Sevgili Jean-Claude Juncker ve David Cameron – Paul Mason

Paul MasonBirkaç saat içinde Avrupa Birliği’nde kalma yönünde oy kullanacağım. Bunu ayak sürüyerek yapacağım çünkü AB’nin büyük küresel şirketlerin çıkarlarına bağlı bir antidemokratik yapı olduğuna inanıyorum.

Referandumdan AB’de kalma kararı çıkarsa, Avrupa’yı yöneten oligarşinin, bunun her türden neoliberal politikalar ve antidemokratik düzenlemeler için bir onay olduğunu iddia edeceğini bekliyorum.

Bu yüzden neye oy verdiğimi iyice netleştirmek istiyorum.

Oyum Lisbon Anlaşması’nın onaylanması anlamına gelmiyor. Lisbon Anlaşması yırtılıp atılmalı ve AB’nin kemer sıkma politikaları dayatmasını yasaklayan, Avrupa içinde ekonomik baskı kullanımını yasaklayan ve Avrupa Merkez Bankası’nın Avro bölgesinde tam istihdam ana hedefi gütmesini zorunlu kılan yeni bir anlaşma ile değiştirilmeli.

Oyum, 2015 yazında Yunan demokrasisini ezme kararınızın onaylanması anlamına gelmiyor, ne de Yunanistan’a ciddi bir borç ertelemesi yapmayı reddetme polikanızın.

İspanya’da iktidara gelmesi muhtemelen sol bir hükümete karşı aynı türden numaralar çekmenizi onayladığım anlamına da gelmiyor.

Serbest dolaşımın onaylanması demek de değil oyum. Serbest dolaşım, Birleşik Krallık işgücü piyasasında aşağıya doğru bir yarışa sebep oluyor; BK hükümetinden Britanya’nın ucuz emek ekonomisinin genişlemesinin önüne geçecek çok ciddi mikro ekonomik önlemler almasını isteyeceğim.

Serbest dolaşımı işçilere faydalı ve köle-işçi işverenlerine zararlı olacak bir şekilde yeniden müzakere etme niyetinde İşçi Partisi’ni destekleyeceğim.

Oyum, BK hükümetinin insanlık dışı mülteci politikasının veya krizde kendi paylarına düşen sorumluluğu almayı reddederek insancıl mantığı küçümseyen Avrupa hükümetlerinin onaylanması anlamına gelmiyor. Britanya’nın kotasının tamamını — Suriye’den kitlesel göç başladığından bu yana gelen on binlercesini — üstlenmesini istiyorum.

Oyum halkların kendi kaderini tayin hakkına ilişkin politikanızın — Komisyon’un İskoçya ve Katalonya gibi uluslara AB içinde kalarak ayrılma hakkı tanımayı kibirli şekilde reddetmesinin — onaylanması demek değil.

Bunların tümünün ötesinde, oyum, Avrupa’nın kurumsal yapısının onaylanması anlamına gelmiyor. AB, demokrasi açısından bir eksikli bir yapıya sahip, şeffaflığı sorunlu ve seçmen karşısında ciddi şekilde sorumsuz durumda.

Oyum Türkiye’nin apar topar birliğe alınmasının veya Türkiye ile mültecilerin iadesine ilişkin yaptığınız anlaşmanın onaylanmasına yönelik bir destek anlamına da gelmiyor. AB’deki demokratların Türkiyeli seküler demokratlar için yapabileceği en iyi şey, Erdoğan’ın AK Parti rejimine direnmek ve sona ermesi için tüm kapasitelerini kullanmak. Avrupa, Kürtleri bombalamaya ve gazetecileri hapse atmaya son verene kadar Türkiye’ye ciddi ticari yaptırımlar uygulamalı.

Oyum, demokratik yerel yönetimlere karşı, onları idare ve kontrolünüz altına alma çabasıyla, platform tekelleri Uber ve AirBnB ile ittifakınızın onaylanması anlamına hiç gelmiyor.Oyum basitçe pratik bir tercihin ifadesi: Sağcı ırkçı parti UKIP ile işbirliği yapan, Muhafazakar Parti içindeki sağ kanat bir hizbe iktidarı teslim etmemeyi tercih ediyorum. AB’den çıkma kampanyasının ırkçılığı ve yabancı düşmanlığı midemi bulandırdı ve başından beri bunun parçası olmayacağımı söyledim.

Cuma günü referandum bittikten sonra, Avrupa çapında radikal ve ilerici hareketlerle omuz omuza kemer sıkma stratejinize ve bunu meşrulaştırmaya çalışan siyasi jargona, yani neoklasik ekonomik söylemlerinize karşı çıkacağım. Ve BK hükümetince dayatılan kemer sıkma politikalarına karşı mücadele vermeye devam edeceğim.

Syriza gibi, radikal sosyal adalet hedefine bağlı bir İşçi Partisi hükümeti iktidara gelirse, onu ezmeye çalışacağınızı bekliyorum. Bunun tetikleyeceği mücadeleyi dört gözle bekliyorum.

Yarın AB’de kalma kararının kazanmasını umuyorum. Ama sorun halen ortada olacak: Avrupa Birliği tarafından desteklenen neoliberal kemer sıkma politikaları Avrupa’nın değerlerini yok ediyor. Bir genç kuşak ümitsizliği ve gelecekten korkmayı öğreniyor.

Bu sebeple yedi yılda bir AB üyeliği üzerine yeniden bir referandum yapılmasının zorunlu tutulması için mücadele edeceğim. Diğer tüm ülke halklarını da bu haklarını düzenli olarak kullanmaya teşvik edeceğim.

İşçilerle, gençlikle ve mültecilerle dayanışma içinde.

Paul Mason

Çeviri: Serap Güneş

Reklamlar

Sevgili Jean-Claude Juncker ve David Cameron – Paul Mason” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s