BM Komisyonu: IŞİD Suriye ve Irak’ta Ezidilere soykırım yaptı

e01Küresel Ezidi örgütü Yazda direktörü Matthew Barber’ın (@Matthew__Barber), BM raporunu başlıklar halinde özetlediği tweet zinciri

1) BM #Suriye Araştırma Komisyonu #IŞİD’in #Ezidilere karşı işlediği suçların soykırım olduğunu belirleyen ayrıntılı bir rapor yayınladı.
2-3) BM tarafından gerçekleştirilen kapsamlı araştırmanın yanı sıra, Yazda @YazdaOrg’nın dokümantasyon programı da Suriye’de esirlikten kurtulan 250’den fazla kadının tanıklığına dayanan belgeler sağlayarak rapora katkıda bulundu.
4) Çığır açan rapor kapsamlı belgeler sağlıyor ve BM #Suriye Komisyonu “soykırımın tanınması çağrısı” yapıyor.
5) Rapor
Basın toplantısı videosu
İngilizce basın açıklaması
9) Rapor, bazısı daha önce kamuoyuna yansımayan yürek yakıcı bulgular içeriyor:
10-11) Bir kız çocuğu, binadan atlayarak yaşamına son vermeye çalıştı ama ölmedi, yerde yaralı yatıyordu. #IŞİD’li cihatçılar diğer #Ezidi kadınlara, ciddi şekilde yaralanmış olan kıza yardım etmemelerini, onu acı çekmeye bırakmalarını söyledi.
12) Cihatçıların yeterli su vermediği kadınlar tuvaletlerden su içiyordu. #IŞİD’li cihatçıların eşleri bazen #Ezidi çocukları dövüyordu.
13) IŞİD hamile kadınlara tecavüz etti ve kaçmaya çalışan kadınları cezalandırmak için toplu tecavüz kullandı.
14) Yereldeki Arap komşular, IŞİD’li cihatçıların gerçekte bekar olup evliymiş gibi yapan #Ezidi kızlarını tespit etmesine yardım etti.
15) Cihatçılardan biri öldüğünde, “sahibi olduğu” köle, daha sonra satılmak üzere #IŞİD örgütünün ortak malı haline geliyordu.
16) Bir cihatçı, başarısız kaçma girişiminin ardından bir kadını cezalandırmak için çocuklarını öldürdü, kadın ağladığında ise “kafir çocukların” yasını tuttuğu için dövdü ve tecavüz etti.
17) IŞİD kendi kurallarını nasıl ihlal ediyor: Cihatçılar iddet süresini (gebelik olmadığını anlamak için beklenen süre) beklemeden #Ezidi kızları satıyor.
18) IŞİD kendi kurallarını nasıl ihlal ediyor: Cihatçılar kızları İslam Devleti’nin dışına, IŞİD’li olmayanlara yüksek meblağlara satarak ailelerine para gönderiyor.
19) #IŞİD’li cihatçılar erkek çocuklarını annelerinden koparırken annelere “oğullarınızı savaşıp sizin gibi kafirleri öldürmeleri için eğitiyoruz” diyor.
20) Eğitim için alınan bir erkek çocuğa IŞİD komutanı “Baban bile olsa hala Ezidi ise öldürmelisin” diyor.
21) #IŞİD Sünni kadınları “kendilerini erkeğin bakışından sakınmaya” zorlarken #Ezidi kızları çırılçıplak göz önünde dolaştırıyor.
22) Birçok kadın çocuklarına bakacak enerjiyi daha fazla bulamıyor ve intihar düşüncesi içinde debeleniyor.
23) Kızları ondan koparılan bir kadın kalan kızını okula götüremiyor, çünkü oyun oynayan çocukları görmeye artık dayanamıyor.
24) Anneleri ile birlikte tutulan çocuklar, çoğu zaman annelerinin uzun süreli ve yoğun şiddete maruz kaldığının farkında oluyor.
25) Ailelerin travmatize olmuş çocukları ile başa çıkmasına yardım edecek psikolojik kaynaklar yetersiz, çoğu zaman çocuklarının sorunlarını anlamıyorlar.
26) Yunanistan’da kamplarda bekleyen 1500’ün üzerinde #Ezidi var. Ezidi kurbanların hassas grupları tespit etmeye dönük taramada ne ölçüde belirlenebildiği net değil.
27) BM raporu “Peşmergenin Sincar’dan çekilmesini çevreleyen koşulların kamuoyuna açık ve şeffaf bir şekilde soruşturulmasını” öneriyor.
28) BM: “Suriye ve Irak’ın IŞİD kontrolündeki bölgelerinde başka hiçbir grup #Ezidilerin maruz kaldığı yıkıma maruz kalmamıştır.”

17Video-Yazidi-videoSixteenByNine1050Video: Birleşmiş Milletler geçtiğimiz perşembe yaptığı açıklamada İslam Devleti’nin Irak ve Suriye’de Ezidi azınlığa karşı soykırım uyguladığını belirtti

NICK CUMMING-BRUCE

New York Times

16 Haziran 2016

CENEVRE — Birleşmiş Milletler araştırmacıları, perşembe günü yaptıkları basın toplantısında, İslam Devleti güçlerinin Suriye ve Irak’ta Ezidi dini azınlığını yok etmeye dönük devam eden girişimlerinde işledikleri soykırım ve diğer savaş suçlarına dair raporlarını açıklayarak, katliamların önlenmesi ve terör grubundan hesap sorulması için daha kararlı bir uluslararası tavır geliştirilmesi çağrısında bulundular.

Kitlesel katliamların ayrıntılarını aktaran araştırmacılar, Müslüman olmayı kabul etmeyen yetişkin ve çocuk Ezidi erkeklerin, çoğunlukla ailelerinin gözleri önünde başlarından vurulmak ya da boğazları kesilmek suretiyle öldürüldüklerini ve yol kenarlarının cesetlerle dolu olduğunu belirttiler. İslam Devleti’nden geri alınan bölgelerde onlarca toplu mezar ortaya çıkarıldı ve araştırmalar devam ediyor.

Araştırmacılar, Suriye’deki beş yıllık iç savaşa tarafların işlediği çok çeşitli insanlık ve savaş suçlarını belgeleyen 11 rapor yayınlamışlardı ancak perşembe günü yayınlanan bu raporda ilk kez soykırım suçunu ortaya koydular. Bulgularını Ağustos 2014’ten bu yana İslam Devleti tarafından yüzlerce yıllık bir dinin takipçisi olan 400.000 üyeli Ezidi toplumuna karşı yapılanlara dayandırdılar.

Bağımsız Uluslararası Suriye Araştırma Komisyonu başkanı Paulo Sérgio Pinheiro, açıklamasında “Soykırım yaşandı ve devam ediyor,” dedi.

Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada “IŞİD yakaladığı her Ezidi kadını, çocuğu veya erkeği en dehşet verici zulümlere maruz bıraktı,” diyen Pinheiro, “IŞİD katliam, seks köleliği, kölelik, işkence, insanlık dışı ve aşağılayıcı muamele ve bedensel ve zihinsel olarak ciddi zararlar veren zorla göçertme gibi eylemlerle Ezidileri yeryüzünden silmeye çalıştı,” şeklinde konuştu.

“Bu eylemler, açık bir şekilde Ezidi toplumunu tümden veya kısmen yok etme amacını ortaya koyuyor,” dedi.

17Yazidi-web1-articleLargeİslam Devleti’ne bağlı güçlerin kasabayı ele geçirmesi ardından Irak’ın Sincar bölgesinden kaçan Ezidiler. Kürt ve Ezidi savaşçılar geçtiğimiz sonbaharda kasabayı geri aldılar. Rodi Said / Reuters

Komisyon, çoğunluğu Suriye’de olmak üzere halen 3200 Ezidi kadının İslam Devleti’nin elinde olduğunu ortaya çıkardı.

“Soykırım suçu, Güvenlik Konseyi de dahil siyasi seviyede daha kararlı bir tavır alışı tetiklemeli,” diyen Pinheiro, vakanın Hauge’daki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne veya başka bir uluslararası mahkemeye taşınması çağrısında bulundu.

Pinheiro, ülkelerin 1948 soykırım konvansiyonu kapsamındaki önleme yükümlülüklerini hatırlatarak “Bu insanları kurtarmak için hiçbir şey yapılmadı. Uluslararası toplumun daha kararlı bir tavır almasını umuyoruz,” dedi.

Komisyon üyesi İsviçreli bir avukat ve Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin eski bir savcısı olan Carla Del Ponte, Komisyon tarafından hayatta kalanlarla, dini liderlerle, insan kaçakçıları ve tıbbi personelle yapılan görüşmelere dayanılarak hazırlanan raporun, soykırımdan sorumlu olan şahısları belirlediğini ve “hesap sorulması için bir yol haritası ortaya koyduğunu” belirtti.

Suriye komisyonu birçok kez suçların Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınmasını önermiş ancak daimi üye ve Suriye başkanı Esad’ın en yakın müttefiki Rusya’nın vetosu nedeniyle Güvenlik Konseyi’nde hiçbir adım atılmamıştı.

Faillerin isim ve bilgilerini toplayarak bunları bazı ulusal makamlarla paylaştıklarını belirten komisyonun hukuk uzmanlarından Vitit Muntarbhorn, raporu Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesine “birlikte davranmayı düşünmeleri için harika bir hediye” olarak tanımladı.

7Yazidi-web2-articleLargeIrak’ın Dohuk kentindeki Şaria kampında yaşayan yerinden olmuş Ezidiler, Ocak 2016. BM araştırmacılarının raporuna göre Irak’ta ve daha çoğunlukla da Suriye’de, 3200’den fazla Ezidi kadın halen seks kölesi olarak İslam Devleti’nin elinde. Lynsey Addario, New York Times

Dışişleri Bakanı John Kerry, Mart ayında ABD’nin İslam Devleti’nin Ezidilere, Hıristiyanlara ve Şii Müslümanlara karşı soykırım uyguladığını belirlediğini söylemişti ancak Cenevre’deki Uluslararası ve Kalkınma Çalışmaları Enstitüsü’nde uluslararası hukuk profesörü olan Andrew Clapham, komisyon tarafından sunulan kapsamlı analizin daha fazla hukuki ağırlık taşıyacağını söyledi.

Ezidiler, İslam Devleti’nin 2014’te Sincar Dağı’nı ele geçirip sistematik katliamlara girişmesi ardından kamuoyunun gündemine girmişti. Kürt ve Ezidi savaşçılar geçtiğimiz sonbaharda Sincar’ı geri aldılar.

Yağmalandıktan sonra topluluğa nasıl davranılacağının ayrıntılı bir şekilde planlandığını ve savaşçıların Irak’taki eylemlerini koordine etmeye dönük “kapsamlı bir örgütsel çaba” olduğunu ortaya koyan belgelere atıfta bulunulan komisyon bulgularına göre, kitlesel katliamlar İslam Devleti’nin Ezidi toplumunu yok etmeye dönük sistematik kampanyasının yalnızca bir bölümünü oluşturuyor.

Del Ponte, “IŞİD Sincar Ezidilerini yok etme niyetini hiç saklamadı ve bizim IŞİD’in eylemlerinin soykırıma tekabül ettiği sonucuna varmamızı sağlayan unsurlardan biri bu oldu,” dedi.

Katliamların yanı sıra, İslam Devleti Ezidi erkekleri ile kadınlarını sistematik olarak birbirlerinden ayırdı ve Ezidi bebeklerin dünyaya gelmesini engellemek için tecavüz, cinsel uzuvları kesme ve sterilizasyon uyguladı. Aynı zamanda yakaladığı Ezidi çocukları, Ezidi inançlarından ve pratiklerinden koparmak ve “Ezidi kimliklerini silmek” için kendi savaşçılarının ailelerine ve eğitim kamplarına gönderdi.

Komisyon, İslam Devleti savaşçılarının seks köleleri olmak üzere savaş ganimeti olarak satılan, rutin şekilde tecavüze uğrayan ve direnmeleri veya kaçmaya çalışmaları halinde çok şiddetli yöntemlerle cezalandırılan kadınların ve aralarında 9 yaşına kadar küçüklerin de olduğu kız çocukların yaşadığı akut travmayı yürek paralayıcı ayrıntılarla raporladı. Rapor, İslam Devleti savaşçılarının, annelerini cezalandırmak için sık sık genç Ezidi çocuklarını hedef aldığını ortaya koyuyor. Annelerinin başarısız kaçma girişimi ardından birçok çocuğu öldüren bir savaşçı örneğini veriyor: Anne çocuklarının ölümüne ağladığı için dövülüp tecavüze uğruyor.

“Suriye ve Irak’ın IŞİD kontrolündeki bölgelerinde yaşayan başka hiçbir dini grup Ezidilerin maruz kaldığı yıkıma maruz kalmamıştır,” deniliyor raporda.

Çeviri: Serap Güneş

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s