Yoksulluğunu “ötekilerin” sebep olduğu bir utanç olarak gören beyaz Amerikalı işçi sınıfının Trump’a oy vermesi üzerine

pic_nrd_20160328_williamson

John Paul Brammer

Metnin tamamı

Oklahoma’nın yoksul, kırsal ve büyük oranda beyaz bir kasabasından gelen Meksika kökenli bir Amerikalıyım. Tartışmayı kaçırdınız mı? Şu yoksul beyazların kendini nasıl hissettiğine dair olanı. Yoksul, sömürülmüş beyaz insanların onları kullanıp atacak, altın asansörlü bir herife nasıl oy verdiğini merak ediyorsanız anlatayım.

Gerçek şu ki kendilerini yoksul görmüyorlar. Kimliklerini bunun üzerine kurmuyorlar. Kendilerini “geçici olarak utandırılmış milyonerler” olarak görüyorlar.

Yoksulluğun bir kabahat olarak görülmesi çok ama çok güçlü. Yoksul olmak, orta sınıfın konforlarına sahip olmamak utanç verici. Bu yüzden mış gibi yapıyorlar—Yoksul değillermiş gibi. Yoksul değillermiş gibi görünmelerini sağlayacak yalanları isteyerek söylüyorlar. Yoksul değillermiş gibi görünmelerini sağlayacak şeyleri satın alıyorlar.

Yaşadığım kasabada zenginlik, hırs ve açgözlülükle değil çok çalışmak ve özünde iyi olmakla alakalı bir şey. Maddi zenginliğe sahipseniz mübarek bir insansınız.

Trump’a baktıklarında, kendi topluluklarını yoksulluk içinde tutan şartların ta kendisi nedeniyle zengin olan bir zorba değil gördükleri şey. Çok çalışmış ve bunun sonucu olarak zengin olmuş birini görüyorlar.

Özellikle de birçok erkek, yollarına çıkan haksızlıklar olmasa kendilerinin de bir Trump olabileceğini düşünüyor. Yeterince başarılı olmadığını düşünen beyaz erkeklerin, “başarısızlıkları” için bulduğu o kadar çok mazeret var ki… Yoksulluklarının sebebinin Trump gibi zenginler değil göçmenler olduğu fikri öylesine ayartıcı ki… Hissettikleri tüm utanç ve suçluluk duygusu bir anda uçuveriyor.

Trump onlar için “işin aslını söyleyen” ve zenginliği onlardan çalan şeylerin adını çekinmeyen koyabilen biri.

Bu insanlar kendilerini sömürülen insanlar sınıfından görebilseler, Amerikan kültürü yoksulluğu böylesine kötülemese, her şey farklı olabilir. Ama Amerika zenginliği iyilikle, yoksulluğu da ahlaki zafiyetle öylesine iç içe geçirmiş ki, yoksulluk üzerine bir varoluş inşa edemiyorlar. Bunu yapmayacaklar.

Trump zengin, o yüzden, Amerikan kriterlerine göre aynı zamanda 1. Akıllı, 2. Adil, 3. Ahlaklı, 4. Hak ediyor, 5. Güçlü, 6. Zeki. Öyle OLMALI.

Kapitalizm ve Amerikan Rüyası yoksulluğun çok çalışmak ve akıllı olmakla aşılabilecek geçici bir durum olduğunu öğretiyor. Yoksulluktan kurtulmayı becerememek ve yoksul olduğunu kabul etmek, çok çalışmadığını ve akıllı olmadığını kabul etmek demek. Bu, kültürel beyin yıkama.

Sömürülen sınıftan insanlar sömürüldüklerini kabul etmek istemiyorlarsa ve ezilmişlikleri için kendi kendilerini suçluyorlarsa bunun sonucu ne olur? Yabancı düşmanlığı. “Farklı” olan herkesten nefret etmek, kuerlerden, beyaz olmayanlardan… Onlara göre bu insanlar Amerika’nın “iyiliğini” yozlaştırıyorlardır. Ve Amerika’nın bu şekilde mahvolmasını durdurabilseler Amerika’nın muntazam tasarımı yeniden çalışmaya başlayıp refah getirecektir.

Bakın size neredeyse tüm ömrünü bu ortamda geçirmiş biri olarak söylüyorum, ola ki şehirlerin “balon” olduğunu düşünüyorsunuzdur diye…

Ama hakikat elbette, bu insanların gerçekten sömürüldükleri ve başkalarını—bizi—kurbanlaştırırken bile gerçekten kurban oldukları. Yine de işçi sınıfından beyaz insanların varoluşlarını üzerine inşa ettikleri ve gerçekliğin tamamen zıddı olan kimliği anlamamız gerekiyor. Çünkü Trump onları zengin etmeyecek. Tüm koyu tenli insanları sınır dışı etse bile bu onlara umut ettikleri şeyi getirmeyecek.

Çeviren: Serap

Reklamlar

Yoksulluğunu “ötekilerin” sebep olduğu bir utanç olarak gören beyaz Amerikalı işçi sınıfının Trump’a oy vermesi üzerine” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s