruhsatsız genelev olması. Sonuç olarak, ortada bir güvenlik sorunu var. “Seks sektörünün kökünü asla kazıyamayacağız,” diyor ruhsatlı genelevlerden yana olan Stacey. “Temiz çalışma koşulları, prezervatif, panik düğmeleri, taksiler… Hiçbir zaman güvenli bir sektör olmayacak ama mesele tehlikeyi mümkün olabildiğince azaltmakla ilgili.”

Türkiye’de yasal mevzuatın görece korumasına hiç sahip olmamış bir seks işçisi grubu ise, sürekli dövülme, gözaltına alınma ve hatta öldürülme riski altındaki gey ve trans topluluktan seks işçileri. Öte yandan homofobisi ile ünlü bu ülkede, erkek ve cinsiyet değiştirmemiş trans seks işçilerini ziyaret eden erkek sayısı hiç de az değil.

Bilinen bir trans genelevinin dışında, Stacey’yi taciz eden bir grup ergen, daha “hardcore” olabildikleri için transeksüel fahişelere gittiklerini itiraf ediyorlar. “Anal seks,” diyor Stacey, “anal sekse kafayı takmış durumdalar.” Gerçekten de bu oğlanlar, onunla nasıl sevişmek istediklerini anlatmak için Stacey’ye telefonlarındaki anal seks fotolarını bile göstermişler. Trans fahişelerin bazıları normalden daha üst ve ötede bir şey sunmak zorunda hissediyorlar kendilerini. “Onlara hiç saygı duyulmuyor,” diyor, “müşteriler neredeyse istedikleri her boku yapabileceklerini düşünüyorlar çünkü o bir trans fahişe, ne yapacak ki?”

Bir de cinselliklerini kabul etmek (veya bastırmak) için penisi olan trans seks işçilerini ziyaret eden açılmamış gey erkekler var. Deria (penisi duruyor) adlı bir trans seks işçisi, müşterilerinin yüzde 70’inin gey olduğunu tahmin ediyor; birçoğunun yalnızca ona oral seks yapınca orgazm olduğunu söyleyerek açıklamaya çalıştığı bir durum bu. “Açılmış bir gey erkek olarak pek iyi muamele görmeyeceğiniz kesin,” diyor Stacey, “bu yüzden kendilerine ‘ben gey değilim, gey olamam, geylik kötü, geylik yanlış’ diyen, cinsellikleri ile mücadele halinde bir sürü erkek olduğunu düşünüyorum. Böylece kendilerini ‘Ben gey değilim çünkü kadına benzeyen biriyle seks yapıyorum, sadece ekstradan penisi var.’”

Seks ve seks işi ile ilgili bu sorunlar şüphesiz korkunç ama IŞİD rejimi altındaki Suriye sınırının hemen öte yanında neler olup bittiğini düşününce neredeyse uçup gidiyor. Kadınlar alınıp satılıyor, seks kölesi olarak kullanılıyor ve kaçıp kurtulan birçok kadın her gün sayısız kez tecavüze uğradığını belirtiyor. Stacey’nin konuştuğu ve şimdi Türkiye-Suriye sınırındaki Gaziantep’te yaşayan bir mülteci, aşırı dinci “kocası” tarafından seks için nasıl kullanıldığını anlatıyor. Onun kendisine yatak odası için kırmızı ve pembe renkte seksi iççamaşırları aldığını ama başka her yerde tamamen örtünmesinin beklendiğini anlatıyor.

“Bir kadın olarak sinir bozucu olan da bu iki yüzlülük,” diyor Stacey. “Özellikle de IŞİD ve tüm o zırvalıkları. Muhafazakar, kapalı kadınlar istiyorlar ama kadınlar hiç öylesine cinsel iştah görmediklerini söylüyor. Erkekler kadınları günde birden fazla kere cinsel ilişkiye zorluyor. Hatta kızların bazıları fiziksel acı çekiyor, cinsel yaralanmalar yaşıyorlar, fahişe gibi davranmaya zorlanıyorlar. Onlarla birinci elden görüşmek gerçekten gözlerimi açtı.”

IŞİD’den canlarını kurtarmak için Türkiye’ye her gün daha fazla mülteci akarken, seks işçiliği sorunu daha fazla katmerlenecek. Stacey Türkiye’deki mesaisini İstanbul’da bitiveren bir Suriyeli gettosunda, daha önce sadece kocasıyla yatmışken ailesine bakmak için seks işçisi olmak zorunda kalmış bir kadınla bitiriyor. Müşterileri onu milliyeti yüzünden aşağılarken, daha da kötü duruma düşme korkusu ile yaptığı işi kocasından gizlemek zorunda kalıyor.

“Birçok insan ‘Bu Suriyelilerin tek derdi de Avrupa’ya gitmek’ diyor ama aslında bunun gerçekle uzak-yakın hiçbir alakası yok,” diyor Stacey. “Şu an Türkiye’de olmaları tamamen tesadüfi. Hiçbir hakları yok, saygı görmüyorlar, kocalarından başka kimseyle daha önce birlikte olmamış bu kadınlar şimdi kendilerine gerçekten çok kötü davranan bu adamlarla seks işçiliğine başvurmak zorunda. Bu çok boktan.”

Ne yazık ki ufukta pek ümit ışığı görünmüyor. Türkiye gezisinden hiç olumlu haber yok mu diye sorduğum Stacey, kesin bir dille “Yok” diyor. “Tuhaf çünkü ruhsatlı genelevlerle bir ilerleme kaydettiklerini düşünüyordum. Umarım bu konuda düşünüp taşınırız.” Maalesef Erdoğan iktidardayken değişim konusunda pek az ümit var. “O muhafazakar bir adam, bu yüzden sanırım en başa döndük,” diyor.

Çeviri: Serap Güneş

Kaynak

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s