Hâkim, PKK davasında Türkiye’yi eleştirdi

die-fahne-der-verbotenen-pkk

Bernhard Sprengel’in haberi

Hamburg kentinde bir hâkim, terör örgütü üyeliği ile yargılanmakta olan bir Kürt parti yetkilisini hafif cezaya çarptırdı. Gerekçesi “Türkiye de terörü destekliyor” oldu.

Hamburg Eyaleti Yüksek Mahkemesi’nin Devlet Güvenlik Kurulu ilk kez bir PKK yetkilisini ertelenmiş hapis cezasına [tecil] çarptırdı. Kürdistan İşçi Partisi’nin Bremen bölgesi eski yöneticisi, cuma günü 1 yıl 9 ayla yargılanmıştı. Mahkeme tutukluluk kararını kaldırdı. Salonda bulunan ve aralarında birçok destekçinin de yer aldığı 70’ten fazla seyirci, PKK yetkilisinin serbest bırakılması kararını ayakta alkışladı.

Devlet Güvenlik Kurulu daha evvel buna benzer üç davada PKK kadrolarını birinde iki buçuk, diğerlerinde de üç yıl ertelenmemiş hapis cezasına çarptırmıştı. 2011 senesinde Adalet Bakanlığı esas itibarıyla PKK parti yetkililerine karşı yurtdışındaki bir terör örgütünün üyesi olmaktan soruşturma açılmasına izin vermişti.

Şimdi karara bağlanan davada mahkeme başkanı hâkim Klaus Rühle, 60 yaşındaki hükümlünün “Beşir” kod adıyla Ağustos 2014’ten Mart 2015 tarihine kadar Bremen bölgesini yönetmiş olduğunu belirtti. Hükümlü, bağış kampanyaları ve propaganda etkinlikleri düzenlemiş ve kadro toplantılarına katılmış, böylece yurtdışında bulunan bir terör örgütüne üye olmak suçunu işlemişti.

Ezidi kökenli olması olumlu yönde etkili oldu

PKK’nin hedeflerini Türkiye’de cinayet ve niteliksiz adam öldürmeyle gerçekleştirmeye çalıştığının belirtildiği davada hâkim, PKK’ye kendisine öldürme hakkı tanıyan muharip güç statüsü istinat edilemeyeceğini ve bunun daha önce en üst yargı makamları tarafından netleştirildiğini söyledi.

Mahkeme, davalının isnat edilen suçu büyük oranda kabul etmiş ve aynı zamanda da Ezidi kökenli olmasını (bu sebeple Türkiye’de ağır baskılara maruz kaldığı için) kendisi lehinde unsurlar olarak değerlendirdi. Mahkeme Kurulu ayrıca PKK’nin 2013’ten bu yana kuzey Suriye kenti Kobani’de terör milisi İslam Devleti’ne (İD) karşı savaştığını da kabul etti. İslam Devleti 2014’te Suriye ve kuzey Irak’ta Ezidilere karşı bir soykırım uygulamıştı. PKK Şengal dağındaki Ezidileri İslam Devleti tarafından katledilmekten kurtarmıştı.

Mahkeme, Türkiye’nin 2011’den 2014’e kadar İslam Devleti’ni ve El Kaide’yi desteklediği isnadını doğru olarak kabul etti. Terör örgütlerinin üyeleri Türk hastanelerinde ücretsiz tedavi edilmiş ve ayrıca Ankara hükumeti [İD ve Kaide] savaşçılarının kaçak yollardan savaş bölgesine geçmelerine izin vermişti. Türkiye’de insan hakları ihlallerinin olduğu, Kürt köylerinin yıkıldığı ve hapishanelerde sistematik işkence uygulandığı, ayrıca adli süreç dışında gerçekleşen infazlar olduğu belirtildi. Hâkim Rühle, davalının durumunu hakkaniyetle değerlendirmek için bütün bunların değerlendirmeye dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

“Sizin hayatınıza saygı duyuyoruz”

60 yaşındaki davacı cebir kullanma teşebbüsü suçlamasından beraat etti. Davalı ile 21 yaşındaki kızı ailesinin rızası dışında PKK saflarına alınan bir baba arasında bir ihtilaf olduğu belirtildi. Dava dosyasına göre davalı, bir buluşma esnasında babayı “polise gidersen başına ne geleceğini biliyorsun!” diyerek tehdit etmiş, baba buna rağmen PKK parti yetkilisini mahkemeye vermişti. Fakat baba mahkemede ifade vermeyi reddetti. Bu sebeple davalının gerçekten cebir kullanmaya teşebbüs edip etmediği kesinleşmedi.

Mahkemenin kararı, savcının talebi ile aynı yönde oldu. Savunma, 1 yıl 3 aylık ertelenmiş ceza talep etmişti. Mahkeme davalıyı “biz hayatınıza ve siyasi görüşünüze (…) saygı duyuyoruz. Fakat bundan sonra PKK’de görev üstlenmeyeceğinizi tahmin ediyoruz” şeklinde uyardı. Rühle, davalının artık özgür bir adam olduğunu söyleyerek ona pasaportunu ve cep telefonunu verdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s