Ekonomist Thomas Piketty: Alman muhafazakarlar kemer sıkma ile Avrupa’yı yok ediyor (6 Temmuz 2015)

13-ThomasPiketty-Getty

Çeviri: Barış Satılmış, 6 Temmuz 2015, Independent

Fransız akademisyen, Almanya’nın tarihten ders almadığını söylüyor

Dünyanın en etkili ekonomisti, Alman muhafazakarların, kıta çapında kemer sıkma politikalarındaki ısrarları ile Avrupa’yı yok etme yolunda olduklarını söyledi.

Kapitalizm üzerine çok satan kitabın yazarı Fransız Akademisyen Thomas Piketty Angela Merkel gibilerin tarihten ders almadığını belirtti.

Kemer sıkma politikalarının politik karar alma süreçleri üzerinde ne kadar etkili olduğu sorusuna “Bu ne Fransa ne de Almanya, özellikle de Avrupa için, bir mutlu olma sebebi,” dedi Alman gazetesi Zeit Online’a.

“Muhafazakarların, özellikle Almanya’dakilerin, tarihi hatırlamaktaki korkunç başarısızlıkları yüzünden Avrupa’yı ve Avrupa fikrini yok etmek üzere olmalarından çok korkuyorum.”

Piketty geçmişte Almanya’nın borçlarının diğer uluslar tarafından silinmiş olmasının şimdiki Yunan krizine nasıl yaklaşılacağı konusunda fikir vermesi gerektiğini söyledi.

Ünlü ekonomist, École des hautes études en sciences sociales’de araştırma direktörü, Paris School of Economics’de ve London School of Economics’de profesör.

Kemer sıkmaya politikacılar arasındaki yaygın desteğin aksine, birçok makroekonomist bu politikanın zararlı olduğunu söylüyor.

Centre for Macroeconomics tarafından bu yılın Nisan ayında yayınlanan bir anket makroekonomistlerin üçte ikisinin kemer sıkmanın İngiltere’de olumlu bir etkisi olmadığına inandığını gösterdi.

Alacaklılar tarafından önerilen bir anlaşma için referandum yapılacağı duyurusunun ardından Yunanistan’a karşı duruşunu sertleştiren Almanya’nın aksine Fransız hükümeti yakın zaman içinde Yunanistan’ın borcu konusunda duruşunu gevşetti.

Fransa ekonomi bakanı Emmanuel Macron dün akşam Piketty’nin söylediklerine benzer konuştu ve ‘Versailles Anlaşması’nı hortlatmaya’ karşı uyarıda bulundu.

“Oylamanın sonucu ne olursa olsun, yarın siyasi müzakerelere geri dönmeliyiz,” dedi Macron oylamanın sonrasında. “Versailles Anlaşması’nı hortlatmayalım.”

‘Versailles Anlaşması’ Birinci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’ya karşı uygulanan acımasız bir anlaşmaydı.

Birçok tarihçi anlaşmanın neden olduğu kızgınlık ve ekonomik zararın Adolf Hitler’in yükselişine ve İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasına doğrudan etkisi olduğuna inanıyor.

Tersine, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın savaş borçları ülkeyi yeniden inşanın bir parçası olarak silinmişti.

Bu hafta sonu yapılan referandumun ardından Alman hükümeti Fransız hükümetine nazaran daha az uzlaşmacıydı.

Merkel’in sosyal demokrat müttefiki başbakan yardımcısı Sigmar Gabriel, Yunan başbakanı Alexis Tsipras’ın Yunanistan’la Avrupa’nın geri kalanı arasındaki “son köprüleri attığını” söylemişti.

Thomas Piketty’nin en bilinen eseri 2013’de yayınlanan Yirmi Birinci Yüzyılda Kapital kitabı.

Kitap 1,5 milyondan fazla sattı ve sermaye dönüş oranı ekonomik büyüme oranından daha yüksek olduğunda kapitalizmin eşitsizlik yaratma eğilimde olduğunu iddia ediyor.

 

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s