Yeter bu kadar IŞİD, biraz da sağcı Hıristiyan teröristlerden bahsedelim – Randa Morris

domestic-terrorists

Çeviren: Yakov Petroviç

27 Kasım 2015 günü 57 yaşındaki beyaz erkek Robert Lewis Dear, Colorado Springs’de Planlı Ebeveynlik Kliniğinde on iki kişiyi vurdu. Birisi polis memuru üç kişi öldü.

Bir AK-47 tüfek ve sayısı belirlenemeyen patlayıcılarla silahlanmış olan Dear’ın politik ve dini inançları onu Colorado toplumunu şiddetle terörize etmeye ve bu arada mümkün olduğunca çok insanı öldürmeye ve yaralamaya itti.

Beş saat süren saldırısı sırasında Dear Colorado Springs’i İŞİD’li teröristleri bile kıskandıracak bir savaş alanına çevirdi.

New York Times’da şöyle anlatılıyor:

“Çatışma polis telsizinde şaşırtıcı derecede ayrıntılı bir şkilde duyuluyordu, yetkililer bir BearCat zırhlı aracını Planlı Ebeveynlik binasına nasıl sürdüklerini, iki kapıyı ezip araçla lobiye daldıklarını ve içerdekilerden bazılarını nasıl kurtardıklarını anlatıyordu. “Silahlı çatışma halindeyiz,” dedi telsizdeki polislerden birisi, “Onu sıkıştırmaya çalışıyoruz.” “Duvarlara ateş edin,” diye yanıt geldi. “Ne olursa olsun bu adamı durdurmalıyız.”

Çatışmanın ardından Dear polise “Bebeklerin parçalanmasına son” diyerek bu yıl daha önce Center for Medical Progress (Tıbbi İlerleme Merkezi ÇN) adlı kürtaj karşıtı bir cephe grubu tarafından hazırlanan doktorlu videolara doğrudan gönderme yaptı.

Son iki gündür 57 yaşındaki beyaz erkek saldırganın daha canlı bir profili ortaya çıktı. Obama karşıtı bir radikal olan Dear “Obama Amerika’yı mahvediyor,” iddiasında bulunmuştu ve Başkan’ın görevden alınması gerektiğine inanıyordu. Evinde Obama karşıtı yazına ayrılmış ayrı bir dolap vardı ve bir haçla süslenmişti.

Dear, internette AIDS ve kasırgalarla ilgili paylaşımlarda bulunup bunların “sonumuzun geldiğinin” işareti olduğunu belirtiyordu. “Zamanınız varken İSA MESİH’i kabul edin.”

Şubat ayında Birleşik Devletler Ulusal Güvenlik Bakanlığından (DHS) bir rapor Amerikan vatandaşları için en büyük tehlikeyi tanımladı. Bu tehdit İŞİD veya El Kaide gibi yabancı teröristler değil Robert Lewis Dear gibi yerli teröristlerdi.

Ekim ayında ABD Adalet Bakanlığı DHS’nin bulgularını onayladı. Başsavcı yardımcısı John Carlin’in ifade ettiği gibi son yıllarda:

“… bu ülkede yerel radikallerin saldırısında uluslararası terörist grupların saldırılarına göre daha çok insan öldü.”

Elbette sağcı Hıristiyan terör örgütleri Birleşik Devletler için yeni değildir. KKK ve Hıristiyan Kimliği örgütleri gibi gruplar İsa adına uzun zamandır Amerikan vatandaşlarına terör uyguluyorlar. Roe-Wade davasından beri (kürtaj üzerine dönüm noktası kabul edilen 1973 tarihli mahkeme, ÇN) kürtaj karşıtı radikaller yine din adına kadınlara ve onların sağlık hizmeti sağlayıcılarına karşı şiddet içerikli binlerce saldırı düzenledi.

Ama ABD Adalet Bakanlığının işaret ettiği gibi RWCT ağının (Sağcı Hıristiyan Terörist Ağı) üyeleri tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarının sayısı son yıllarda arttı.

Sağcı terörizmin tanımı şudur:

Sağcı terörizm antikomünizm, neo-faşizm, neo- Nazizm, ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve göçmenlik karşıtlığı gibi bir dizi aşırı sağcı ideoloji ve inançtan kaynaklanan terörizmdir.

Birleşik Devletlerde bu inançların birçoğu doğrudan “Hıristiyan Kimliği” ideolojisine bağlıdır. Adolf Hitler’in 2. Dünya Savaşından önce keşfettiği gibi bir insan bunu Tanrı ve dini korumak adına yaptığına gerçekten inandıktan sonra akla gelebilecek her türlü kötülüğü yapmaya ikna edilebilir.

RWCT saldırılarının son örnekleri:

  • Bir Neo Nazi ve beyaz üstünlük yanlısı Dylann Roof Charleston AME Kilisesinde dokuz kişiyi vahşice katletti.
  • Bir Çay Partisi Radikali olan John Russell Houser, Alabama Lafeyette’de bir sinemada ateş açtı ve iki kişiyi öldürüp dokuz kişiyi yaraladıktan sonra intihar etti.
  • Minneapolis’de Black Lives Matter (Siyahların Hayatları Değerlidir, ÇN) gösterisinde üç beyaz üstünlük taraftarı ateş açtı ve beş kişiyi yaraladı.
  • Jerad ve Amanda Miller Las Vegas Walmart’ta bir saldırı başlattılar. Çift iki polis memurunu öldürdü ve memurlardan birisinin cesedi üzerine Çay Partisi bayrağı bıraktı.
  • Kendisini bağımsız vatandaş olarak tanımlayan Dennis Ronald Marx, Georgia’da bir adalet sarayına zırhlı araçla daldı. “Marx, gaz maskesi takıyordu ve taktik zırh giymişti, çivili kapan kurup gaz bombaları attı ve polise bir AR-15 tüfeğiyle ateş açtı.”
  • Son olarak Cumartesi günü Robert Lewis Dear tarafından Planned Parenthood’a (Planlı Ebeveynlik, ÇN) düzenlenen saldırı bir düzine yaralanma ve ölümle sonuçlandı.

Kapsamlı bir liste olmasa da her anlamda son iki yılda gerçekleşen ve daha yaygın biçimde halka duyurulan sağcı terör saldırılarının bazılarına dair bir örnek sunuyor.

Mother Jones’un burada bildirdiği üzere bu saldırıların sayısı ve yoğunluğu son birkaç yılda arttı.

Ana akım cumhuriyetçi parti, bir zamanlar radikal uçlarla sınırlı bir tür aşırı sağcı ideolojiyi benimsedikçe, ortaya ne tür bir şiddet çıktığı gayet açık.

Cumhuriyetçi Kongre kürtaj kliniklerine ve hizmet sağlayıcılarına karşı rutin olarak şiddet çağrısı yapan Troy Newman gibilerini bir “meşruluk” statüsüne çıkardı. Newman’la doğrudan bağlantılı bir grup olan sözde “Tıbbi İlerleme Merkezi” (Center for Medical Progress) tarafından yayınlanan doktorlu videoları, Planned Paranthood’a karşı hükümet destekli bir propaganda kampanyası olarak kullanan sağcı politikacılar, Newman’ın şiddet gündemini onaylamış oldular.

Benzer biçimde destekçileri kendi teşvikiyle Siyah protestoculara saldırdığında, Donald Trump’ın nefret konuşmasından kaynaklanan şiddeti gördük ve bundan önce de iki kardeş, evsiz bir Latin’i tesisat borusuyla dövdüklerinde Trump’tan kahramanları olarak bahsetmişlerdi.

Her gün kitlesel silahlı katliamların yaşandığı ve her türden suçlu ve kafayı yemiş insanın silaha erişimi olduğu Amerika’da teröristlerin işgali altındaki bir savaş bölgesinde yaşamaya koşullanmış gibiyiz.

Medya bunlardan söz ederken terör veya sağcı terör kelimelerini kullanmıyor. Birleşik Devletlerde dünyadaki tüm ülkelerden fazla kitlesel saldırı silahı olmasına rağmen durum bu.

Bu ülkenin vatandaşlarının, IŞİD tehdidine takılı kalmayı bırakıp, bu ulusun karşılaştığı gerçek terör tehdidiyle yüzleşmesinin vakti geldi.

Bu ülkede rutin olarak, büyük insan gruplarının, yani birkaçını saymak gerekirse kürtaj yapanların, LGBT yurttaşların, Müslümanların, göçmenlerin ve liberallerin kitlesel olarak katledilmesi için çağrı yapan siyasi ve dini liderler var. Bu insanlar sadece tehlikeli değiller, NRA (Ulusal Silah Birliği, ÇN) ve sağcı politikacılar sayesinde hem tehlikeli hem de silahlılar.

GOP adayı John Kasich geçen hafta Nazi Almanya’sı için yazılan ünlü  “Önce … için geldiler” alıntısını yorumladığı bir video yayınladı.

Bu ülkedeki birçok insan, birilerinin geyler veya Müslümanlar veya göçmenler veya liberaller için gelmesini umursamıyor çünkü bunların hiçbirisi değiller.

Ama durum şu: Robert Lewis Dear Cumartesi günü kürtaja karşı çıktığı için 12 insanı vurdu. Öldürdüğü veya yaraladığı insanların hiçbirisi hedeflediği Planlı Ebeveynlik hastası veya personeli değildi. Ölenlerden birisi kürtaja karşı çıktığı bilinen bir polis memuruydu. Diğer 11 kişinin Planlı Ebeveynlik’le hiçbir ilgisi yoktu, sadece yanlış zamanda yanlış yerdeydiler.

Yani LGBT topluluğunun bir üyesi veya bir Müslüman veya farklı ırktan bir göçmen olmadığınız için bu şiddetin hayatınızı asla etkilemeyeceğini sanıyorsanız belki de yeniden düşünmelisiniz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s