Beş Yıldız Hareketi üyesi Roma belediye başkanı “önemli kararlar” verme yetkisinden azledildi

virginia-raggi

Çeviri: Barış Satılmış

Roma belediye başkanı Virginia Raggi, yakın bir danışmanının yolsuzluk şüphesiyle tutuklanmasının ardından popülist Beş Yıldız Hareketi (M5S) partisi tarafından “önemli kararlar” alma yetkisinden azledildi.

M5S kesin biçimde etik olması ve İtalyan siyasetinin bayağı yöntemleri olarak gördüğü şeylerle hiçbir bağının olmama ile gurur duyuyor, bu nedenle skandal hızlı bir yanıta neden oldu.

M5S lideri Beppe Grillo, Cumartesi günü geç saatlerde kişisel bloguna “Bugünden başlayarak vites değiştiriyoruz, hataları düzeltmeli ve şüpheye yer bırakmamalıyız,” diye yazdı.

“Roma, Beş Yıldız üyesi belediye başkanı Virginia Raggi ile yoluna devam edecek. Hatalar yapıldı ve Virginia Raggi bunları kabul etti. Dünyadaki en güvenilmez insana güvendi,” diye ekledi.

Grillo, “adaylıklar gibi önemli kararların” artık parti liderliği tarafından onaylanması gerektiğine dair başkanı önceki gün uyarmıştı.

Roma şehir meclisi personel şefi Raffaele Marra’nın Cuma günü tutuklanması ve Raggi’nin yakın çevresinden birisi olarak görülmesi Grillo’nun bir dizi ciddi uyarı yapmasına neden oldu.

Pazar günü medyada Raggi’yi partiden atmayı bile düşündüğüne ama sonra durumu yeniden değerlendirdiğine dair haberler çıktı. Raggi aynı zamanda Marra’ya yakın iki danışmanı daha – Daniele Frongia ve Salvatore Romeo – parti baskısı nedeniyle kovmak zorunda kaldı.

Marra eski Roma belediye başkanı Gianni Alemanno yönetiminde konut politikasından sorumluyken 2013 yılında bir müteahhitten yasadışı ödeme kabul ettiği şüphesiyle tutuklu.

İstifalar ve iptal edilen atamalar arasında Raggi’nin ekibi seçildikten altı ay sonra bile hala tamamlanamadı ve bu durum rakiplerinin avukatın işe uygun olmadığına dair değerlendirmelerine neden oldu.

Yıllarca süren yozlaşma ve kötü yönetim mirasıyla – derin çukurlu yollar, başarısız çöp hizmetleri ve yetersiz toplu taşıma – mücadele eden şehri kurtarmak gibi zor bir görevi var.

Roma deneyimi aynı zamanda beş yıl önce kurduğu parti üzerinde bazılarının Grillo’nun kontrol gücü olarak gördüğü şeyi de ortaya çıkardı.

Bu arada Demokrat Parti de kendi tanınmış Milan belediye başkanıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Giuseppe Sala, şehirdeki 2015 Dünya Fuarı organizatörü olarak eski işiyle ilgili inceleme altında olduğu bilgisinden sonra geçici olarak görevden çekildi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s