Dünya mültecilerden neden korkuyor? – Zygmunt Bauman

Gelmekte olan bu insanlar ekmeğe ve suya muhtaç olanlar değiller. Bunlar geçmişte yaşadıkları yerle, toplumdaki durumlarıyla gurur duyan insanlar. Çoğunlukla çok iyi eğitimliler ama mülteciler ve buraya gelmek zorunda kaldılar. Peki burada kimle karşı karşıya geldiler, kimle tanıştılar? Prekaryayla. Prekarya gerginlikle, korkuyla yaşar. Kabuslarımız vardır. İyi bir sosyal pozisyonum var, bunu tutmak istiyorum, devam etmesini.

Prekarya, fransızca ‘précarité’ kelimesinden gelir ve ‘précarité’ geniş anlamıyla çevirirsek hareket eden kumların üzerinde yürümektir. Ve şimdi Suriye ve Libya’dan gelen insanlar uzak ülkelerden bizim arka bahçelerimize tehditler getiriyorlar. Bir anda yanımızda beliriyorlar.

Onların varlıklarını görmezden gelemeyiz. Onlar, tüm korkularımızı sembolize ediyorlar, korkularımız onlarda vücut buluyor. Daha dün ülkelerinde kuvvetli ve mutlu insanlardı. Tıpkı bugün bizim olduğumuz gibi. Ama bakın bugün ne oldu onlara. Evsizler. En temel varoluş koşullarına dahi sahip değiller.

Bana göre bu şok yalnızca bir başlangıç. Kısa vadeli bir çözüm yok. Hızlı bir çözüm. Ve kendimizi gelmekte olan zor dönemlere hazırlamamız gerekiyor. Bu son senenin göç dalgası sonuncu değildi. Daha fazla insan bunu yapmak için bekliyor. Bu nedenle bunu kabullenmelisiniz. Bir araya gelmeli ve bir çözüm bulmalıyız.


Bu metin sosyal ağlarda bugünlerde dolaşımda olan Al Jazeera’nin Zygmunt Bauman’la yaptığı söyleşinin prekarya ve mültecilerle ilgili kısmının Sarphan Uzunoğlu tarafından türkçeleştirilmiş halidir. Videonun orijinali aşağıdadır. Bu videonun içinden alındığı söyleşinin tamamı ise buradan izlenebilir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: