Erdoğan hayatını Türkiye’de ABD destekli darbeyi önleyen Putin’e borçlu – Gorazd Velkovski

image.jpeg

19 Temmuz 2016

Türkiye’deki darbe aslında Ağustos ayına planlanmıştı. Ağustos’ta Yunanistan’da hükümetin devrilmesi ile sonuçlanacak bir hükümet krizi ‘planlanmıştı’. Bu şekilde tüm Balkanlar, ABD uşağı kukla hükümetlerin başa geçmesi ve ABD kontrolündeki Avrupa ile Rusya arasında yeni bir demir perde oluşturulması ile nihayetlenecek kritik bir aşamaya girecekti.

Görünen o ki Boğaziçi köprüsünde neden tanklar olduğunu merak eden Türkler hariç, Türkiye’de bir darbenin gelmekte olduğunu bilmeyen tek ülke yok. Darbenin tarihi değişip duruyor ve tam bilinmiyordu ama darbeden sadece iki gün önce Ankara ve İstanbul’da üslenen CNN’den Christiana Amanpour aşağı yukarı bir tarih aralığı belirleme konusunda herkese yardımcı oldu.

Pentagon’un CNN ile özel bir ilişkisi var, ABD bir ülkede darbeye giriştiğinde genelde önceden haberdar ediyor, böylece CNN o ülkede kamp kurup canlı yayın yapabiliyor. CNN’den Amanpour bir sürü ülkede yasaklı olmayı becermiş biri, boş yere değil; hangi ülkede görülse orda kötü bir şey oluyor. Türkiye de istisna değil.

Rusya, İran, Suriye… Bunların hepsi Türkiye’de ABD destekli bir darbe olacağını biliyordu. Bu amaçla, Moskova Putin’in danışmanlarından birini Ankara’ya yolladı. Ziyaret çok gizliydi, ne Tahran ne Şam hatta Moskova’da bilen vardı. Yalnızca Putin’in yakın çevresinden çok az kişi biliyordu.

Türk liderliğini uyarmak ve darbeye karışan insanların da listesini vermek için Ankara’ya gönderilen kişi Aleksander Dugin’di.

Darbecilerden bazılarının deşifre olması üzerine darbe bir ay erkene alındı.

Türk hükümeti, bir şeyler döndüğü kesinleşince 2000 ordu, donanma ve hava kuvvetleri subayının gözaltına alınması için mahkemelerine gizli bir talep gönderdi. Mahkemeler reddetti, onun da ötesinde darbeyle ilişkili olan bazı hakimler yüksek rütbeli generallere hükümetin onlardan şüphelendiği ve enselerinde olduğu haberini uçurdu.

Sonuç olarak darbe, hazırlıkları tamamlanmadan başlamış oldu.

Su24’ü düşüren pilotlar darbeyle ilişkili

Moskova Rus Su24 jetinin düşürülmesinden sorumlu Türk pilotlarının verilerini ve sesli görüşmelerini aylarca takip etti. İki pilotun Amerikan sızması olduğunu ve Ankara ve Moskova arasındaki iyi ilişkileri sabote etmek amacıyla bir Rus jetini düşürmek için kullanıldıklarını ortaya çıkardı. ABD kanıtlanmış İngiliz taktiği “böl ve yönet”i kullandı. İncirlik hava üssünde, hava kuvvetlerinde ve aynı zamanda orduda da Amerikan sızması olan en az bir düzine Türk subay vardı. Hepsi tutuklandı.

Şüphe uyandırmaktan veya dikkat çekmekten kaçınmak için, Putin’in danışmanı olağandışı bir güzergah izledi: Dugin Moskova’dan Astana’ya, sonra Tahran, Şam, Nikosa’ya ve nihayetinde de Erdoğan’ın en güvenilir adamlarından biri olan belediye başkanı Melih Gökçek’le buluştuğu Ankara’ya ulaştı. (ç.n. buraya kadar ciddiye almaya devam etmiştim…)

Bu eski usül KGB işi, yüz yüze toplantılar epey işe yarar. Ruslar son yedi ayda o kadar çok veri topladı ki darbeyi ne zaman, kim, nerede başlatacak biliyorlardı.
İlk başta Erdoğan’ın yakın ekibine Dugin’in Türkiye’ye geldiği söylenmedi.

Daha iyi Rus-Türk ilişkileri ve karşılıklı güven açısından Erdoğan şimdi resmi olarak uyarılıyordu. Uyarı aynı zamanda psikolojikti, çünkü “tam zamanında” geldi ve Erdoğan ve Türkiye’ye gerçek dostlarının kim olduğunu göstermek amacındaydı.

Yüz yüze toplantı da öyle. Putin bunu yapmaya mecbur değildi. Onları darbeden 10 dakika önce uyarabilirdi veya hiç uyarmayıp her şeyin Amerikalıların planladığı gibi gelişmesine izin verebilirdi.

Türk savaş jetleri Erdoğan’ın uçağına kilitlendi ama…

24 saat neredeyse hiçbir şey söylemeden bekleyen Pentagon ve CIA kontrollündeki ABD medyası, darbelerinin başarısız olduğu kesinleşince tam gaz propagandaya başladılar. Erdoğan’ın güya daha fazla güç elde etmek için nasıl darbe tezgahlandığına dair çalakalem yazılar gördük. Başkanlık uçağı birkaç Türk F16’sının görüş alanında olmasına rağmen neden vurulmamıştı ki? Her şeyden önce, Erdoğan’ın peşine yollanan uçaklar ABD-NATO kontrolündeki İncirlik Üssü’nden havalanmıştı. İkincisi ABD olayın hiçbir anında Türk hükümetini darbe konusunda uyarmadı, yine de İncirlik’ten havalanıp Erdoğan’ın peşine düşen uçakları vardı!

Gerçekten de, Erdoğan’ın uçağı, birçok uçak tarafından vurma maksadıyla takip ediliyordu. Uzunca zamandır bir CIA varlığı olan Pensilvanya’daki Fethullah Gülen kendisini yeni Başkan olmaya hazırlıyordu.

Medyanın bizlere söylemediği şey ise, 7 Rus savaş jeti ile kuzey Suriye’deki iki S400 roket sisteminin, kendilerine kilitlenmiş Rus radar sisteminin en ufak hareketlerini görmesi halinde onları vuracağı konusunda uyarı yaparak Türk jetlerini takip ediyor olduğu. Türk jetlerinin asla ateş etmemesinin sebebi bu; yalnız değildiler.

Ankara belediye başkanı hiç vakit kaybetmedi. CNN’e çıkıp öfkeli bir şekilde darbenin arkasında ABD’nin olduğu söyledi ve evet, bu açıklamayı yapmadan önce gerekli tüm enformasyonu edinmişti. 20 dakikalık bir süre içinde ABD’yi darbenin arkasında olmakla suçlayan üçüncü üst düzey Türk yetkilisi idi.

Erdoğan generalleri ve hakimleri neden tutukluyor… Darbeyle bağlantılı kişilerin listesini nerden buldu?

Hükümetin kendi şüphelendikleri olsa da, Moskova’dan da geniş bir liste aldı. Ankara’daki ABD büyükelçisinin neredeyse saklanması, saklanmadığı zaman da kekeleyen bir zavallıya dönmesi bu yüzden. Ama en ilginci, birçok generalin darbeye katılmış olduğunu kabul etmiş ve dahası ABD’nin rolü konusunda da ayrıntılı bilgi vermiş olması gerçeği. Washington’dan duyduğumuz açıklamaların, olağan olduğu üzere, hiçbir güvenilirliği yok. 42 helikopterin incirlikten nasıl kaybolduğunun hiçbir açıklaması yok. Türk hükümeti üssü bu yüzden 2500 polisle kuşattı, tüm üssün elektriğini kesti ve ABD’ye fiilen “ne yaptığınızı biliyoruz” dedi.

Sonunda darbeciler ve tankları sokaklarda silahsız Türk vatandaşları tarafından yenilgiye uğratıldılar.

serap çevirdi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s