France 2 belgeseli: IŞİD’e karşı Rakka muharebesinde ön cephede

screen-shot-2017-02-20-at-03-59-47

France 2 dergisinden “13h15 le samedi” ekibi, Suriye’deki kalelerinde cihatçılara karşı savaşan Arap-Kürt güçlerinin yanında muharebeyi filme aldı.

Suriye’nin Rakka şehri, IŞİD’e karşı savaşan uluslararası koalisyonun Irak’taki Musul şehri ile birlikte ana hedefi. Kürt ve Arap savaşçıların bir ittifakı olan Suriye Demokratik Güçleri, 6 Kasım 2016’da bir saldırı başlattı. France 2 dergisinden “13h15 samedi” ekibi, Kürt savaşçıların yanında ön cephede çatışmayı filme alabildi.

Belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

Eski Fransız asker Cédric, IŞİD’e karşı savaşıyor

18 Şubat Cumartesi yayınlanan bu haberi yapmak için, Laëtitia Niro, Fabien Lasserre ve Edouard Manet, Suriye’deki cihatçıların kalesinde, 32 yaşında eski bir Fransız askeri olan ve Kürt savaşçılara katılmak için her şeyi ardında bırakan Cédric’i izledi. 28 yaşında yerel milis gücü YPG’den (Halk Savunma Birlikleri) 40 askere komuta eden ve karadaki manevraları ABD hava saldırıları ile koordine eden Diljin’le de tanıştılar.

Pentagon’a göre IŞİD liderleri şehri terk etmeye başladılar ve uluslararası koalisyonun desteklediği Arap-Kürt ittifakından kaçıyorlar. ABD ordusuna göre cihatçıların kaçması için artık şehrin güneydoğusunda tek bir hat kalmış durumda. Şehri kuşatma operasyonları şimdiye kadar iyi ilerlemiş olsa da, koalisyon şehri alma planını henüz açıklamış değil.

screen-shot-2017-02-20-at-03-58-29

Belgesel üzerine Grey Brecher şu yorumu paylaşmış:

Bir sürü harika sahnesi var ama en dikkat çekici olanı YPJ’li kadınların olduğu sahneler. İçlerinden biri IŞİD’in elindeki bölgeye doğru bağırıyor: “Gelsenize embesiller!” ve sonra dönüp yoldaşlarına “Bunu yaptığımda kafayı yiyorlar. Saldırmak için öne atılıyorlar.” Sonra bir de, kadınlarının tümü çarşaf giyen ve dışarıda, kamusal alanda rahat edemeyen ailelerin yanına YPJ’lilerin verildiği bir sahne var.

SDF üzerine yapılmış bu Fransız belgeseli en iyilerinden biri. Rakka’ya doğru ilerlerken, 28 yaşında bir kadının komuta ettiği, Kürt ve Araplardan oluşan 40 kişilik bir müfrezede görev yapan bir Fransız gönüllüyü izliyor. Bir sürü harika sahnesi var ama en dikkat çekici olanı YPJ’li kadınların olduğu sahneler. İçlerinden biri IŞİD’in elindeki bölgeye doğru bağırıyor: “Gelsenize embesiller!” ve sonra dönüp yoldaşlarına “Bunu yaptığımda kafayı yiyorlar. Saldırmak için öne atılıyorlar.” Sonra bir de, kadınlarının tümü çarşaf giyen ve dışarıda, kamusal alanda rahat edemeyen ailelerin yanına YPJ’lilerin verildiği bir sahne var. Ani sosyal değişimin bundan daha dramatik bir örneğini bulmak zor. Bu, Vance’nin “ırksal” veya “etnik” özellikler ne kadar esaslı görünürse görünsün, insanların aslında “ağda gibi plastik” olduğunu söylemesini hatırlatıyor. Kürt tarihi konusunda uzman falan değilim ama Kürtler yüzyıl önce Ortadoğu’da toplumsal değişime öncülük ediyor değildiler. Hatta tam tersi. Ama şimdi, belki de açık bir grup amacına, yani kendi durumlarında ayakta kalmalarına hizmet ettiğinden ve iktidara giden yol olduğundan, değişim herkesin tahmin ettiğinden daha da hızlı gelebiliyor. (Belgesel Fransızca ama İngilizce konuşan herkes Fransızca altyazıları zorlanmadan okuyabilir, diyalogların çoğu da Fransızca altyazılı. Benim için en zor kısmı Fransız gönüllünün konuştuğu günlük konuşma dili oldu; biraz da sürekli, yüzünden kayıp duran o lanet bandanayı takmak zorunda olması yüzünden.)

Kaynak

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s